Dlouholetý šéfredaktor známého dětského časopisu ABC, autor mnoha komiksových seriálů a několika knih Vlastislav Toman se 17. července 2014 dožívá osmdesáti pěti činorodých let.

  Jako krátký medialonek nabízíme čtenářům serveru ADAM.cz text z počítačové klávesnice Ivo Fencla, publikovaný v článku „Vyšla Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana“, uveřejněném v internetovém foglarovském magazínu Bohoušek:

  Když se Toman narodil (psal se rok 1929), měl být Vlastimil.
  Snad přípitky zapříčinily, že je v matrice navždy zaneseno Vlastislav.
  Rájem dětství se mu stala Plzeň s lesoparkem Homolka a „prériemi“ u řeky Radbuzy, odkud pořádali – on a jeho kamarádi – výpravy na hrad Radyně nad Starým Plzencem a na zdejší tajemnou Ostrou hůrku. Po orientálním sluhovi z románů Karla Maye dostal přezdívku Hadži a přenechal ji později Božovi Raků, hrdinovi svého seriálu Strážci alias druhé nejdelší existující „klubácké“ komiksové sérii hned po Rychlých šípech.
  A čtyři zbývající Hadžiho kamarádi? I je stvořil dle kamarádů plzeňského dětství.

  Vlastislav Toman (foto archiv Vlastislava Tomana, březen 2012)Četba Troskových románů v téže době jej pak zavedla ke zkouškám na vyšší elektrotechnickou průmyslovku (1943). Za války zažil i totální nasazení na letišti a ve Škodovce. V dubnu 1945 jedna puma trefila dům jeho rodiny. Přežili. A po maturitě (1948) se vrátil do plzeňské Škodovky. Místo konstruktéra se stal brzy nato zpravodajem Mladé fronty. Po dvou letech na vojně vymyslil (ano, právě on) magický titul ABC mladých techniků a přírodovědců a bylo to tu. 1. října 1956 nastoupil právě do tohoto časopisu – a pracoval zde následujících pětatřicet let, většinu toho času jako šéfredaktor. Dosáhli nákladu 315 tisíc výtisků a on od samých začátků i psal.
  Prvým jeho seriálem je sci-fi Za tajemstvím hlubin (1957). Dodnes jich uveřejnil – nejenom v ABC – na padesát. Často rozsáhlých. Ve spolupráci s ABC pokračuje i dnes.

  Ve videu si můžete poslechnout vzpomínkové vyprávění Vlastislava Tomana.

  Autoři