O čem je dokument 13 MINUT?

  Dokument vznikl v režii Víta Klusáka. Ten se rozhodl téma obrátit a pojal problematiku očima viníků coby obětí. Odvážný a sugestivní pohled do života běžných řidičů, kteří se ve vteřině stali zločinci, byl zároveň sondou a zrcadlem uspěchané společnosti, ve které je každý potenciálním viníkem. Netradiční pohled, silná svědectví, ale i vysoká produkční hodnota způsobily, že film odvysílal v prime-time první kanál České televize a do vysílání ho zařadila streamovací služba HBO. Jednotlivé příběhy viníků můžete vidět zde: https://www.13minut.cz/13minut/

  Jízdou v průměru o 20 km/h rychleji, než dovoluje zákon, ušetříte (na cestě z Prahy do Brna) jen 13 minut. To je méně než 9 % celkového času. Stojí to za zmařené životy?

  • Rozdíl v dráze na zastavení mezi auty jedoucími 50 a 60 km/h je 9 metrů, to je jak 1 autobus.

  • Při rychlosti 100 km/h je celková dráha na zastavení 83 m. Při rychlosti 130 km/h jede po 83 metrech stále ještě rychlostí 92 km/h.

  • Rozdíl v dráze na zastavení mezi auty jedoucími 30 a 50 km/h je 14 metrů, to je jak lokomotiva

  • Na vlhké vozovce je při 2× vyšší rychlosti brzdná dráha 4× delší.

  • Při rychlosti 90 km/h ujede řidič v průměru 25 – 50 metrů, než vůbec začne brzdit, je to dráha ujetá během reakční doby 1 až 2 sekund.

  • Každých 10 km/h rychlosti navíc zvyšuje při nárazu do stromu 1,5× riziko vážného zranění.

  • Při rychlosti do 50 km/h končí velmi vážným až smrtelným zraněním chodce jen 3,8 % střetů, při rychlosti nad 50 km/h je to 60 %.

  • Vyšší rychlost zužuje zorné pole řidiče a schopnost vidět okolí – při 40 km/h je to 100°, při 130 Km/h jen 30°.

  • Tendenci k riskantní jízdě přiznávají nejvíce mladí muži, a to v 37 % případů.

  • Při nárazu do pevné překážky bez pásů je 7× vyšší riziko úmrtí než s pásy.

  Dokument 13 MINUT zhlédlo již přes 1,5 milionu diváků a patří mezi nejlepší světové kampaně roku 2022. Projekt 13 MINUT získal stříbro v kategorii PR kampaní ve francouzském Cannes.

  Dnes, 3. dubna 2024, probíhá Národní den bez spěchu. Tato iniciativa je příležitostí k zamyšlení a možná i ke změně pohledu na to, jak rychle se snažíme žít naše životy. Češi dnes mají den, kdy je v pořádku mít zpoždění.

  Zpozdí se firmy, fotbalová soutěž, kulturní a vzdělávací instituce, jednotlivci i pražský orloj.

  Nemáte toho někdy už dost? Spěch do práce, z práce, na nákupy, rychle usnout, brzy se vzbudit a na silnicích na to šlápnout. Zelená na semaforu se pro mnohé z nás stala výzvou, oranžová varováním a červená překážkou. Rozhodnutí za volantem se počítají na vteřiny, a přitom často zapomínáme na to, co je skutečně důležité. Na bezpečnost, na okamžiky, které mohou změnit všechno, na životy.

  Proč právě 13 MINUT?

  Iniciativa Národní den bez spěchu s cílem upozornit na nebezpečí zbytečného spěchu za volantem a nepřiměřené rychlosti navazuje na úspěšný projekt 13 MINUT, který vytvořila České asociace pojišťoven. Název 13 MINUT odkazuje na průměrný čas, který řidič ušetří na cestě z Prahy do Brna, pokud překračuje povolenou rychlost o 20 kilometrů za hodinu

  Více: 

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/seznam-advertorial-dnes-je-narodni-den-bez-spechu-zpozdi-se-divadla-sportovni-souteze-i-staromestsky-orloj-248790?utm_source=Seznam&utm_medium=SZ_InA_D_4

  Autor