ADRA Česká republika Jednou z nejvíce přetřásaných otázek mezinárodního společenství je pomoc rozvojovým zemím. Zástupci všech států světa si roky marně lámou hlavu nad tím, jak zajistit jejich ekonomický, politický, ale i sociální pokrok, jak nejlépe investovat peníze určené na mezinárodní rozvojovou pomoc, zda a do jaké míry oddlužit chudé země či jakým způsobem dosáhnout udržitelného rozvoje.

    A tak je i široká veřejnost téměř denně bombardována výrazy jako rozvojová problematika, rozvojové cíle tisíciletí, rozvojová spolupráce a v neposlední řadě humanitární pomoc. Většina z nás však netuší, co se za těmito někdy až záhadnými slovními spojeními skrývá.

    Proto humanitární organizace ADRA vytvořila za podpory Ministerstva zahraničních věcí program rozvojového vzdělávání „PRVák“. Jeho cílem je blíže seznámit děti a mladé lidi v České republice s rozvojovou problematikou. Tedy pomoci jim pochopit, co jsou to vlastně rozvojové země, s jakými potížemi se potýkají, kdo a jak jejich situaci řeší, na jakých principech rozvojová pomoc funguje a jakým způsobem se do ní mohou zapojit oni sami.

    Vyškolení lektoři pořádají přednášky na všech mateřských, základních a středních školách, které o projekt projeví zájem. V rámci PRVáku jsou pořádány i vzdělávací semináře pro učitele základních škol. Školy, které by se rády do projektu zapojily mohou kontaktovat organizaci ADRA prostřednictvím jejich webových stránek www.adra.cz nebo se obrátit na koordinátoru projektu Petru Antošovou (petra.antosova@adra.cz).

    Autoři