Prostor Velkého zrcadlového sálu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) se 2. října 2013 stal důstojnou kulisou pro zahájení třetího ročníku vědecko-technické soutěže „Pohár vědy“.

  Po Koumesovi 2012 a Nobelovi 2013 se o pozornost vědychtivých zájemců tentokrát uchází Kvark 2014. A jako v předchozích ročnících zmíněné „olympiády fyziky a dalších věd“, tak také v průběhu toho nového nechá soutěžící upít pomyslný doušek z poháru vědy Asociace malých debrujárů ČR ve spolupráci s MŠMT.

  Ředitel Odboru pro mládež MŠMT Michal Urban: Čím dál víc si uvědomujeme, že podporovat talenty na střední a vysoké škole je pozdě. Čím dříve se do toho pustíme, tím lépe... (Foto Jiří Majer)Přítomný ředitel Odboru pro mládež MŠMT Michal Urban úvodem podotkl, že ministerstvo se dlouhodobě snaží podporovat mladé talentované lidi. „A čím dál víc si uvědomujeme, že podporovat talenty na střední a vysoké škole je pozdě. Čím dříve se do toho pustíme, tím lépe – a tím lepší výsledky potom máme,“ doplnil Michal Urban.

  Malí debrujáři při zahájení třetího ročníku Poháru vědy (foto Jiří Majer)V této souvislosti připomněl i svoji návštěvu nymburského finále předchozího ročníku Poháru vědy a ocenil schopnosti malých debrujárů, kteří tam předváděli svoje pokusy. „Držím palce všem, které věda baví, baví je pokusy – a chtěl bych také poděkovat těm, kteří se jim věnují. Protože si uvědomuji, že častokrát je to nad rámec jejich povinností, které mají třeba ve škole, při klasické výchově. Nový ročník debrujárské soutěže Pohár vědy - Kvark 2014 odstartoval ve Velkém zrcadlovém sále v sídle MŠMT (foto Jiří Majer)A chtěl bych také poděkovat debrujárům za to, že se této podpoře soustavně a intenzivně věnují a hlavně že mají výsledky.“
  Slova ředitele zmíněného ministerského odboru vzápětí s povděkem kvitoval prezident Asociace malých debrujárů ČR Petr Zapletal: „Jsem velice rád, že ministerstvo školství po mnoha letech v jeho osobě podpořilo debrujáry a naše aktivity.“

  Slavnostního předání Poháru vědy za rok 2013 se ujal čestný prezident a dlouholetý podporovatel AMD ČR, vysokoškolský profesor Milan Rojko (foto Jiří Majer)Program pak pokračoval oficiálním předáním soutěžní trofeje – putovního poháru. Z rukou čestného předsedy a dlouholetého podporovatele AMD ČR vysokoškolského profesora Milana Rojka ho převzal vítězný tým uplynulého ročníku 2013 – „Prometeus X“ z Českých Budějovic. Konkurence přitom byla značná: do soutěže se zapojilo celkem 142 soutěžních týmů čítajících 1 162 dětí a 163 dospělých vedoucích. Jako pilotní pozorovatelé (a současně první zahraniční účastníci) přijely i dva týmy z Velké Británie.


  Video v článkuVideo ze zahájení třetího ročníku Poháru vědy si můžete prohlédnout ZDE


  Prezident Asociace malých debrujárů ČR Petr Zapletal představuje třetí ročník soutěže Pohár vědy - Kvark 2014 (foto Jiří Majer)Petr Zapletal posléze zevrubně představil 3. ročník soutěže Pohár vědy – Kvark 2014, opět se zahraniční účastí (letos se partnerské země rozšiřují o Kanadu, Německo a Slovensko). Soutěžní klání, v němž zajímavé a zábavné úkoly z fyziky a dalších vědních oborů připravují lektoři z Katedry didaktiky fyziky MFF UK Praha, proběhne ve čtyřech kategoriích:Pohár vědy - kdo z něj upije příště...? (foto Jiří Majer) 1. Mateřské školy a předškoláci, 2. První stupeň základních škol, 3. Druhý stupeň základních škol a střední školy, 4. Střední školy.
  Do mezinárodního finále 13. – 15. června 2014 v Nymburce postoupí nejúspěšnější soutěžní týmy ze základních kol, která proběhnou v lednu až dubnu 2014.
  Organizátoři tímto zvou k účasti všechny zájemce a prosí je o předběžné potvrzení zájmu. Je nutné se (závazně) přihlásit do konce letošního roku. Potřebné informace o soutěži lze nalézt na http://www.poharvedy.cz

  Samolepka ke 3. ročníku Poháru vědyA oč se tedy vlastně v případě Poháru vědy jedná? Pořadatelé na základě bezmála dvacetileté zkušenosti dále rozvíjejí původní myšlenku popularizace a tzv. „odmystifikace“ vědy vůči školní a další široké veřejnosti. Plakát třetího ročníku Poháru vědySnaží se přitom do soutěže zapojit co nejširší okruh dětí a mládeže – tak, aby jejich zájem neupadal, ale byli do soutěžních činností zapojeni po celý školní rok. Stručně řečeno, smyslem Poháru vědy je zajímavými, poutavými a nevšedními úkoly s praktickými pokusy přilákat nové zájemce k dalšímu, pravidelnému zájmu o vědu a techniku.


  Internetové stránky Asociace malých debrujárů ČR naleznete na http://www.debrujar.cz


  Autor