V sobotu 25. března 2023 se již po čtrnácté pokusíme na mnoha kopcích zažehnout světla Keltského telegrafu, tradičního světelného poselství jara, jehož základním principem je mystické sladění s Matkou Zemí.

  Pro organizaci Keltského telegrafu sledujte webové stránky www.keltskytelegraf.cz, budou se na nich průběžně objevovat další informace.

  Prosíme zájemce, aby prostřednictvím těchto stránek potvrdili  účast v tomto ročníku, případně registrovali nová stanoviště.

  Vlastimil Hela, hlavní organizátor Keltského telegrafu, letos vzkazuje:

  Krátce před 25. březnem 2023 přihlášeným organizátorům zašleme dalšími pokyny e-mailem.

  Věřím, že se v první jarní sobotu všichni opět úspěšně propojíme společným světelným poselstvím.  

  Připomínám, že hlavně v Chráněných krajinných oblastech platí zákazy rozdělávání ohně. Výjimky povolují správy CHKO, takže si o ně raději požádejte. Vhodné je také informovat Hasičský záchranný sbor. To, aby vše proběhlo v klidu a pohodě.

  Mějte se moc dobře.

  Vlastimil Hela, vrchní čert, Keltský telegraf – Regenerace

  Keltský telegraf předává zvěst o příchodu jara napříč naším územím vždy první sobotu po jarní rovnodennosti.


  Jiří Kuchař, zakladatel – či obnovitel – tradice Keltského telegrafu upozorňuje na krásné ztvárnění předávání zpráv pomocí ohně ve filmu: „Tolkien, který to (ohnivé poselství) dobře znal, použil tento keltský prvek, který jsem z absence jiného nápadu nazval před pěti lety KELTSKÝ TELEGRAF, ve třetím dílu Pána prstenů. Jestli ho máte doma, tak si tu scénu pusťte. Já to dělám každý rok vždycky v pátek před telegrafem.


  Holger Kalweit mi říkal, že nejdůležitější pro přežití Keltů byly právě ty ohně. Čert je musel umět zapálit ZA KAŽDÉHO POČASÍ. Když Římané překročili u Basileje Rýn, dozvěděli se to díky ohnivému řetězu Keltové ve Frísku za tři minuty. I kdyby za deset nebo patnáct, byl to nepochybně geniální způsob, jak upozornit na nebezpečí. Pak už se třeba mohli rozeběhnout běžci, jako měli například Inkové svoje chasquís, a přinést konkrétnější obsah zprávy. V té době, bez světelného smogu a přírodních parků skoro na každém kopci, to musel být jedinečný pohled, když se zpráva rozeběhla, skoro jak v tom filmu…“

  Celý článek najdete zde:
  http://www.keltskytelegraf.cz/news/proc-si-rikame-certi

  Podívejte se na ukázku z filmu…

  (Lord of the Rings – Return of the King – Lighting of the Beacons)

  Autor