Archa č. 4 - obálkaBambiriáda 2006 – to je velmi stručně řečeno námět čtvrtého čísla tištěného zpravodaje ČRDM „Archa“. Drtivá většina z dvaatřiceti stránek Archy je totiž věnována právě oněm čtyřem dnům na konci května, během nichž se veřejnosti ve 26 městech ČR opět představily nejrůznější spolky, sdružení a organizace zaměřené na náplň volného času dětí. Archa ovšem nahlédla i do zahraničí – k našim východním a severním sousedům – kde se bambiriádní myšlenka rovněž „ujala“. Jako bonus pak čtenářům nabízí tematickou fotografickou přílohu Bambiriáda zblízka objektivem Radky Páleníkové. (Ve formátu PDF si ji můžete prohlédnout ZDE.)

  Archa č. 4 - první stránka přílohyDospělí na Bambiriádě táhnou za jeden provaz, konstatuje ve svém článku Opravdu báječný svět Marie Molková-Hromča. Podle ní totiž mají společný cíl: prodloužit všem tolik báječný i bájný svět dětí. A způsobů, jak toho dosáhnout, se dětem nabízí bezpočet. „Mohou si prožít prázdniny pod stanem, v tee-pee, na lodi, ve vzduchu i na moři. Ze školy namířit do oddílu skautského, počítačového, keramického, rozhlasového, indiánského, požárnického, vodáckého anebo úplně jiného. Naučit děti správně uzlovat, pádlovat, třídit odpad, vyrobit internetové stránky, přežít v lese, komunikovat, smát se, zpívat. Někdy i vybít jejich vztek a pláč na správném místě, správným způsobem a se správnými pravidly,“ napsala Hromča.

  Bambiriádní speciál je poskládán z tematických textů, tiskových zpráv, rozhovorů, drobných postřehů a zamyšlení. Dozvíte se například, jak vypadala Bambiriáda na Moravě, kde a z jakých důvodů postavili skauti místo klubovny velké bezbariérové centrum, a třeba i to, proč přibyla na bojovém praporu Posádkového velitelství Praha u příležitosti zahájení letošní Bambiriády pamětní stuha.

  „Čistou energii je vidět na pódiu, kde se svižně střídají taneční vystoupení, moderované velmi talentovanými dívkami. Moderátorky burcují diváky k potlesku a vytváří atmosféru nezávislou na meteorologicky naměřené teplotě. Jedna z nich je dobrovolnicí Klubu Bunkr z Francie. Po několika měsících mluví velmi pěkně česky a s půvabným přízvukem říká: „Bambiriáda je super“. Na otázku své české kolegyně moderátorky odpovídá, že ve Francii Bambiriádu nemají, ale ona ji určitě zavede,“ líčí Michaela Přílepková bezprostřední atmosféru jednoho ze svých zážitků při putování Moravskoslezským krajem křížem krážem.

  A co třeba nováček mezi městy, kde se organizátoři letos rozhodli Bambiriádu uspořádat – Nymburk? „Město bylo naprosto vylidněné. Teprve později nám došlo, že všichni obyvatelé jsou na Bambiriádě,“ poznamenává Aleš Sedláček v textu Lepší než na Vítkově. A jako to vypadalo jinde? „Není to jen o městech, kde již z dálky je vidět shon, rodinky mířící na Bambiriádu, je slyšet hlas pódia. Je to i o plakátech osamělých v zapadlé vísce na Chrudimsku. Je to o staré babičce, co na okraji Šumperku poradila cestu a věděla, že je bambiriádní čas,“ můžete se dočíst v článku Pavla Hofrichtera Mé bambiriádní cesty.

  Nová Archa také sérií rozhovorů připomene udílení Cen Přístav, jež letos putovaly k pěti představitelům veřejné správy, kteří významně podpořili práci s nejmladší generací. Zavede vás i na Sněm dětí a mládeže a na Setkání v srdci Evropy, kterého se zúčastnili zástupci národních rad dětí a mládeže Slovenska, Maďarska, německé spolkové země Bavorska a pobaltské Litvy. Jejich průvodce, tlumočník a autor příspěvku o tomto setkání Pavel Trantina zaznamenal mimo jiné i skutečný zájem zahraničních hostů o bambiriádní dění: „Večer jsme si užili dlouhého „výslechu“ o pořádání Bambiriády ze strany místopředsedy Maďarské rady mládeže; lze se tedy nadít toho, že ta proběhne v příštím roce i v Budapešti,“ dovozuje předseda ČRDM Pavel Trantina.

  Za uplynulým ročníkem prestižní přehlídky pořádané ČRDM se v bilančním sloupku nazvaném Jak jsem to viděl ohlíží ředitel Bambiriády 2006 Martin Bělohlávek. „Akce se rozšířila. Objevilo se mnoho nových lidí, nápadů. Ovšem také klišé a únava,“ napsal. „Dnes s odstupem deseti měsíců od zahájení práce vím, že Bambiriáda je fakticky jiná, než byla před několika roky. Neposuzuji, zda lepší či horší, je jiná. Ovšem se stále se rozšiřujícími možnostmi a posunujícími se důrazy. A zejména na nás bude záviset, jestli jich využijeme, kde přidáme či ubereme!“

  Ve formátu PDF si můžete Archu č. 4/2006 prohlédnout ZDE.

  Autor