Občanské organizace Paměť národa, Člověk v tísni, Milion chvilek pro demokracii a Evropský kongres Ukrajinců vyzývají českou i evropskou veřejnost k vytrvalosti v podpoře Ukrajiny, čelící ruské válečné agresi. K druhému výročí války přichystaly na sobotu 24. února od 16 do 17 hodin na Staroměstském náměstí shromáždění, na kterém mimo jiné vystoupí prezident ČR Petr Pavel. Shromáždění je součástí Dne za Ukrajinu.

  „Chceme vzkázat Ukrajině: Nejste v tom sami, jsme s vámi! Je to i náš boj a také boj o naši budoucnost. Myslím si, že právě dnes je důležitější než kdykoli jindy stát za těmito slovy a připomínat je české a evropské veřejnosti,“ říká Šimon Pánek (Člověk v tísni). Mikuláš Kroupa (Paměť národa) zdůrazňuje, že „válka na Ukrajině není nějakým vzdáleným lokálním konfliktem dvou znesvářených stran. Znamená zásadní boj naší generace za svobodu Evropy. Týká se každého z nás. Proto vás velmi prosím: dejme spolu najevo vůli k obraně Evropy na Staroměstském náměstí. “

  Mariana Novotná Nachtigallová z Milionu chvilek pro demokracii říká: „Jsou to už dva roky, co Ukrajinci a Ukrajinky bojují za svou i naši svobodu. A na naši podporu nesmí s časem sedat prach, proto je vaše účast a pomoc stále tak důležitá.“ A Bohdan Rajčinec (Evropský kongres Ukrajinců) to potvrzuje: „Lidé bohužel zapomínají nebo nechtějí pochopit, že tato válka není jen mezi Ukrajinou a Ruskem. V tomto boji sice Ukrajina brání své obyvatelstvo, svou zemi a hodnoty, ale Ukrajina brání i Evropu!“

  Neziskové organizace vyzývají českou veřejnost k účasti na shromáždění Společně za Ukrajinu, jež se koná 24. února od 16:00 do 17:00 k druhému výročí začátku ruské agrese proti Ukrajině. Je součástí Dne za Ukrajinu a vystoupí na ní kromě prezidenta Petra Pavla, zástupců pořádajících organizací Šimona Pánka, Mikuláše Kroupy, Mariany Novotné Nachtigallové a Bohdan Rajčince také lidé, kterým čeští občané pomohli. Videovzkazem demonstrující přislíbil podpořit i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

  Kromě samotného shromáždění připravují nevládní ve spolupráci s prezidentem manifest na podporu Ukrajiny. „Připomínáme v něm evropským i světovým politikům důležitost plnění závazků vůči Ukrajině a vyzýváme je k tomu, aby na tuto zemi nezapomínali, naopak, aby v této kritické době navýšili svou pomoc,“ vzkazují neziskové organizace světovým i evropským lídrům, ale také veřejnosti ve svém manifestu.

  „Ukrajinu v tom nemůžeme nechat. Je to i naše válka. Všichni přece víme, že pokud Rusko vyhraje, prohráli bychom my všichni. V historii byly vždy okamžiky, které rozhodovaly, a my žijeme v jednom z nich. Záleží i na nás, jak se válka bude dále vyvíjet, proto považuji za mimořádně důležité ukázat, že za Ukrajinou stojíme, a vyslat tuto zprávu do světa. Evropa musí být v této věci silná a my jako občané musíme dát jasně najevo tento náš postoj,“ říká mluvčí a organizátorka společného apelu a shromáždění neziskových organizací filmařka Amálie Kovářová.


  Den za Ukrajinu přichystaly společně nevládní organizace a uskuteční se 24. února v Praze. Začíná Pochodem za Ukrajinu v 15:00 od pomníku ukrajinského národního hrdiny, spisovatele Tarase Ševčenka, na smíchovském náměstí Kinských. Pochod pořádá Hlas Ukrajiny, končí na Staroměstském náměstí. Právě tam proběhne od 16:00 hodinové shromáždění Společně za Ukrajinu pořádané organizacemi Člověk v tísni, Paměť národa a Milion chvilek pro demokracii, vystoupí na něm mimo jiné prezident Petr Pavel. Den ukončí Koncert pro všechny slušný lidi v karlínském Fóru Karlín, jehož výtěžek půjde na zakoupení lékařského vybavení pro ukrajinskou armádu. Koncert pořádá Nadační fond pro Ukrajinu (Dárek pro Putina). Součástí dne bude také program pro děti. Více se o Dni za Ukrajinu dozvíte ZDE.


  Zařadil: -maj-

  Autoři