„Dětství v proměnách času“ – pod tímto mottem se letos uskuteční Bambiriáda 2013. Patnáctý ročník jedinečné celorepublikové akce, pořádané Českou radou dětí a mládeže (ČRDM), se tentokrát zabývá tématem dětství a navazuje na základní myšlenku Evropského roku občanů 2013.

  Debrujáři vsadili při své prezentaci na osvědčené pokusy a hrátky. (Praha, foto Jiří Majer)Bambiriádu bude možné navštívit od 23. do 26. května v některém z 17 areálů situovaných do všech krajů naší republiky. Bambiriádními městy jsou Blansko, České Budějovice, Český Těšín, Humpolec, Cheb, Chrudim, Ivančice, Kyjov, Liberec, Náchod, Ostrava, Plzeň, Praha, Rychnov n. Kn., Šumperk, Třinec a Zlín.

  Hlavním cílem Bambiriády je každoročně prezentace celoroční, pravidelné činnosti rozmanitých dětských organizací a spolků. Ty budou tvůrčím způsobem rozvádět obsah motta letošní akce, například připomenutím podmínek, které měly děti ke svému rozvoji kdysi a jaké mají dnes.
  Bambiriáda 2011 Rychnov nad KněžnouZ Bambiriády na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích (Foto Jiří Majer, 2012)Aleš Sedláček, předseda ČRDM, vysvětluje: „Malí i větší návštěvníci Bambiriády si vyzkoušejí nejrůznější kratochvíle svých dědečků a babiček, mezi které patřilo cvrnkání kuliček, chůze na chůdách nebo skládání ježka v kleci. Prohlédnou si i hračky a školní pomůcky dávno zapomenuté.“

  Zahájení Bambiriády 2011 v Praze - před vystoupením (M-team, foto Michala K. Rocmanová)Bambiriáda 2012 z pohledu těch, kteří ji pořádají (foto archiv Bambiriády v Plzni) Ani v letošním ročníku Bambiriády nechybí celorepubliková soutěž, tentokrát s literárně vlastivědným motivem. Soutěž „Odkud jsem“ vybízí děti k hlubšímu poznávání míst, ve kterých žijí. Mají za úkol vypátrat a popsat pozoruhodnosti, které činí tato místa výjimečnými – ať už jde o jejich historický či architektonický význam, vazbu na slavnou osobnost nebo třeba něco docela jiného, možná méně zásadního, ale stejně zajímavého.

  Bambiriáda 2011 Rychnov nad KněžnouNa plzeňské Bambiriádě (foto archiv, 2012) Mezi partnery Bambiriády patří již historicky Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Armáda České republiky a Zastoupení Evropské komise v ČR. Generálním partnerem je opět Pojišťovna České spořitelny. V prostoru před Generálním štábem ČR na Vítězném náměstí se dokonce v rámci slavnostního zahájení akce bude konat výstava mapující patnáctiletou spolupráci s Armádou České republiky.

  Podrobnosti o přípravách a průběhu Bambiriády 2013 se lze dovídat z projektového webu Bambiriáda.

  www.bambiriada.cz

  Autoři