Pátek 26. 5. 2006 Ostrava

  Bambiriádní pódium v Ostravě.Po cestě z rychlíku z nádraží Ostrava – Svinov se snažím držet instrukcí, které jsem dostala k nalezení Bambiriády, ale zároveň neustále pozoruji oblohu. Podobně jako možná stovky lidí, kteří si přejí, aby letošní ročník proběhl za pěkného počasí, cítím vrtkavost přírody a hovory o počasí se stávají pevnou součástí mého programu až do neděle.

  Ostravští organizátoři v letošním roce osidlují nové bambiriádní místo, areál Kulturního domu Poklad v Ostravě- Porubě, který nabízí zázemí v budově, letní amfiteátr i park. Všechny možnosti pro prezentaci aktivit sdružení jsou využity a uvnitř budovy najdou návštěvníci ukázky činností do kluboven, zatímco venku třeba horolezeckou stěnu nebo lanové aktivity. Nezapomínají tady ani na nejmenší „špunty“, kteří bez dechu sledují napínavou vodnickou pohádku v podání loutkového divadla.

  Dobrodružství můžete zažít ve výškách stromu...Krajská rada dětí a mládeže Moravskoslezského kraje (RADAMOK), prezentuje také svůj celoroční projekt, soutěž ve sběru víček z PET lahví. K vidění jsou fotografie mozaikových uměleckých děl z nasbíraných víček, které vytvořily dětské kolektivy z kraje. Duch vzájemné spolupráce, který přivedl před několika lety sdružení k založení krajské rady dětí a mládeže, je patrný na celkové atmosféře Bambiriády. Tím nejhmotnějším důkazem je výborná kuchyně, kterou pro ostatní sdružení zajišťují šikovné kuchařky ze SKaKS Dakota.

  ... neméně dobrodružná může být procházka po laně i metr nad zemí. Nejen proto se určitě můžou všichni zájemci těšit na Celostátní vzájemnou výměnu zkušeností, která proběhne od 16.-19. 11. 2006 v Ostravě. Ač se to může zdát téměř nezvladatelné, ostravský bambiriádní štáb je prakticky totožný s organizačním týmem CVVZetky. V současné době již tvrdě pracuje na programech a během června začne „ládovat“stránky www.cvvz.cz informacemi. Ostravští se nebojí rekordního počtu účastníků a mají připraveny některé organizační novinky. Místní využijí určitě rádi možnost rozdělené denní účasti, zatímco pro účastníky z daleka přibude zajímavá možnost rezervace spacích míst.

  Lidé v organizačním týmu (a jejich rodinní příslušníci zvlášť) budou na náročný rok 2006 určitě dlouho vzpomínat. Nezbývá než přát dostatek sil a financí.

  Pátek 26. 5. Opava a Krnov

  Výtvarné aktivity v Opavě. Opavská Bambiriáda je schovaná v sídlištní zástavbě, ale nechybí zeleň, ve které jsou rozeseté stany s ukázkami aktivit a programů. Velitelským centrem je Centrum Elim, které je také záchranným řešením v případě, že by rozmary počasí zahnaly účastníky na ústup. Do tělocvičny jsou schopni přestěhovat většinu prezentací v krátké době. Organizátoři nás informují, že počet aktivit je o něco nižší než loni, chybí zde např. dům dětí a mládeže, který se letos na Bambiriádě nepodílí. Na pódiu mají letos více prostoru např. děti z kroužků ZŠ Vítkov. Určitě ale není program méně zajímavý a většina návštěvníků z okolí přichází poněkolikáté.

  Bambiriádní vystoupení v Opavě.Obyvatelé sídliště oceňují, že se v jejich bydlišti, které není zrovna nejprestižnější částí města, dělá něco pro děti a mládež a nabídka nízkoprahového centra Elim má zejména mezi „náctiletými“ odezvu. Organizátoři by přivítali pro příští ročník větší podporu ze strany města. Co jim naopak nechybí, je dostatečný počet dobrovolníků pro organizaci Bambiriády, které mají k ruce díky tomu, že jsou organizací akreditovanou Ministerstvem vnitra dle zákona o dobrovolné službě.

  V Krnově zabrala Bambiriáda celé náměstí a měla ambice si podmanit celé město. Zájem o Bambiriádu se projevil také zájmem místních sponzorů, kteří s ní spojili jméno své firmy a podpořili ji financemi a materiálními dary. Byl jich úctyhodný počet a díky nim dostávaly děti, které navštívily stanovený počet stánků/aktivit sdružení, velmi pěkné ceny.

  Bambiriáda 2006, Havířov Z pódia právě zaznívaly tóny hudebního vystoupení místního „tensingu“. Naším průvodcem je důstojná postava v antické říze s věncem na hlavě, občanským jménem Libor Novák z pořadatelského týmu. Je vidět, že ho skutečně hřeje bambiriádní nadšení, protože jeho slušivé roucho je velmi vzdušné.

  Bavíme se o konkurenci Bambiriády s akcemi, které se mají konat během víkendu na náměstí. Nemám strach, že by sportovci a jejich akce zatlačili sdružení do pozadí. Ubrat se prý bude muset v určitých časech jen na pódiu, protože se bude na radnici oddávat a ano novomanželů by nemuselo být slyšet.

  Pořadatelé chtějí vědět, kdo na Bambiriádu přišel a co ho přivádí, a proto oslovují návštěvníky s anketou, kterou bude zpracovávat Národní institut dětí a mládeže. Zároveň se snaží s anketou oslovit místní „klienty“ a získat reflexi o vlastní činnosti.

  Sobota 27. 5. Třinec a Havířov

  Bambiriádní svět očima debrujárů v Havířově. V podhůří Beskyd je obzvláště sychravo, ale i tady v Třinci se v areálu letního koupaliště koná Bambiriáda. Potkáváme Petra Walacha, šéfa pořadatelů, který nás bere nejdříve do stanu svého sdružení Royal Rangers. Děti se baví, ale i hřejou výrobou svíček a dalšími rukodělnými činnostmi. Barvy některých kusů ručního papíru ukazují velkou kreativitu, pro masové použití by asi tohle nepojmenovatelné zbarvení nebylo. Prezentace dalších sdružení mají také svoje návštěvníky: každý nabízí něco jiného, takže nelze někoho vynechat.

  Čistou energii je vidět na pódiu, kde se svižně střídají taneční vystoupení, moderované velmi talentovanými dívkami. Moderátorky burcují diváky k potlesku a vytváří atmosféru nezávislou na meteorologicky naměřené teplotě. Jedna z nich je dobrovolnicí Klubu Bunkr z Francie. Po několika měsících mluví velmi pěkně česky a s půvabným přízvukem říká: „Bambiriáda je super“. Na otázku své české kolegyně moderátorky odpovídá, že ve Francii Bambiriádu nemají, ale ona ji určitě zavede.

  Že by se bambiriádní poselství rozšířilo do dalších zemí? Zatím se díky přátelství a přeshraničním kontaktům RADAMOKu koná Bambiriáda v Žilině a Námestovu na Slovensku a ve městě Biala v Polsku. Letos o Bambiriádu projevili zájem v Sasku a v rámci mezinárodního projektu ČRDM „Setkání v srdci Evropy“ se během návštěv několika měst na jihu a západě republiky nadchnuli Bambiriádou také Maďaři.

  Stánek havířovských skautů. V Havířově Bambiriáda finišuje a míří k závěru, odpoledne se na stejném místě koná adrenalinová akce pro dospělé. Proto se pohybují po Bambiriádě děti společně s rodiči. Zapojit do aktivit rodiče (prarodiče) a navázat s nimi kontakt, je pro sdružení nanejvýš důležité. Pořadatelé jsou si vědomi, že rodiče jsou ti, kteří rozhodují, do jakého oddílu dítě přihlásí a již před Bambiriádou začali se soutěží, ve které byli zapojeni také rodiče.

  V Havířově se můžou radovat z dokonalé souhry s městským úřadem a vedením města, které si vzalo akci skoro za „svou“. Zkušenosti z různých bambiriádních měst jsou hodně odlišné, ale v ideálním případě si často právě díky Bambiriádě najdou k sobě cestu úředníci a sdružení, zjistí, že jsou navzájem důvěryhodnými partnery a začnou úžeji spolupracovat.

  Loga jsou přichycena, Bambiriáda může v Havířově začít... Specialitou Bambiriády v Havířově je nabídka „deskárny“ – klubu deskových her. Deskové hry mají u všech dětí velký ohlas a dají se využít i při činnosti běžného oddílu, třeba v deštivých dnech jako je tenhle. V Havířově se míjíme se slovenským autobusem, který do Čech přivezla Darina Černíková, předsedkyně krajské rady dětí a mládeže v Žilinském kraji. Slováci mají Bambiriádu za sebou, proběhla totiž o týden dříve než v Česku. Mají tedy možnost se podívat k sousedům a posílit přátelské vazby.

  Určitě také oni, stejně jako já, odjížděli s pocitem, že v Moravskoslezském kraji umí Bambiriádu zvládnout nejen organizačně, ale že do ní dokážou vnést osobitou atmosféru, pro kterou se návštěvníci budou v příštím roce vracet.


  Článek ilustrují fotografie, které jednotlivá města zveřejnila ve svých fotogaleriích na www.bambiriada.cz.