K sérii smutných zpráv posledních dní a týdnů přibyla dnes další. Zemřel filosof, překladatel, učitel a politik Jan Sokol.

  Kdy a kde se zkřížily cesty našich spolků a tohoto statečného intelektuála a chartisty?

  V době Klausových balíčků, rozuměj škrtů, se v roce 1997 začala některá sdružení domlouvat na tom, jak společně vystupovat vůči státu. Pionýři, tomíci, po mnoha vnitřních přetěžkých debatách též skauti, Folklorní sdružení, dnes již neexistující Národní informační centrum, YMCA a Asociace křesťanských sdružení mládeže nastoupily cestu k založení společné platformy, lobbistické skupiny – říkejme tomu jakkoliv. A Jan Sokol v ten čas vystřídal Jiřího Grušu v čele ministerstva školství.

  Jiří Navrátil, tehdejší starosta Junáka a Jan Sokol (vpravo) na jednání Ústřední rady Junáka v dubnu 1998 v Nymburce při plánování České rady dětí a mládeže Pomohl nám dobrou radou. Snad by se dala interpretovat takhle: Kdy jindy založit spolek spolků, než v téhle době? Jistá odtažitost, kterou jsme cítili od předchozích vedení ministerstva školství, byla za Jana Sokola vystřídána výbornou spoluprací. Jeho úřad neváhal uvolnit potřebné prostředky – a Česká rada dětí a mládeže mohla od společného podpisu zakládací listiny v létě 1998 Roztokách začít pracovat.

  Jak důležitý to byl krok – a jak podstatná pomoc páně Sokolova to tehdy byla – to se ukázalo za uplynulých 23 roků mnohokrát. Nejen proto vzpomínejme na Jana Sokola s úctou a v dobrém.

  Tomáš Novotný, předseda Asociace TOM, spoluzakladatel České rady dětí a mládeže

  Související:

  http://www.adam.cz/clanek-2018060034-ukol-ceske-rady-deti-a-mladeze-podle-jana-sokola.html

  http://www.adam.cz/clanek-2018040086-ceska-rada-deti-a-mladeze-se-zrodila-7-cervence-1998.html

  Autoři