Vzdělávací program Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni otevírá nominace do dalšího ročníku Ceny Gratias Tibi. Ta oceňuje mladé lidi do 30 let, kteří svými aktivitami zlepšují okolní svět. Nominovat je možné na webu gratiastibi.cz až do 30. dubna.

  Za dobu deseti let bylo na Cenu Gratias Tibi nominováno přes 1000 projektů. Mladí lidé přijali ocenění za pomoc sociálně znevýhodněným, nemocným či lidem s postižením, za oživení veřejného prostoru, organizaci osvětové kampaně nebo za uspořádání charitativní sbírky. Nejčastěji se projekty týkaly vzdělávání a dobrovolnictví. Nejvíce nominovaných bylo z Hlavního města Prahy, naopak nejméně nominací organizátoři obdrželi z Vysočiny a z Plzeňského kraje.

  „Cenu Gratias Tibi udělujeme již více než 10 let. Za tu dobu se nám přihlásilo obrovské množství projektů mladých lidí, z čehož máme velkou radost. Naším cílem ale není jen předávat ceny, chceme zároveň motivovat i další lidi k tomu, aby se nebáli ve společnosti angažovat a měnit věci k lepšímu. Laureáti jsou důkazem, že mladá generace není lhostejná.“ říká Linda Šilingerová, koordinátorka Ceny Gratias Tibi ze vzdělávacího projektu Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni.

  Jubilejními 10. laureáty Ceny Gratias Tibi se v roce 2023 stali žáci ze ZŠ Vápenná z Jesenicka za obnovu zaniklé sudetské osady Kamenná, v kategorii středních škol uspěl projekt Názory politiků, jehož členové přibližují politiku široké veřejnosti, a v nejstarší věkové kategorii převzali cenu Medici na ulici za pomoc lidem bez domova. Cenu veřejnosti získaly skautky z charitativního projektu Káva od srdce. Speciální ocenění za nejlepší environmentální projekt obdržel Jan Grünwald, na sociálních sítích známý jako Czech Birder.

  Nominovat lze jednotlivce, skupinový projekt, či svůj vlastní, a to v rámci tří věkových kategorií: základní školy, střední školy a lidé do 30 let. Odborná porota i veřejnost následně vyberou vítěze každé kategorie, kteří obdrží cenu na slavnostním předávání v září. Součástí výhry je i studijní zahraniční cesta a vzdělávací kurz dle vlastního výběru. I v letošním roce bude udělena cena za nejlepší environmentální projekt a zvláštní uznání Člověka v tísni za prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů v některé ze zemí, kde organizace pomáhá.

  Nominace budou otevřeny na webu gratiastibi.cz až do úterý 30. dubna. 

  Autoři