V podkrovní místnosti bývalé krásenské radnice ve Valašském Meziříčí se zabydlelo kouzelné panoptikum divadelních dekorací, loutek a hejblátek – Imaginárium Divadla bratří Formanů a jejich přátel.

  Z vernisáže Imaginária Divadla bratří Formanů ve valašskomeziříčské Vrtuli – světě her a poznání (foto Jiří Krajča)Z vernisáže Imaginária Divadla bratří Formanů ve valašskomeziříčské Vrtuli – světě her a poznání (foto Jiří Krajča)Divadelně laděná a hravá výstava nadchla již několik měst po celém Česku. Dokonce i Francii, Itálii a Dánsko. Nyní máte možnost navštívit tento svět příběhů, zakletých v divadelních dekoracích, loutkách a dalších nápaditých předmětech, ve Vrtuli ve Valašském Meziříčí. „Snažíme se, aby zdejší prostor byl hravý, děti se mohly exponátů dotýkat a hrát si s nimi. Imaginárium je přesně druh výstavy, který tuto myšlenku splňuje,“ říká vedoucí Vrtule – světa her a poznání Ivo Skoček.

  Výstavu otevíral sám Matěj Forman
  Z vernisáže Imaginária Divadla bratří Formanů ve valašskomeziříčské Vrtuli – světě her a poznání. Vlevo Matěj Forman, vpravo od něj Ivo Skoček (foto Jiří Krajča)Z vernisáže Imaginária Divadla bratří Formanů ve valašskomeziříčské Vrtuli – světě her a poznání. Vlevo Matěj Forman, vpravo od něj Ivo Skoček (foto Jiří Krajča)Na vernisáži uvítal zvědavé návštěvníky Matěj Forman. Vtipně představil příběh Imaginária a za doprovodu rodinné kapely Dostálů proběhlo ryze valašské uvítání. Dveře Vrtule se otevřely a ti, kdož nalezli kouzelnou dřevěnou myšku, směli jako první nahlédnout do tajuplného světa Imaginária. Svou fantazii převedenou do hravé podoby zde představují umělci Matěj Forman, Renata a Martin Lhotákovi, Tereza Komárková, Pavel Mecek, Josef Sodomka, Lucka „Valaška“ Bartoňová, Veronika Podzimková, Irena Vodáková a Jana Paulová. Z vernisáže Imaginária Divadla bratří Formanů ve valašskomeziříčské Vrtuli – světě her a poznání (foto Jiří Krajča)Z vernisáže Imaginária Divadla bratří Formanů ve valašskomeziříčské Vrtuli – světě her a poznání (foto Jiří Krajča)Při instalaci výstavy spolupracoval Petr Passler, nasvícení zařídil Igor Schmidt, hudební a zvukovou kompozici vytvořil Philippe Leforestier a produkce se zhostil Jakub Hradílek. Výstavu otevřenou 1. 2. již navštívilo více než 300 dětí. „Největší úspěch u dětí zatím mají hybohledy – což jsou takové mechanické skříňky, hejblátka a kuličkodráha,“ přibližuje Ivo Skoček náladu v herně.

  Tvůrčí inspirace
  Z vernisáže Imaginária Divadla bratří Formanů ve valašskomeziříčské Vrtuli – světě her a poznání (foto Jiří Krajča)Ivo Skoček spolu s Jirkou Palátem patří k současné české špičce v tvorbě herních prvků. Zabývají se vymýšlením a výrobou netradičních deskových her. Tyto hry jsou pro svoji velikost a atraktivní vzhled jen těžko přehlédnutelné. Hry vyrábějí ze dřeva s ručně malovanými originálními obrázky. Využití nacházejí ve školkách, školách, domech dětí a mládeže, dětských koutcích, různých klubech, v kavárnách… Jejich mimořádné hry tvoří podstatu kouzelných letních táborů, zejména Asociace turistických oddílů mládeže.

  Z vernisáže Imaginária Divadla bratří Formanů ve valašskomeziříčské Vrtuli – světě her a poznání (foto Jiří Krajča)Z vernisáže Imaginária Divadla bratří Formanů ve valašskomeziříčské Vrtuli – světě her a poznání (foto Jiří Krajča)V čem tě Matěj inspiroval? zeptali jsme se proto… „Uchopením celého prostoru, kterému dodal úžasnou atmosféru. Cit pro detail. Využití starých, zdánlivě nepotřebných věcí, nebo těch, které by skončily na smetišti. Např. výtvarných scén z Národního divadla. Líbí se mi, jak jejich výstavy reflektují daný prostor, jsou ušité na míru, tím jsou vždy originálem.Z vernisáže Imaginária Divadla bratří Formanů ve valašskomeziříčské Vrtuli – světě her a poznání (foto Jiří Krajča) A jeden takový máme ve Vrtuli. V neposlední řadě koordinace celé partičky skvělých umělců, výtvarníků a krásných lidí. Skvělá spolupráce,“ uzavírá Ivo Skoček.

  Nápad bratří Formanů
  Díky bratří Formanů a jejich nápadu neskončily mnohé odložené hračky, obrazy, loutky, ručně malované divadelní dekorace nebo dřevěné sochy na smetišti, ale rozdávají opět radost a rozvíjí dětskou fantazii.
  Z vernisáže Imaginária Divadla bratří Formanů ve valašskomeziříčské Vrtuli – světě her a poznání (foto Jiří Krajča)Z vernisáže Imaginária Divadla bratří Formanů ve valašskomeziříčské Vrtuli – světě her a poznání (foto Jiří Krajča)Z vernisáže Imaginária Divadla bratří Formanů ve valašskomeziříčské Vrtuli – světě her a poznání (foto Jiří Krajča)„Nepřestáváme věřit, že i dnešní lidé, obklopení technologiemi a digitálními formami komunikace, chtějí cítit radost z umění a že se chtějí dotknout „skutečných“ věcí všemi smysly a vlastníma rukama“ věří Matěj Forman.
  Přijďte i vy nahlédnout do oživlého snového světa. Výstava potrvá do 9. května.


  Asociace TOMVrtuli – svět her a poznání provozuje tomícký oddíl Zlaté šípy. Je to místo dobré zábavy, nabízející desítky společenských her, hlavolamů a velkých postřehových her. Můžete se tam pobavit u ojedinělé expozice Kdo neviděl, neuvěří!, prozkoumat Krtkovo bludiště, navštívit Evropský dům her či ze stovek dřevěných kostiček postavit stavbu snů.


   

  Autor