Škoda, že se energie letošního slunného léta nedá zabalit a uskladnit. Letos by jí bylo!

  Teplo z vyhřátých stanů a týpí a taky z příjemně vlažné vody v řekách. Tetelivě se chvějící vzduch lesních pasek, co na nich naše tábory často stojí. Srolováno v celtách, přiklopeno v polních várnicích či v kufrech a bedýnkách táborníků, nacpáno po půlkilogramech do ešusů a kotlíků… velmi by se nám to na podzim a v zimě hodilo!

  Laskavý čtenář Lidových novin, které spolkové problematice občas popřávají prostor, už je doma. Táborová idyla skautů, táborníků, tomíků, woodcrafterů či pionýrů, jakož i stovek jiných spolků a společků záhy skončí. Vedoucí (dobrovolní, pracující s dětmi zdarma díky dobrotě srdce a ušlechtilosti ducha) si vydýchnou a začnou chystat podzimní a zimní program. Přidají k nim i dosud nepoznané obavy o otop a svícení?

  V klubovně, ve které se hrají deskové hry, uzluje nebo se připravuje mikulášská besídka, je třeba topit a svítit. Plynový kotel v ubytovně provozované naším spolkem, kam vyjede třicítka mladých turistů na výpravu, má stejný apetýt jako kotel v rodinném domku, ba možná větší, protože v ubytovně nikdo přes týden nebyl a jen se temperovala. Pravda, na spolkových chatách a chalupách, ba i v klubovnách, topíme leckde dřevem. Ale i to citelně podražilo. Dva roky za sebou limitovala naše aktivity pandemie. Přestáli jsme ji, i když motivovat, rozhýbat děti a vrátit je naplno do spolkového života nebylo zrovna snadné. Čeká nás teď další útlum? Problémy přímo existenční? Jen pod křídly České rady dětí a mládeže je sdruženo 103 organizací s 250 tisíci členy. Mladí hasiči a skauti patří k největším z nich.

  O tom, že naše činnost není jen takové hraní, že to je nepostradatelná součást mimoškolní výchovy (a namnoze skvělá zábava pro děti a dospívající též), že dobrovolníci v čele oddílů se musí permanentně školit, aby s dětmi mohli pracovat, že celoroční návštěva našich podniků všeho druhu je nejlepší prevencí proti nudě, šikaně a poflakování, o tom bylo popsáno už moře papíru. Ministerští předsedové a ministři školství všech vlád nám za to nesčíslněkrát klepali po ramenou. Prima, potěšilo to, rádi jsme to kolegům v terénu vyřídili.

  Zjara, když už bylo jasné, že energie výrazně podraží, jsme se obrátili na mateřské ministerstvo školství s prosbou o navýšení finanční podpory právě na energie. Jsme vycvičeni ke skromnosti. Domluvili jsme se mezi sebou, náčelníci spolků sdružených v České radě dětí a mládeže, a při jednání s vedením resortu spravujícím mládež jsme požádali o dvacet milionů korun. Byli jsme schopni podložit žádost průzkumem v jednotlivých organizacích, vyčíslením, kolika tisícům dětí tohle poslouží. Byli jsme připraveni spolupracovat na kritériích pro rozdělování, samosebou, jak doba žádá, maximálně transparentně.

  Odpovědí nám bylo stručné konstatování, že s touto pomocí MŠMT nepočítá. Tečka. Stát na to finance uvolnit nemůže.

  Příspěvky jen pro někoho

  Poněkud jsme zkoprněli nad zprávou České tiskové agentury z 21. července, která hlásala, že stát přidá sportu půl miliardy (sic!) navíc, zejména právě na energie. Ministerstvo financí našlo půl miliardy, pro nás astronomickou, nedohlédnutelnou částku. Tu podle dohody ministra financí a šéfa Národní sportovní agentury pošle do klubů a tělovýchovných jednot, právě na energie. Navíc, nad již schválený rozpočet. Pěkné. Kolegům sportovcům to přejeme. V halách, tělocvičnách, na stadionech či kluzištích tyhle peníze, lidově řečeno, jen zahučí, o tom není pochyb.

  Zároveň ale voláme: Jsme tady taky! Vážený pane ministře školství, najděte prosím dvacet (a klidně i více) milionů pro tu část mládeže, kterou má váš úřad v názvu. Nikdy jsme neměli přemrštěné požadavky (a možná proto je náš rank trvale podfinancovaný). Děláme dobře, děláme soustavně. Mládeži ze spolků výše jmenovaných poskytujeme dobrou průpravu pro život. Sloužíme státu.

  I v těch klubovnách, loděnicích či základnách všeho druhu.

   

  Autoři:

  Tomáš Novotný, předseda Asociace turistických oddílů mládeže a Aleš Sedláček, předseda České rady dětí a mládeže

  Publikováno 15.08.2022  Lidové noviny, str. 9, rubrika Názory

  Autoři