Letenská pláň, 23. 6. 2019…

  Na demonstraci proti vládnutí trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše dorazilo podle údajů mobilního operátora T-Mobile více než čtvrt milionu lidí. Prostranství pražské Letenské pláně demonstranti zcela – a přilehlé parčíky částečně – zaplnili. Protestní shromáždění tak bylo patrně největším svého druhu od roku 1989.

  Červnová demonstrace na Letné završila sérii protestních shromáždění, svolávaných občanskou iniciativou Milion chvilek pro demokracii. Impuls k nim zavdala koncem dubna demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka, záhy nahrazeného Marií Benešovou, respektive úvahy o tom, že tato výměna mohla souviset s návrhem na obžalobu premiéra v kauze Čapího hnízda. Počet účastníků demonstrací, zprvu pořádaných především na podporu nezávislé justice, vykazuje vzestupný trend.

  Participace (z lat. partem capere, mít podíl) znamená sdílení něčeho, účast nebo podílení se na něčem. Odtud také participovat, podílet se, a participant, účastník či podílník. V poslední době se hodně hovoří o tom, že lidé by se měli podílet (participovat) na všech rozhodnutích, která se jich týkají. (Zdroj: Wikipedie)

  Související:
  http://www.adam.cz/clanek-2019050034-spravedlnost-neni-v-poradku-v-zahranici-se-nam-smeji-ptali-jsme-se-proc-nespokojeni-lide-zaplnili-namesti.html
  http://www.adam.cz/clanek-2019060063-letna-plna-lidi-po-30-letech-od-sametove-revoluce.html