Naše první Alej svobody bude mít letos 5 let. Spolu s odborníky jsme jí dopřáli narozeninovou péči!

  Pod horu Říp k aleji u obce Mnetěš jsme se poslední březnové dny vydali s arboristou Pavlem Wágnerem ze společnosti Arbonet, akademickým pracovníkem a odborníkem na dřeviny Jiřím Rozsypálkem a studenty Mendelovy univerzity v Brně. Následná péče o stromy je ještě daleko důležitější než samotná výsadba.

  Ze sta vysazených lip muselo být deset nahrazeno novými stromky. Zbylé lípy získaly takzvaný výchovný a ozdravný řez, který jim pomůže rychleji zakořenit a správně tvořit korunu. Dále jsme jejich zatím útlé kmínky natřeli speciální barvou, díky které budou lépe zvládat nápor slunce a ubrání se nebezpečné korní spále.

  Zjistili jsme také, že několik lip má polámané terminální větve. V okolí aleje je jen minimum jiných stromů, zato se všude kolem rozprostírají pole plná hrabošů. Dá se tedy předpokládat, že se větve zlomily pod tíhou dravců, kteří hledají vyvýšená místa, aby mohli lépe vyhlížet svou kořist.

  Abychom těmto poničením předešli, vyrobili jsme hned osm vysokých berliček pro dravce. Berličky jsou vyšší než současné větve stromu, a proto by je dravci měli pro pozorování upřednostnit. Lípy tak získají čas své větve zpevnit. Na doporučení našich kolegů z ČSOP Studénka jsme berličky připevnili přímo k jednomu z opěrných kůlů stromku. Takové berličky jsou stabilnější a jednodušší na zhotovení. Navíc díky využití opěrné konstrukce jsme dosáhli větší výšky, než při instalaci přímo do země.

  https://www.sazimebudoucnost.cz/

  SÁZÍME BUDOUCNOST

  Sázíme stromy. Sázíme budoucnost. Chceme tak pomoci zchladit přehřátá města a podpořit odolnost české krajiny vůči dopadům klimatických změn.

  DALŠÍ PŘÍBĚHY

  Autor