Hvězdná obloha lákala pohledy lidí od nepaměti. Pro pradávné obyvatele naší planety představovala něco vzdáleného, nadpřirozeného a neznámého. Technický pokrok sice v současnosti z tohoto tajemna postupně ukrajuje, to ale nebrání mnoha nadšencům stále vzhlížet k obloze a se zatajeným dechem se nechávat vtáhnout do tajů nekonečného vesmíru. Pokud patříte mezi nás, tak právě pro vás je určena Astronomická expedice v Úpici.

  Letošní již 54. Astronomická expedice se koná od 13. do 29. 7. 2012 v malebném Podkrkonošském kraji, kde ještě světla měst nezastínila krásu nočního nebe. Je určena pro zkušené pozorovatele, ale i pro úplné nováčky a to ve věku 15 až 25 let.

  Během Expedice na vás čeká řada přednášek z nejrůznější oborů astronomie, ale i dalších přírodovědných oborů, jako je meteorologie či geologie, kde se dozvíte vše potřebné od vysokoškolských studentů či pracovníků hvězdáren. Tradičně jsou zváni velikáni české vědy (v minulosti Jiří Grygar či Petr Kulhánek).
  V čase mezi přednáškami je pro vás připravena celá řada zajímavých fyzikálních experimentů – řekněte, už jste měli někdy možnost vidět povrch Slunce nebo vytvářet vlastní měsíční krátery?

  Astronomická expedice 2012 A samozřejmě, hlavní náplní programu je pozorování noční oblohy – naučíte se základní orientaci na obloze, poznávat souhvězdí letní oblohy. Blíže poznáte našeho nejbližšího vesmírného souseda – Měsíc. Naučíte se pozorovat planetky, planety či meteory. Pokud se vydáte za hranice Sluneční soustavy, můžete pozorovat vzdálené mlhoviny, hvědokupy či galaxie. V případě zájmu je možné se zabývat digitální astrofotografií či pozorováním pomocí CCD kamery. Pokud vás zajímá radioastronomie i pro vás máme dobrou zprávu. Přiučit se můžete také astronavigaci – určování polohy pomocí přístroje sextantu. Navíc, pozorování oblohy však nemusí probíhat jen v noci. Přes den je možné, tedy za dobrého počasí, zakreslovat povrch Slunce.

  Pokud vás zajímá více, podívejte se na stránky Astronomické expedice http://expedice.astronomie.cz/

  Autor