Mezinárodní porota televizní soutěže Virtuosos V4+ o víkendu vybrala vítěze z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska a Slovinska. Za Českou republiku zvítězil šestnáctiletý houslista Roman Červinka. Houslistka Kateřina Švecová obdržela speciální cenu Budafok Dohnányi Orchestra. Všichni vítězové vystoupí v České republice na koncertu Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov s houslovým virtuosem Vadimem Gluzmanem.

  Roman Červinka a Plácido Domingo Jr. (foto Mezinárodní hudební festival Český Krumlov)
  Roman Červinka a Plácido Domingo Jr. (foto Mezinárodní hudební festival Český Krumlov)

  Oblíbená soutěž mladých talentů klasické hudby Virtuosos V4 +, které se účastní mladí hudebníci ze zemí Visegrádské čtyřky a letošního hosta Slovinska, zná své vítěze. Ve finále 16. 12. vybrala odborná porota vítěze z každého státu a udělila speciální ceny výjimečným talentům. Vítězové získali peněžní odměnu ve výši 10 000 eur a vystoupí 4. března v Budapešti na koncertě s Plácidem Domingem.

  Vítězem za Českou republiku se stal houslista Roman Červinka (16 let, České Budějovice). Ve finále utkal s klarinetistou Ondřejem Tomanem (16 let, Praha), který si společně s ostatními finalisty, kteří si jen těsně neodnesli titul vítěze, zahraje na koncertu se Symfonickým orchestrem Maďarského rozhlasu. Ve finále byly uděleny také speciální ceny. Special Prize Budafok Dohnányi Orchestra si odnesla česká houslistka Kateřina Švecová (16 let, Praha). Díky tomu si už 7. ledna zahraje na novoročním koncertu tohoto orchestru v síni Bély Bartóka v Budapešti. Kromě speciálních cen byl letos poprvé vybrán absolutní vítěz soutěže, kterého si mezi sebou zvolili samotní finalisté. Stala se jím slovinská houslistka Patricija Avšič.

  Roman Červinka (foto Mezinárodní hudební festival Český Krumlov)
  Roman Červinka (foto Mezinárodní hudební festival Český Krumlov)

  V porotě za Českou republiku zasedla hudební producentka a ředitelka Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov Gabriela Rachidi: „Úroveň soutěžících a výherců je každý rok neuvěřitelně vysoká a velmi se těším, až všech pět vítězů – mladých virtuosů z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska a Slovinska přivítáme na koncertě Festivalu Krumlov. Navíc je letos velmi atraktivní nástrojové složení vítězů – kromě tradičnějších nástrojů, jako jsou housle či klavír, se prosadila i příčná a zobcová flétna. To zajistí neobvyklou sólistickou pestrost a přinese pozornost publika a dětí, které se třeba i díky soutěži chtějí hudbě věnovat. Navíc na krumlovském koncertě, který se bude konat 28. července, přijal pozvání také světový virtuos, houslista Vadim Gluzman.

  Pět vítězů (foto Mezinárodní hudební festival Český Krumlov)
  Pět vítězů (foto Mezinárodní hudební festival Český Krumlov)

  Ten vystoupí s mladými vítězi jako jejich mentor a předá jim své zkušenosti z profesionální hudební kariéry.“

  Virtuosos V4+ tak není pouze velkolepá televizním show, ale organizace, která talenty podporuje dlouhodobě a pomáhá jim na jejich hudební cestě. Soutěž připravuje mladé talenty na profesionální dráhu, rozvíjí jejich talent a zprostředkovává jim kontakty s profesionálními muzikanty a hudebními producenty. Každoročně jsou pro účastníky a finalisty soutěže připraveny koncerty nejen v účastnických státech, ale doslova po celé Evropě a často i mimo ni. Mladí muzikanti do 19 let se do dalšího ročníku soutěže mohou přihlásit do 31. května.

  Zařadil: -maj-

  Autoři