Autorský dokument Vladimíra Turnera sleduje několik postav českého středoškolského hnutí Fridays for Future. Pravidelnými stávkami chtějí přimět politiky k razantnímu řešení klimatické krize.

  Až budu velká, chci být naživu | When I grow up I want to be alive Režie: Vladimír Turner | Director: Vladimír Turner

  Autorský dokument Vladimíra Turnera sleduje několik postav českého středoškolského hnutí Fridays for Future. Pravidelnými stávkami chtějí přimět politiky k razantnímu řešení klimatické krize.

  darujme.cz/projekt/1201941 a2larm.cz/

  „Dokud politici odmítají dělat to, co se od nich čeká, a to je řešení vážných problémů jako je klimatická krize, tak my odmítáme dělat to, co se čeká od nás, a to je chození do školy,“ říká na začátku autorského dokumentu Až budu velká, chci být naživu Vladimíra Turnera jeden z mluvčích českých Fridays for Future, Petr Doubravský. Snímek na příkladu několika aktivních studentů ukazuje, jaké jsou jejich motivace k připojení se k mezinárodnímu středoškolskému hnutí, které pomohla nastartovat umanutá občanská angažovanost mladé Švédky Grety Thunberg. Současná aktivita studentů dokázala proměnit debatu o klimatu a klimatické katastrofě i u nás v Česku. Zásadní problémy naší samotné existence se pomalu prodírají na stránky hlavních českých médiích, a to i přes velmi silný vliv klimaskeptismu, který u nás zosobňuje především postava bývalého prezidenta Václava Klause. Turnerův film nabízí pohled dovnitř každodenní práce organizátorů stávek, a to při svolávání demonstrací napříč Českou republikou. Odhaluje ale i jejich strategie a to, jak vypadá kolektivní promýšlení cílů a požadavků studentského klimatického hnutí. Studenti se ale ve dvacetiminutovém dokumentu Vladimíra Turnera rozpovídají také o tomu, jakým postihům čelí ve svých školách a jak na jejich občanský aktivismus reagují jejich pedagogové i rodiče. V některých případech na to není zrovna radostný pohled, přestože se situace školy od školy liší a někdy se radikálně liší i přístupy konkrétních vyučujících na stejných školách.

  Dokumentární snímek Až budu velká, chci být naživu vznikl za podpory Rosa Luxemburg Stiftung.

  “As long as politicians refuse to do what is expected of them, and this is a solution to serious problems such as the climate crisis, we refuse to do what is expected of us, and that is going to school,” says one of the spokesmen of Czech Fridays for Future at the beginning of When I grow up, I want to be alive. In portraits of several active students, the film shows their motivation to participate in the international high school movement, which was kicked off by the civic engagement of a young Swedish girl Greta Thunberg. The fundamental problems of our future existence are slowly going through the pages of the major Czech media, despite the very strong influence of climate-skepticism. Turner’s film offers insights into the day-to-day work of the organizers in holding the strikes and shows how the collective thinking of the goals and requirements of the student climate movement looks like.

  Až budu velká, chci být naživu from A2_LARM on Vimeo.