To, co se v pondělí 2. prosince událo ve Velkém sále Městské knihovny v Praze, stálo za viděnou.

  30 let svobodného skautingu - starosta Josef Výprachtický a místostarostka Barbora Tichavová (Městská knihovna v Praze, 2. 12. 2019, foto Tomáš Novotný)30 let svobodného skautingu - náčelníci Marek Baláš a Eva Měřínská (Městská knihovna v Praze, 2. 12. 2019, foto Tomáš Novotný) Městská knihovna. Byl jsem tam 2. prosince 1989. Tehdy jsem žasnul a tiše koprněl, když čeští a slovenští skauti, ještě předevčírem zakázaní, obnovovali svůj spolek.

  Nadechovali se svobody se všemi jejími radostmi i riziky.

  2. prosince 2019 jsem si 30 let svobodného skautingu připomněl mezi přáteli v suverénní a moderní organizaci – a na stejném místě.

  30 let svobodného skautingu - moderátorka Aneta a John L. (Městská knihovna v Praze, 2. 12. 2019, foto Tomáš Novotný) Skauti si ke třem dekádám svobody nadělili film. Jmenuje se Hledání lilie a je vážný i humorný, odkazuje se na úspěchy i tápání let devadesátých. Na plátně jsem viděl Jiřího Bajera, roztockého patriota a člena skautského náčelnictva z roku 1968 i 1989, Jaroslavu Peškovou, mou skvělou učitelku z filozofické fakulty, Jiřího Navrátila, na kterého tak často vzpomínám… A ještě roztockou skautskou základnu, které dlouhá léta správcoval můj táta.

  V auditoriu mezi stovkami junáků všeho věku bylo hodně kamarádů a známých. Vtipní moderátoři, skvěle mluvící Tomáš Řehák – Špalek, dnešní šéf knihovny, Miloš Říha – Šípek, šéf Skautského institutu, hrdost na úspěchy i ochota občas kousnout do kyselého jablíčka neúspěchu…

  30 let svobodného skautingu - skautské hry (Městská knihovna v Praze, 2. 12. 2019, foto Tomáš Novotný)30 let svobodného skautingu - pamětníci Káča Rocmanová a Rys Lukšíček (Městská knihovna v Praze, 2. 12. 2019, foto Tomáš Novotný) Tomíci byli zmiňování často, vždyť pod naší hlavičkou za socialismu pracovali desítky desítky či stovky junáckých oddílů.

  Nebyl jsem, myslím, sám, komu obě hymny, skautská i státní, vehnaly slzy do očí…
  Víc než šedesát tisíc skautů 2. prosince 2019 slavilo svůj velký den. Blahopřejme jim!

  Tomáš Novotný, Asociace TOM

  Jiří Zajíc - Edy, bývalý ředitel kanceláře ČRDM (30 let svobodného skautingu, Městská knihovna v Praze, 2. 12. 2019, foto Tomáš Novotný) PS: Jiřímu Zajícovi – Edymu, někdejšímu šéfovi kanceláře České rady dětí a mládeže, pak gratulujme dvojnásobně, neb je čerstvě nositelem Řádu Stříbrného vlka, nejvyšší skautské pocty.