Stovky protestujících se v pátek 21. 10. 2022 v poledne sešly na Staroměstském náměstí v Praze. Proběhla totiž další stávka za klima pořádaná středoškoláky ze střední a východní Evropy. Požadují po politicích, aby se postavili energetické a klimatické krizi čelem.

    Studenti chtějí východoevropskou stávkou za klima poukázat na energetickou krizi, které nečelí jen Česká republika, ale i jiné státy napojené na Putinův plyn, což jsou především ty z východní Evropy. „Čelíme těžké zimě, mnoho z nás se ocitá v energetické chudobě a my to nesmíme ponechat náhodě. Političtí představitelé ČR pojedou zanedlouho do Egypta na klimatickou konferenci COP27, kde budou opět slibovat, jak se všem krizím postavíme. Ale prázdná slova nevyřeší ani krizi energetickou, ani krizi klimatickou. Musíme začít bojovat proti společnému viníkovi, a tím jsou fosilní paliva. Musíme začít jednat hned. Nechceme žádná fosilní paliva, chceme zateplené budovy, obnovitelné zdroje a pomoc těm, kteří to potřebují, protože prázdné sliby nezachrání lidi,“ sdělila mluvčí Fridays For Future Česká republika Magdaléna Středová.

    Během protestu promluvili lidé z České republiky i zahraničí, Kareem Taha z Egypta, kde se letos pořádá zmíněný COP27, Matyáš Dynka a Emma Novotná z českého FFF nebo Nox z Ukrajiny.

    „Genocida lidí, zprávy o tisících zabitých civilistů, esemesky od mých přátel, kteří se trápí, protože jim Rusko ničí domovy a zabíjí jejich rodiny. Ekocida přírody mé země, znečištěné řeky a zničené přírodní dědictví. Neustálá hrozba jaderné války. Taková je naše realita na Ukrajině a v mnoha dalších zemích, na které útočí fosilní diktátoři jako Putin. Jaká budoucnost nám zbývá, když nás každý den zabíjejí peníze z fosilních paliv? Když je náš vzduch a půda otrávena bombami a odpadem z fosilních zbraní? Projekty na fosilní paliva nyní znamenají zkázu pro každou další generaci. Za tímhle moje země nestojí, za tímhle moje generace nestojí. Nepřijmeme nečinnost. Nepřijmeme nahrazení závislosti světa na ruském plynu jiným zdrojem fosilních paliv, který nezaručuje ani bezpečnost, ani udržitelnost, ani demokracii. Nepřijmeme lži. Požadujeme komplexní embargo na ruská fosilní paliva a následný úplný přechod na obnovitelné zdroje energie,“ prohlásili Nox z Ukrajiny.

    Svůj prostor dostala i lidskoprávní témata, na stávce za klima promluvila Eliška Koldová z organizace SdruŽeny a Agáta Hrdličková o nedávné vraždě dvou queer lidí na Slovensku. Protestující nadále drželi minutu ticha na uctění památky zavražděných.

    Po proslovech se studenti vydali na průvod Prahou. Na východoevropskou stávku navazuje celovíkendový klimatický kemp v Praze, kde se studenti budou nejen vzdělávat, ale i propojovat svůj boj za klimatickou spravedlnost.

    Zařadil:-maj-

     

    Autoři