Neziskové organizace (NNO) se ohradily proti jmenování dvou zástupců svého sektoru do Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV), který je poradním orgánem Evropské komise.

  Premiér Andrej Babiš vytlačuje experty neziskového sektoru z Evropského hospodářského a sociálního výboru, který je poradním orgánem Evropské komise.
  Mezi zástupce neziskových organizací ve výboru prosadil svého poradce, ekonoma Jaroslava Ungermana a výkonnou ředitelku pro Společnou zemědělskou politiku v Agrární komoře Jarmilou Dubravskou, ačkoli je Rada vlády pro nevládní neziskové organizace nominovala jen třemi, respektive jedním hlasem z 23. Naopak dosavadní členy výboru Pavla Trantinu a Romana Hakena, kteří získali po 18 hlasech, Úřad vlády z původní nominace stáhl. O změně podle zástupců neziskových organizací rozhodl premiér, který je zároveň předsedou RVNNO. Dopisem jsme ho vyzvali k nápravě…

  Pavel Trantina je nyní v EHSV místopředsedou sekce pro neziskové organizace. Pracuje jako grantový specialista v organizaci Junák – český skaut. Stejně jako v minulosti ho do výboru opět navrhla ČRDM. Roman Haken se zabývá agendou sociálního podnikání a sociálního zemědělství, problematikou životního prostředí nebo agendou SMART cities.

  „Pavel Trantina a Roman Haken jsou lidé, kteří svou práci ve výboru dělají dobře. To neznamená, že by ji někdo jiný nemohl dělat také dobře. Jenže když k tomu vláda nechá udělat hlasovací proceduru v Radě vlády pro NNO, a pak se rozhodne, že z těch voleb vezme ty, co dostali nejméně hlasů, a vymění je za ty, co dostali nejvíce (zjednodušeně), tak je to výsměch, který přináší otázku PROČ. Když se do toho trochu ponoříte, tak z toho máte pocit, že ti dosazení jsou pro premiéra důležití lidé, kteří budou hájit ty správné agrozájmy v instituci, která je právě naopak postavená tak, aby hájila různé zájmy různých organizací a dávala stanoviska, klidně i oponentní, dalším institucím. EHSV je střet zaměstnavatelů, odborářů a NNO. Je škoda, když se v tom dělá zmatek a není to pro ČR ani dobrá vizitka,“ otevřeně říká předseda ČRDM Aleš Sedláček.

  Celý článek například zde: https://euractiv.cz/section/cr-v-evropske-unii/news/neziskove-organizace-vyzvaly-babise-ke-zmene-zastupcu-v-hospodarskem-a-socialnim-vyboru-eu/

  Dopis premiérovi ohledně nominace do EHSV ke stažení zde.

  Autor