Setkáním Ámosů začal 30. ročník ankety o nejoblíbenějšího učitele

  V pátek 2. září slavnostně zahájilo jubilejní 30. ročník ankety o nejoblíbenějšího učitele na
  zámku Berchtold 15 nositelů titulu Zlatý Ámos.

  Jsem rád, že se nám podařilo setkání Zlatých Ámosů zorganizovat. Zastupují přes 2 000 oblíbených pedagogů, kteří za minulých 29 let anketou prošli,“ říká zakladatel a ředitel ankety Slávek Hrzal a pokračuje: Být ve společnosti vynikajících učitelek a učitelů je radost. Člověka to nabíjí pozitivní energií, optimismem. A pro mě jako školského ombudsmana to platí dvojnásobně. Těší mě, že všichni Ámosové jsou stále velmi aktivní, úspěšní, oblíbení a mnozí jsou dnes zástupci nebo řediteli škol.“

  Každý Zlatý Ámos při příchodu dostal zlatý nafukovací balonek, ve kterém je urytý vzkaz. Vypuštěním balonků byl jubilejní 30. ročník odstartován. Pokud někdo vzkaz z balonku najde, může se ozvat pořadatelům ankety a dostane dvě volné vstupenky na finále a slavnostní galavečer. Příjem nominací začíná jako obvykle na světový den učitelů, tedy ve středu 5. října 2022. Zlatý Ámos vlastně spojuje dva učitelské svátky, světový a český. Korunovace nového Zlatého Ámose proběhne 25. března 2023, těsně před českým Dnem učitelů.

  Oblíbené pedagogy mohou do ankety nominovat pouze žáci základních a středních škol.
  Pravidla, jak učitelku nebo učitele přihlásit, jsou od prvního ročníku stejná. Do přihlášky, jejíž formulář je zveřejněn na www.zlatyamos.cz , je potřeba napsat stručnou charakteristiku navrhovaného pedagoga, popsat jednu společně prožitou příhodu a připojit podpisy sta osob, které s přihláškou souhlasí. Souhlas by měl podepsat i navržený učitel nebo navržená učitelka. Na vyplnění přihlášky je čas do 31. prosince 2022. Všechny správně vyplněné přihlášky postupují do regionálních kol. V nich musí žáci porotě vysvětlit důvody, proč je jejich pedagog nejoblíbenější. A musí to udělat nějakým zajímavým, neobvyklým a poutavým způsobem,“ upřesňuje Hrzal.

  Vítězové regionálních kol postupují do semifinále a šest pak do finále, které je naplánováno na pátek 24. března 2023. Ve veřejném finále dospělá porota z finalistů vybere Zlatého Ámose, dětská porota Dětského Ámose a hlasováním na webu ČT 😀 bude vybrán Ámos sympaťák. Svého Ámose vybere i zlatý mediální partner ankety, Česká televize.

  Těším se na setkávání s nominovanými pedagogy i jejich žáky,“ říká Iva Hajnová, zpěvačka, členka přípravného výboru a zároveň autorka hudby k písni Zlatý Ámos. Písničkou zahajuje porota každé regionální kolo ankety. Je velice příjemné, že se k nám stále častěji přidávají i děti a jejich učitelky a učitelé a vznikne velký pěvecký sbor,“ dodává s úsměvem Hajnová. Hymnu ankety najdete na webu zlatyamos.cz. Stejně jako formulář přihlášky.

  (DTA)

  zlatyamos.cz

  Autor