Ze vzpomínkové akce ČRDM ke Dni válečných veteránů 2021 (foto Jiří Majer)
  Ze vzpomínkové akce ČRDM ke Dni válečných veteránů 2021 (foto Jiří Majer)

  Zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) a lidí s ní spjatých se 11. listopadu 2021 sešli u vzpomínkové lavičky v Praze na Žižkově, aby si připomněli Den válečných veteránů. V sychravém počasí krátce před polednem na jejich počest zapálili svíčky a položili kytici na lavičku, kterou předtím smirkovým papírem zbavili několika vandalských čmáranic. Coby místo neokázalé piety ji ČRDM instalovala spolu s radnicí třetího pražského obvodu v roce 2015. Od té doby lavička funguje i jako tradiční místo výročních setkání spojených právě s připomínkou osudu padlých i přeživších vojáků, a to včetně těch novodobých ze zahraničních misí.

  Ondřej Šejtka: Také mě těší, že za poslední roky je vidět více lidí, kteří nosí symbol vlčího máku. Vlčí mák na klopě mají moderátoři, politici a i mnoho lidí na ulici, to je dobře... (foto Marek Krajči)
  Ondřej Šejtka: Také mě těší, že za poslední roky je vidět více lidí, kteří nosí symbol vlčího máku. Vlčí mák na klopě mají moderátoři, politici a i mnoho lidí na ulici, to je dobře… (foto Marek Krajči)

  „Jsme rádi, že lavička plní svoji funkci a lidé na ní zjevně hodně často sedávají. A věřme, že i tím, že je u školy, tak se na ni občas posadí i někdo z dětí a ten nápis, který tam je, je pro ně připomínkou onoho zajímavého dne,“ podotkl ředitel Kanceláře ČRDM Ondřej Šejtka.
  Dřevěnou vzpomínkovou lavičku totiž zdobí mj. vyrytý citát zesnulého válečného veterána nadpraporčíka Jiřího Schamse, přezdívaného REGI: „Kdybys byl třeba jediný, kdo může či umí udělat, co je třeba, musíš to udělat…“

  Ze vzpomínkové akce ČRDM ke Dni válečných veteránů 2021 (foto ČRDM)
  Ze vzpomínkové akce ČRDM ke Dni válečných veteránů 2021 (foto ČRDM)

  „Také mě těší, že za poslední roky je vidět více lidí, kteří nosí symbol vlčího máku. Vlčí mák na klopě mají moderátoři, politici a i mnoho lidí na ulici, to je dobře. Ale nebývalo to – a je fajn, že se Den válečných veteránů takhle připomíná. Myslím, že se hodně klade důraz i na to, že jde o mezinárodní záležitost, o téma, které rezonuje světem,“ zobecnil Ondřej Šejtka.

  Malá skupinka účastníků letošního listopadového setkání u vzpomínkové lavičky na příští rok naplánovala její zevrubnou renovaci. Prostřednictvím Blanky Liškové, někdejší projektové manažerky známé Bambiriády, měla rovněž možnost podpořit v neurorehabilitačním úsilí jednoho z našich novodobých válečných veteránů, konkrétně Stanislava Holotíka, a to zakoupením stylizovaného květu vlčího máku s jeho vlastnoručním podpisem.

  Autor