Má vlast v srdci EvropySoutěž „Má vlast v srdci Evropy – Poznej ji a chraň“ má sice dlouhý název, ale vzdor tomu je ušitá přímo na tělo sdružením dětí a mládeže. Už jejich nejmladší členové se mohou zúčastnit některých z jejich osmi kategorií: mohou třeba zjišťovat stav zanedbávaných a opomíjených památek, seznamovat se s dějinami určité památky či místa, anebo dokonce začít pečovat o nějaký pomníček, kříž, kapličku či jinou malou stavbu a najdou tu i další zajímavé úkoly. Pro děti od jedenácti let se zas hodí další kategorie, jako vytváření naučných stezek, spolupráce při záchraně drobných užitkových předmětů – nářadí, hraček nebo různých tiskovin, starých plakátů fotografií a pohlednic a případně i jejich výstavka, dále obnova lidových zvyků, slavností či jiných tradic a další body. Mladí lidé od 14 let výše se zase uplatní při zpracování krajových vlastivědných poznatků a podobně.

  Soutěž může obohatit program celého roku, ale také již letošního tábora – v tom případě je ovšem třeba si s přihláškou pospíšit, práce bude třeba odevzdat hned po prázdninách, uzávěrka prvního ročníku je 9. září 2005.

  Soutěž vyhlásila Památková komora ČR spolu s Českou radou dětí a mládeže (ČRDM) a Českým rozhlasem. Soutěžit v ní mohou jednotlivci nebo oddíly, bližší podrobnosti o všech osmi kategoriích najdete na stránce www.crdm.cz/mavlast. Tam je také možnost se přihlásit.

  Přihlášky lze zasílat také na e-mailovou adresu mavlast(zavináč)adam.cz, nebo poštou na ČRDM:
  Česká rada dětí a mládeže
  MÁ VLAST
  Senovážné nám. 24
  110 00 Praha 1

  Záštitu nad soutěží převzali ministři kultury Pavel Dostál a zahraničí Cyril Svoboda, velvyslanec Slovenské republiky Ladislav Ballek a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

  (Památková komora ČR, tel.: 402 606 785 067, e-mail: liska-pakom(zavináč)volny.cz

  #mavlast

  Soutěž „Má vlast v srdci Evropy – Poznej ji a chraň“ je určena pro všechny, kdo se snaží dobrovolnicky: Má vlast

  • pečovat o nějakou památku, případně ji propagovat,
  • zachovávat kulturní dědictví a podporovat tradice,
  • při péči o výše zmíněné navazují zahraniční partnerství.

  Soutěž je ušitá přímo na tělo organizacím dětí a mládeže. Už nejmladší členové se mohou zúčastnit některých soutěžních kategorií, pro kolektivy to mohou být zajímavé možnosti k obohacení programu celého oddílového roku nebo tábora.

  Soutěž vyhlašuje již tradičně Památková komora ČR spolu s Českou radou dětí a mládeže (ČRDM) a dalšími subjekty.

  Bližší podrobnosti o aktuálním ročníku soutěže a jednotlivých kategoriích najdete na stránce www.adam.cz/mavlast, kde je také možno stáhnout si přihlášku.


  #mavlast

  Autor