Opravdu dobrý tábor

  Pokud trošku zapátráte v paměti, nejspíš se vám z letních měsíců vybaví řada informací o táborech, které se nepovedly. Bývají mediálně velmi přitažlivé. Tak moc, že jejich sláva většinou zastíní skutečnost, že jsou jen malým zlomkem v moři táborů báječných. I to byl jeden z důvodů, proč přišlo sdružení Pionýr s kampaní Opravdu dobrý tábor, kterou na tiskové konferenci 14. dubna 2005 představili jeho zástupci médiím.

  Ano, řešit uprostřed prázdnin situaci, že tu vázne zásobování, onde nejsou dodržovány hygienické předpisy a tam zase není vhodný program, je už hodně pozdě. Proto směřovali autoři projektu velké úsilí na zvýšení informovanosti rodičovské veřejnosti o tom, jak má dobrý tábor vypadat. A to i přesto, že by vlastně mohli říct – nás se problémy se špatnými tábory netýkají, naše tábory procházejí kontrolami velmi dobře.

  Malého táborníka může totiž jedna jediná negativní zkušenost odradit od chutě účastnit se v budoucnu jakékoli podobné aktivity. Podobně i rodiče mají obavu poslat svého potomka do neznáma. Neradi by je spatřili coby hrdiny hlavních večerních zpráv. Co kdyby… A přitom, jak řekl v úvodu tiskové konference předseda sdružení Pionýr, Petr Halada „V oblasti letních táborů je naše sdružení opravdu dobré a silné. Loni jsme pořádali kolem 540 táborů. Za sebe jsem si spočítal, že jsem byl jako vedoucí na 86 táborech. Troufám si tvrdit, že lidé, kteří pracují v naší organizaci, jsou zkušení, a vědí, co mají dětem v táborech dát a jak mají ty tábory vypadat.“

  Pavel Hofrichter a Martin Bělohlávek

  Konkrétní podobu projektu představil autor webové prezentace Pavel Hofrichter: „Na hlavní straně webu, který má adresu www.dobrytabor.cz jsou vyznačeny otázky, které rodiče mohou zajímat. Oslovujeme rodiče, kteří hledají tábor, neví, jak tábor vybrat a trošku uvažují nad tím, jestli tábor, který vyberou pro své děti, je ten opravdu dobrý, jestli na něm děti budou spokojeny a jestli si odvezou dobré zážitky. Zajímavé je, že na internetu existuje tisíce stránek o táborech. Navštívíte-li nějaký vyhledávač a zadáte si tam tábory, tak na vás vypadne opravdu hodně táborů. Nicméně žádná táborová stránka nevysvětluje rodičům, jakým způsobem tábor vybrat, aby vybírali dobře. Všechny stránky patří nějakému konkrétnímu provozovateli, který tvrdí: ten můj tábor je opravdu dobrý, nebo jeďte na můj tábor, protože tam zažijete opravdu dobré zážitky a budete tam spokojeni… Ale nedozvíte se ty všeobecné informace: jakým způsobem tábor vybírat, na co si dát pozor, co vlastně zhodnotit jako dobrou informaci nebo na co se ptát vedoucích. A o to se snaží tato stránka v rozšíření Osmera opravdu dobrého tábora.

  Součástí webu je i databáze „opravdu dobrých táborů“, tj. táborů, které splňují velmi přísná kritéria sdružení Pionýr. Snadno v ní můžete vyhledávat podle místa odjezdu, místa konání, termínu, délky tábora, věku dětí či ceny. Pochopitelně, tábor můžete hledat i kdekoliv jinde. Ale pokaždé vám budou oporou kritéria „opravdu dobrého tábora“.

  Alena Plšková, policejní rada a též táborová vedoucí.

  Pokud na webu nenajdete odpověď na svou otázku ani v rubrice Nejčastější dotazy, pak je pro vás připravena Poradna. Dotazy můžete pokládat buď telefonicky na tel. 222 247 529 (v provozu pondělí – pátek 10:00 – 18:00) nebo prostřednictvím formuláře.

  A co by to bylo za tiskovou konferenci o dobrých táborech, kdyby tam chyběli ti, kteří je chystají. I když – jak se ukázalo po skončení oficiální části, velmi bohaté organizátorské zkušenosti mají s tábory i ti, kteří zde byli představeni jako hosté a zástupci spolupracujících institucí. Např. policejní rada Alena Plšková z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejného prezidia České republiky má těch táborů na svém kontě požehnaně. Jen prý neumí některým známým vysvětlit „kdy už z toho vyroste“.

  Václav Votípka, vedoucí ze Kdyně.

  V roli instruktora či vedoucího jezdí na letní tábory Václav Votípka ze Kdyně už 15 let. Letos jejich pionýrská skupina Safír (safir.kdyne.cz) pořádá hned pětici táborů. Kromě stálých 14- ti denních nabízejí tábory vodácké i krátký, týdenní tábor pro táborníky – začátečníky z prvních tříd.

  Recept na výběr dobrého tábora by tedy byl. Je velmi přehledný, srozumitelný a snadno použitelný. Jen se při tom vybírání nezapomeňte zeptat také toho, kdo na tábor pojede… Teprve pak bude šance, že vybraný tábor bude ten opravdu dobrý.


  Pokud byste chtěli nahlédnout do archivu Adama, pak přinášíme odkazy na některé z článků s táborovou tematikou:
  Ministerská přepadovka
  Ministerská přepadovka 2
  Ministerská přepadovka 3
  Než tam děti pošleme
  Proměny skautského tábora
  Nejslavnější tábor
  Barometr správného tábora