Projekt čtyř studentů zapálených do správy a předávání zkušeností mezi studentskými parlamenty chce na svých setkáních sdílet své letité zkušenosti. Bára, Martin, František a Jakub se tak sešli druhý červnový víkend v pražském Skautském institutu s partou dalších mladých angažovaných lidí, aby společně diskutovali o parlamentní kultuře. Jak celé setkání probíhalo a jaká jsou jeho východiska?

  Účastníci a účastnice řešili, jaké hodnoty pro ně kultura studentských parlamentů představuje, ať už to je něco konkrétního, nebo abstraktního. Největší zastoupení měla témata v ohledu spolupráce a komunikace, bez kterých žádný studentský parlament nemůže fungovat. Po zhodnocení všech návrhů potom vznikly čtyři kategorie, o něž se kultura studentských samospráv opírá: odpovědnost, respekt, komunikace a kreativita a rozvoj.

  Během víkendového setkání účastníci a účastnice využili k lepší spolupráci například metodu worldcafé, díky níž mohli všichni pečlivě probrat, co pro ně která hodnota představuje. Kde je nejvíce potřeba spolupráce? Co když zrovna nefunguje komunikace? A jak se mění hodnoty, které reprezentují jednotlivci samostatně nebo jako celý kolektiv?

  Závěrem proběhla i diskuze o konkrétních parlamentech, jejichž součástí jsou účastníci a účastnice.

  Organizátor Jakub hezky shrnuje, co pro něj víkend znamenal, a doufá, že se na podzim sejde kolektiv znovu:

  “Hlavu z toho máme nafouknutou jako balón, jen se vznést a odletět. Ale právě teď je na čase zůstat nohama na zemi a pověnovat se tomu, jak je na tom s hodnotami náš konkrétní parlament a jaká je tedy naše kultura. Zkuste si to příští školní rok vyzkoušet sami!

  Po našem víkendu plném diskuzí můžeme každý přemýšlet, co můžeme jako jednotlivci v našich parlamentech změnit. Tužka v penálu s logem Strukturovaného dialogu mi bude připomínat, že být součástí studentské samosprávy je běh na dlouhou trať, který za to ale stojí. Je také ale možné, že ji brzy půjčím a pošlu dál do oběhu na nějaké další obdobné akci. Třeba zase na té od Pojďme vylepšit studentské samosprávy! Tentokrát snad opět v klidné holešovické loděnici, na Staromáku je přece jen rušno.”

  Pokud jste i vy součástí studentského parlamentu a zajímá vás, jak se v samosprávě zdokonalit, pojďte sdílet zkušenosti s námi!

  Sledujte facebookovou stránku Pojďme vylepšit studentské samosprávy!

   

  Karolína Ježková, Strukturovaný dialog, ČRDM

  Autor