Mezinárodní tým dobrovolníků z Česka, Kambodži, Kolumbie a Německa vyrazili na putovní tour po České republice od 7. června do 9. července 2019.

    Účastníci se zapojí do Ligy férového fotbalu, praktických fotbalovo-vzdělávacích workshopů v neziskových organizacích i kulturního dění ve vybraných regionech.

    Pod taktovkou neziskového projektu Fotbal pro rozvoj se hraje fotbal trochu jinak než obvykle (foto Ajka Štindlová)Pod taktovkou neziskového projektu Fotbal pro rozvoj se hraje fotbal trochu jinak než obvykle. Kromě bodů ze zápasu se do výsledné tabulky započítávají totiž také body za fair play, které si týmy vzájemně udělují v pozápasové diskuzi.

    Hraje se bez rozhodčích... (foto Ajka Štindlová)Hraje se bez rozhodčích, na hru a pozápasavou diskuzi si hráči dohlíží sami. „Tento koncept s unikátními pravidly vnáší do zápasů vzdělávací rozměr,“ vysvětluje koordinátorka Sonia Ennafaa. „Jednotlivá pravidla i fotbalové situace se snažíme s dětmi přenášet i mimo hřiště – do kontextu jejich běžných každodenních životů.“

    Jde i o to dozvědět se něco o jiné kultuře a historii, moci sdílet své zkušenosti a to, co umím, s lidmi z druhého konce světa (foto Ajka Štindlová)Jde i o to dozvědět se něco o jiné kultuře a historii, moci sdílet své zkušenosti a to, co umím, s lidmi z druhého konce světa (foto Ajka Štindlová)Během následujícího měsíce se mohou děti zapojené do Fotbalu pro rozvoj těšit na zpestření a nový přístup díky dobrovolníkům z partnerských organizací Kickfair (Německo), Tiempo de juego (Kolumbie) a Football for Life (Kambodža). Například Richard Garay z Kolumbie sdílí své pocity z cesty do Česka takhle: „Fotbal mi vlastně úplně změnil život – a já to teď při své práci v organizaci Tiempo de juego beru jako příležitost měnit díky němu i životy ostatním. Jde i o to dozvědět se něco o jiné kultuře a historii, moci sdílet své zkušenosti a to, co umím, s lidmi z druhého konce světa (foto Ajka Štindlová)Také doufám, že se díky cestě do Česka dozvím něco o vaší kultuře a historii. Těším se, že budu moct sdílet své zkušenosti a to, co umím, s lidmi z druhého konce světa, a že se budeme všichni vzájemně učit a zlepšovat v tom, jak používat fotbal pro rozvoj.“

    Jde i o to dozvědět se něco o jiné kultuře a historii, moci sdílet své zkušenosti a to, co umím, s lidmi z druhého konce světa (foto Ajka Štindlová)Na každém místě, kde se tour Fotbal pro rozvoj zastaví, budou několik dní probíhat praktické workshopy pro děti a mládež, diskuze o metodice fotbalu jako nástroje pro vzdělávání a rozvoj a vrcholem budou vždy fotbalové turnaje v duchu fair play. „Dny férového fotbalu“, jak se turnajové dny v regionech nazývají, jsou naplánovány takto: 16. 6. v Ostravě, 18. 6. v Olomouci, 22. 6. v Praze, 24. 6. v Ústí nad Labem, 29. 6. na hradě Hartenberg v Karlovarském kraji a 4. 7. v Plzni.

    Pod taktovkou neziskového projektu Fotbal pro rozvoj se hraje fotbal trochu jinak než obvykle (foto Ajka Štindlová)„Moc rádi přitom uvítáme nové zájemce, kteří se chtějí na vlastní kůži přesvědčit, že fotbal není jenom o faulech, simulaci a korupci. A že se jeho prostřednictvím dají zlepšit komunikační a jiné dovednosti vhodné pro pracovní i běžný život. Přijďte se podívat a třeba se zapojíte do Ligy férového fotbalu příště také. Pojďte s námi kopat za lepší svět!“ vyzývá koordinátorka projektu Sonia Ennafaa. „Aktuální informace a harmonogram akcí je uveřejněn na našem webu a Facebooku.“

    Putovní pohár fair play (foto Ajka Štindlová)Projekt Fotbal pro rozvoj funguje zejména díky podpoře České rozvojové agentury, programu Erasmus+, UEFA Foundation for Children, FIFA Foundation a Magistrátu hl. m. Prahy. Dlouhodobým podporovatelem projektu je Tomáš Ujfaluši a letos ho poprvé podpoří i kapitán české fotbalové reprezentace Vladimír Darida.

    Autor