Veverka obecná (foto Luboš Vaněk)
  Veverka obecná (foto Luboš Vaněk)

  Vánoční kampaň „Ježíšek pro zvířata“ spustila Národní síť záchranných stanic, které se starají o zraněné a handicapované volně žijící živočichy, a snaží se je připravit na návrat zpět do volné přírody. „Stát přispívá na činnost těchto stanic přibližně z jedné třetiny, takže většinu peněz si musí stanice sami sehnat od dárců,“ říká Petr Stýblo, koordinátor Národní sítě záchranných stanic.

  Mezi dárci najdeme firmy i některé obce a města, na jejichž území stanice působí. To ale nestačí.

  Zvonek zelený (foto Luboš Vaněk)
  Zvonek zelený (foto Luboš Vaněk)

  „Milionové částky na krmiva, veterinární péči i samotný provoz záchranných stanic musíme každoročně získat od soukromých dárců,“ konstatuje Alena Konvalinová, vedoucí záchranné stanice Vlašim. Upozornila, že fungování záchranných stanic nepříznivě ovlivňují i vysoké ceny energií, a dodává: „Zraněná a nemocná zvířata si nemohou obléknout svetr, k úspěšné léčbě potřebují i vytápěné prostory.“

  Národní síť záchranných stanic proto spustila dárcovskou webovou stránku www.jezisekprozvirata.cz, kde může jednoduše přispět každý milovník přírody, a stát se tak skutečným Ježíškem pro zvířata.

  Jelen lesní (foto Luboš Vaněk)
  Jelen lesní (foto Luboš Vaněk)

  Může si vybrat příspěvek pro konkrétní zvířata, třeba poštolky, sýkorky, ježky, vydry – nebo přispět plošně pro všechna zvířata. „Ohroženým zvířatům ostatně můžete pomáhat nejen na Vánoce, sbírka Zvíře v nouzi probíhá celoročně,“ připomíná Petr Stýblo.

  „Všem lidem, kteří přispějí v akci „Ježíšek pro zvířata“ moc děkujeme, jejich dárek má přínos pro celou českou přírodu,“ dodává Marta Kroča Bryndová z Rady Národní sítě záchranných stanic.


  Generálním partnerem Národní sítě záchranných stanic je společnost Billa. Národní síť záchranných stanic v tomto roce kromě Ministerstva životního prostředí podpořilo i Ministerstvo zemědělství.


  Zařadil: -maj-

  Autor