Co myslíte, dokáže dobře vedený dětský či mládežnický spolek vytvořit svému členstvu ku prospěchu bezpečné, vlídné, podporující a podnětné prostředí? A platí při tom, že takový spolkový „balzám pro duši“ vzniká především v jednotlivých oddílech, družinách, klubech, kmenech či skupinách? Pokud si na obě tyto otázky odpovíte kladně, vězte, že jste tím právě přitakali i základní myšlence wellbeingu ve spolkovém životě.

    Utváření onoho prostředí, v němž by jejich svěřenci a svěřenkyně mohli plně rozvíjet svůj plnohodnotný a spokojený život, měli osvícení a osvícené vedoucí na zřeteli již dávno předtím, než se slovo wellbeing stalo módním. Mnozí a mnohé z nich to dokonce dělali wellmi dobře. A dělají stále. Právě o tom, a nejen o tom, svědčí druhé letošní číslo časopisu České rady dětí a mládeže (ČRDM) Archa.

    Lucie Bíbová, koordinátorka projektu podpory duševního zdraví ČRDM, ve svém úvodníku Povzbuzení pro duši aneb Wellbeing píše:
    „Zkuste si zavřít oči a takové prostředí si představit. Co vidíte? Ač by to jistě byla krásná definice školy, přiznám se, že já vidím stromy, stany a děti, jak se brodí v potoce a stavějí hráz, jiné se učí hrát na kytaru, vaří v polní kuchyni nebo si povídají s dospělými, kteří jim s respektem naslouchají. Kde já něco takového už viděla v reálu? No jasně! Já prostě věřím, že organizace pracující s dětmi a mládeží takové prostředí nabízejí už dlouhou dobu.“

    Předseda Asociace turistických oddílů mládeže Tomáš Novotný zase přispěl do Archy úvahou Wellbeing a morče, opřenou o osobní zkušenost s vedoucími tomíků z berounského Trilobitu: „Pohyb, dobrá parta, která se zná z celoroční práce v oddíle, hry, nová místa, dobrodružství, trocha nepohodlí při dešti nebo když se špagety nepovedou. Jak snadné to je. A hlavně důvěra, že ti dva, vedoucí nevelcí vzrůstem, ale o to většího srdce, rodičům dětičky po deseti dnech vrátí utahané, trochu špinavé, ale nabité dojmy a nadšením. Byli takhle ve Slovinsku, v Tatrách, letos rajsují s oddílem po českých zemích. Příští rok jedou zase.“

    A do třetice všeho pohodového, tentokrát citací Josefa Porsche – Ablákely z Ligy lesní moudrosti (Wellbeing včera a dnes): „Wellbeing je pro mě zejména bytí se sebou, zastavení. Často slyšíme: nemám čas na wellbeing, řeším rodinu a práci. Já jsem ale pro jednoduché a krátké metody, které krůček po krůčku zlepšují život. Třeba: Nadechnout se vědomě dvacetkrát denně. Jít parkem místo okolo něj a dotýkat se stromů. Sníst oběd pomalu a vychutnat si ho. Pustit si podporující píseň. Každý by takovou wellbeingovou metodu měl mít, vnímám ji jako nutnost, protože už málo sedáváme u ohně nebo před chalupou.“

    K námětu se tak či onak vyslovují též vedoucí TOM Medvědí stopa Holešov Lenka Galatíková (Jak u nás ne/fungují soutěže), náčelnice České tábornické unie Renata Švestková a kolektiv ČTU (Balzám na duši), Jaroslava. Čečrdlová ze Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (Wellbeing? Wellbeing!), Dáša Čechová z Pionýra (Prachovka a motivační kurz), Julie Bergerová z organizace YMCA v ČR (Mindful Bytes) nebo předsedkyně osadního výboru spolku Strobilus Eva Vaculíková (Přátelství. Podpora. Respekt. Komunikace. Spolupráce.). Rovněž Strukturovaný dialog s mládeží (StrDial) přispěl svými mediálními výstupy k danému tématu, konkrétně mladá delegátka StrDialu Zita Krotká (Konference v DOXu), delegát StrDialu Radovan Blahut (U kulatého stolu…) a analytička Nela Andresová (Jsou mladí spokojení?).

    Kromě toho se v nové Arše dočtete mj. o průběhu 59. Valného shromáždění ČRDM a jejího 11. Kongresu, o „kulatinách“ Hnutí Brontosaurus, o apelu Paměti národa na podporu Ukrajiny a bezpečnost Evropy či o výsledcích 31. ročníku známé ankety Zlatý Ámos. Je toho víc, jak (možná) zjistíte…

    Na předposlední stránce čísla pak najdete již tradičně anketu Archy, jejíž aktuální otázka zněla: Jaký význam má pro Vás duševní pohoda? Své odpovědi tentokrát Arše svěřili operní pěvkyně a pedagožka Eva Dřízgová-Jirušová, farář Lukáš Lipenský a Miroslava Illetšková, zástupkyně ředitele ADRA o.p.s. Ještě jednou jim touto cestou děkuji za ochotu.

    Elektronická verze Archy s tématem „Povzbuzení pro duši“ je připojena níže.


    Píše se v tomto čísle Archy o Vás? Chcete-li, můžete si přidat odkaz na svůj web či blog…

    Objednat nebo zrušit zasílání avíza na nově vyšlá čísla Archy lze prostřednictvím online formuláře

    Aktuální číslo Archy ve formátu PDF je ke stažení zde.

    Zařadil: -maj-

    Autor