Od začátku ruské války proti Ukrajině se snaží Skautský institut přispět k řešení krizí, které válka způsobuje.
  Komunitní centrum Svitlo jsme zprovoznili hned v dubnu 2022. Od té doby se kolem něj neustále zvětšuje živá komunita navázaná na více než 90 tisíc ukrajinských žen a dětí, kteří přebývají v Praze. Na sto lidí tam denně nachází ojedinělý bezpečný prostor, zapojuje se do organizace programů pro ostatní.
  Olha Cherepiuk přišla se svým malým synem do Česka po začátku ruské invaze. Šťastná náhoda tomu chtěla, že se byla u úplných začátků našeho komunitního centra Svitlo. Dnes už ho rok sama vede a vytváří v centru Prahy stále moc potřebný bezpečný prostor, pořádá jazykové kurzy, poradenství a kroužky pro děti. Moc si vážíme práce Olhy i celého týmu Svitla. A taky toho, že ji 23. února 2024 pozváním na Hrad ocenil i prezident Petr Pavel.
  Ruská ozbrojená zvůle trvá už dva roky. Nenechme se otupit a podporujme Ukrajinu, jak jen to jde.
  Miloš Říha, dlouholetý ředitel a zakladatel Skautského institutu si na Facebooku napsal:
  Jsem na Olhu děsně pyšnej. Je to naše kolegyně a kamarádka ze Skautského institutu. Den po začátku války na Ukrajině přišla s malým synkem do Prahy. My jsme tou dobou řešili otvírání hotelů pro uprchlíky a dobrovolnickou pomoc. V určitém momentu bylo jasné, že ta neobhajitelná a agresivní ruská zvůle bude pokračovat. Hledali jsme způsob, jak pomáhat v dlouhodobějším horizontu a otevřeli jsme v centru Prahy pro příchozí z Ukrajiny komunitní centrum Svitlo. Je to silná vzpomínka, jak banda dobrovolníků v podstatě ze dne na den vybavila 1000 m2 prostor, otevřela je a udržovala v provozu.
  Olha se k tomu tehdy nesmírně šťastnou shodou různých okolností přimotala. Dneska umí perfektně česky a už rok je vedoucí týmu, díky kterému Svitlo existuje dodnes. Bezpečné místo v centru Prahy, které denně užívá stovka maminek s dětmi. Tisíce lidí se tu naučilo jazyk, mohli se poradit. Děti nejsou bezprizorní, mají tu kroužky, společenství. Všechno je zároveň integrováno do veřejných prostor Skautského institutu na Staromáku. Olha a její tým tomu věnují neuvěřitelnou energii.
  Za celý tým Skautského institutu děkuji panu prezidentovi, že Olhu takto ocenil pozváním na Hrad. Její příběh stojí za to sdílet a vyprávět. Připomíná, že i v nejtěžších chvílích člověk dokáže zmobilizovat síly a pomáhat ostatním. Díky Olí! Ve Svitle se i díky tobě skvělým způsobem zhmotnila skautská hodnota, že silnější má pomáhat slabším.
  Zažil jsem to za posledních deset let v roli ředitele SI víckrát, ale Svitlo je hodně velké něco, které vzniklo úplně z ničeho. Díky vizi, úsilí, partnerství, spolupráci a víře, že pomáhat dává smysl. Navíc to, zdá se, nekončí. Díky podpoře řady z vás, a díky spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí, bude Svitlo fungovat minimálně dalších 18 měsíců.
  Nikdo přesně neví, jak válka dopadne a jak dlouho bude trvat. Ale je třeba pamatovat na to, že je to i naše válka. Týká se nás. Na východ od nás se prolévá krev svobodného ukrajinského národa nejen za to, kudy povede hranice mezi Ruskem a Ukrajinou. Je to každodenní zápas o povahu světa, o to, kým budeme, až válka skončí.
  Svitlo vnímám tak trochu i jako náš skautský postoj v tomto zápase. Snad budeme moci v nějaké klidnější budoucnosti s klidným svědomím aspoň trochu říct: Pohlédli jsme zpříma a s odvahou zlu do očí a vytrvali jsme.
  Vpád a útok ruských vojsk na Ukrajinu začal 24. února 2022. Zároveň k nám do České republiky začali přicházet stovky a tisíce uprchlíků denně, především matky s dětmi.  Zvedla se velká vlna solidarity a lidé se zapojili do mnoha charitativních projektů – sbírek vybavení, šatstva, ale i hledání ubytování pro příchozí a poskytování další pomoci příchozím. Přestože válka dosud trvá, málokterý z projevů solidarity s Ukrajinou přetval také. Jedním z projektů, které stále pokračují, je právě Svitlo – komunitní centrum uprostřed Prahy, provozované Skautským institutem.
  I vy můžete pomoci Svitlu vytrvat, a přispět na jeho provoz a pomoc ukrajinským dětem skrze Darujme.cz !
  Více si o komunitním centru Svitlo můžete přečíst například na: https://www.adam.cz/znate-komunitni-centrum-svitlo/

  Autor