„Nové nebe, nová země,“ biblický verš z knihy Zjevení Janovo, byl ústředním heslem Farářského kurzu 2023, který ve čtvrtém týdnu letošního roku probíhal na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Kurz organizoval Spolek evangelických kazatelů (SpEK) Českobratrské církve evangelické a téma přednášek, prezentací a workshopů – otázka „Čím nás křesťanství vybavuje pro ekologickou krizi?“ – přilákalo přes 200 farářek a farářů i výpomocných kazatelek a kazatelů a dalších hostů z Česka i zahraničí.

  Farářský kurz 2023 (foto z webu SpEK)
  Farářský kurz 2023 (foto z webu SpEK)

  Letošní Farářský kurz svým účastníkům nabídl setkání s myšlenkami řady inspirativních zahraničních teologů, například nizozemské feministické a ekologické teoložky Trees van Monfoort, amerického procesuálního teologa Jaye McDaniela, či britské profesorky teologie zvířat Clair Linzey. Na kurzu přednášeli ale také čeští hosté – teolog a etik Jan Zámečník, ekofyziolog z ústavu CzechGlobe Akademie věd ČR Michal V. Marek, či psychoterapeut a básník Adam Borzič. Mezi hosty kurzu byla i Barbora Mudrová z Amnesty International ČR, či Radek Kubala z platformy Re-set.

  „Považovali jsme za velmi potřebné zvednout právě toto ekologické téma. Trochu jím navazujeme i na téma loňského kurzu ´V co (ne)věří generace Z´. Současný svět se nachází v klimatické krizi, zásadním poklesem biodiverzity, energetické krizi. Na letošním Farářském kurzu SpEK se pokoušíme společně znovu promýšlet teologickou, křesťanskou, ale i praktickou odpověď na tyto ekologické problémy,“ říká Michael Pfann, vrchlabský farář a člen výboru SpEK.

  Kurz byl zahájen bohoslužbami v kostele u Martina ve Zdi, kde nechyběla ani chrámová sbírka. Organizátoři se jejím výtěžkem v konečné výši přes 11 000 Kč rozhodli podpořit aktivity na podporu ochrany biodiverzity, péče o českou krajinu a lepší správy lesů v Česku, které činí Hnutí DUHA.

  Spolek evangelických kazatelů, který každoroční Farářské kurzy organizuje, vznikl na přelomu let 1989 a 1990 a navázal na předchozí stavovské organizace evangelických duchovních – Spolek evangelických duchovních české národnosti (1904), Spolek českobratrského duchovenstva (1922) a Spolek českobratrského evangelického duchovenstva (1951), který byl zakázán v roce 1974.

  SpEK má od středy obměněný výbor. V jeho vedení skončili vršovický farář Matěj Opočenský a farářka z Pardubic Hana Ducho. Novým předsedou je vrchlabský farář Michael Pfann a ve výboru nově působí i duchovní z Litoměřic Jiří Šamšula a farářka z Roztok a Smíchova Anna Pokorná.

  Zařadil: -maj-

   

  Autoři