Soutěž uspořádalo Hnutí Brontosaurus u příležitosti 50. výročí svého vzniku a byla určena jak pro profesionální karikaturisty*ky a kreslíře*ky, tak pro amatérské výtvarníky*ce. Cílem je vtipnou formou upozornit na problematiku životního prostředí a přinést odlišný pohled na prostředí kolem nás. Letošní ročník nese podtitul Člověk a životní prostředí v podmínkách klimatické krize.

  Historicky prvním Ekofórem se stala kresba Brontosaura od Vladimíra Jiránka, která vyšla na titulní straně časopisu Mladý Svět v druhém lednovém týdnu roku 1974, tedy přesně před 50 lety. Ekofór pak v 70. a 80. letech probíhal jako každoroční soutěž kreslených vtipů s tematikou životního prostředí. Následně byla soutěž obnovena v roce 2004. Josef Ferenc z Hnutí Brontosaurus, vysvětluje: „Soutěž letos pořádáme jako retro akci k 50. výročí Hnutí Brontosaurus, kdy v letech 1979–1981 proběhly první ročníky Ekofóru. Tehdy se jich také účastnili profesionální karikaturisté z tehdejšího humoristického časopisu Dikobraz, tak jako se v letošním roce účastní karikaturisté z České unie karikaturistů. Rovněž tak tehdy i nyní je Mladý svět mediálním partnerem Ekofóru a tento Ekofór 50 také organizují stejní Brontosauři.“

  Do letošního jubilejního ročníku s tématem Člověk a životní prostředí v podmínkách klimatické krize se přihlásilo 397 soutěžních prací. Soutěžící poměřili síly v šesti kategoriích: publikující, amatéři, děti 0–6 let, děti 7–9 let, děti 11–15 let a volná tvorba 0–99 let. Nejvíce děl přišlo do kategorie náctiletých, necelá polovina všech přihlášených vtipů. Zástupce pořadatele, Josef Ferenc k tomu dodává: Překvapila a potěšila nás velká účast jak dospělých publikujících, tak dětí všech kategorií.“

  V porotě letos zasedlo šest osobností z oblasti výtvarného umění i ekologie. Předsedkyni poroty Marii Plotěnou, významnou brněnskou výtvarnici, doplnili: šéfredaktor časopisu Mladý Svět Jan Januš, výtvarnice Jitka Holecek, koordinátorka Klimatické koalice Barbora Kachtík Valešová, organizátorka soutěže Máme rádi přírodu Jitka Rajmonová a Libor Baláček z Hnutí Brontosaurus.

  Předání cen a vernisáž prací proběhlo 18. ledna ve Fantově budově na pražském hlavním nádraží. Výstava vítězných děl bude k vidění v Toulcouvě dvoře v Praze 10 během letních prázdnin 2024.

  Veřejnost může o svých favoritech hlasovat online až do září 2024 na adrese: https://ekofor.brontosaurus.cz/galerie/Více informací je k dispozici na: https://ekofor.brontosaurus.cz/.

  Hnutí Brontosaurus, existující více než 45 let, spojuje dobrovolnictví, zážitky a neformální vzdělávání ve prospěch přírody a památek. Umožňuje setkání s lidmi, kteří sdílejí zájem o svět kolem sebe a hledají rozvoj a nová přátelství. Pro Brontosaura je dobrovolnictví cestou k novým zážitkům, přátelům a dovednostem. Jejich akce nejen obnovují památky a chrání živočišné a rostlinné druhy, ale také propojují české kořeny na Balkáně a poskytují lidem možnost naučit se novým věcem, získat přátelství na celý život a objevit úplně nový svět.

  Autoři