Srí Lanka, Indonésie, Indie, Thajsko, Malajsie a Bangladéš patří mezi země, postižené na druhý svátek vánoční ráno ničivými záplavami, které byly způsobeny sérií silných otřesů země s následnými tsunami. Počet mrtvých v celé oblasti se podle současných informací odhaduje na 50 000 lidí. Zemětřesení o síle 8,9 Richterovy stupnice je nejsilnějším za posledních 40 let. Obrovské vlny, dosahující místy až 5 metrů, doslova spláchly celé vesnice a osídlené oblasti.
Česká republika hodlá poskytnout humanitární pomoc obětem přírodní katastrofy ve výši 10 milionů Kč. Z této částky Ministerstvo zahraničních věcí uvolnilo 5 milionů pro pomoc prostřednictvím UNICEF (Dětského fondu OSN), a to především na zajištění pitné vody pro postižené obyvatelstvo a prevenci šíření infekčních nemocí na Srí Lance, která je spolu s Indonésií nejhůře postiženou oblastí.
„Kdo rychle dává, dvakrát dává, a v případě přírodní katastrofy takovéhoto rozsahu to platí dvojnásob. Česká republika se rozhodla jednat rychle, aby zajistila, že se nezbytná pomoc dostane k těm nejpotřebnějším i v méně přístupných oblastech. Proto jsme také jako prostředníka zvolili UNICEF, který je ve všech postižených zemích přítomen a je na místě materiálně i personálně dobře vybaven,“ říká JUDr. Pavel Svoboda, náměstek ministra zahraničních věcí.
UNICEF je na místě katastrofy a spolu s vládními týmy jednotlivých zemí hodnotí situaci, zjišťuje nejnutnější potřeby v jednotlivých oblastech pomoci (pitná voda, zdravotní péče, výživa, ochrana dětí), organizuje první pomoc ve formě tablet na čištění vody, teplých přikrývek, léků a zdravotnického materiálu, orální rehydratační soli proti průjmovým onemocněním a sušenek s vysokým obsahem proteinů.
První odhady hovoří o tom, že přibližně třetina všech mrtvých a nezvěstných jsou děti. UNICEF očekává, že v nejbližších dnech bude zajišťovat také vyhledávání a spojování rodin dětí, které se během katastrofy a následných zmatků ztratily. Nejvyšší prioritou UNICEF v těchto dnech je zajištění pitné vody, protože v postižených oblastech jsou místní zdroje vody kontaminovány, a prevence šíření infekčních nemocí v táborech, kde se shromažďuje velký počet obětí.
Srí Lanka:
UNICEF zde pomáhá zajišťovat převoz zraněných do nemocnic, ze svého místního skladu pro potřeby krize již poskytl 30 000 přikrývek a spacích pytlů, trička a lehké oblečení. V úterý 28. prosince odletí z centrálního skladu v Kodani letadlo s nákladem 45 tun humanitární pomoci. Ta zahrnuje tablety na čištění vody, mobilní toalety a dezinfekční prostředky, orální rehydratační sůl pro nemocné děti, léky a zdravotnický materiál pro potřeby 150 000 lidí na první tři měsíce, základní kuchyňské potřeby, provizorní přístřeší, stany a přikrývky. Pro pokrytí urgentních potřeb na Srí Lance je zapotřebí přibližně 6 milionů dolarů (cca 150 milionů Kč). Polovina z 25 okresů byla přímo zasažena ničivými záplavami.
Pavla Gomba, ředitelka UNICEF v ČR, říká: „V této chvíli je nejdůležitější zajistit pro děti a postižené rodiny pitnou vodu, dostatečnou hygienu a okamžitou zdravotní péči. Částka 5 milionů Kč je významná a umožňuje nám poskytnout 13 000 rodinám základní soupravu pro dezinfekci a přepravu vody a zajistit kompletní krizové očkování pro 3 350 dětí. To je natrvalo ochrání před rizikem smrtelných nemocí.“
Základní rodinná souprava pro dezinfekci a přepravu vody obsahuje dva desetilitrové kanystry na vodu, kbelík s víkem (objem 14 litrů), 10 mýdel, 5 balení dezinfekčního prostředku s chlorem a 50 tablet na čištění vody (každá tableta vyčistí 4 – 5 litrů vody).
Dalším vážným rizikem na Srí Lance jsou nášlapné miny. Silné proudy vody odnesly miny neznámo kam, stejně tak zmizely varovné značky u minových polí. Největším rizikem pro civilní obyvatelstvo proto bude návrat do jejich domovů, protože nevědí, kde všude mohou miny být.
Indie:
UNICF podporuje záchranné a humanitární práce, organizované místní vládou a úřady. Ve státě Tamil Nadu na jihu země UNICEF poskytl několik set tisíc tablet na čistění vody, 1600 cisteren (každá s objemem 500 litrů), 200 000 sáčků orální rehydratační soli, balíčky první pomoci pro 30 zdravotnických center a 30 000 přikrývek.
V této chvíli nehlásí potřebu pomoci žádný z dalších indických států postižených katastrofou, existují však vážné obavy o situaci na ostrovech Andaman a Nicobar, které leží v epicentru zemětřesení a dosud se s nimi nepodařilo navázat spolehlivou komunikaci.
Indonésie:
Pracovníci UNICEF jsou součástí týmu OSN, který v provincii Aceh zjišťuje aktuální potřeby. V centrálním skladu v Kodani se připravuje letadlo s humanitární pomocí (zejména krizovou výživou, tabletami na čištění vody a zdravotnickým materiálem), která by na místo mohla dorazit během 24 hodin.
Maledivy:
UNICEF spolu s dalšími organizacemi OSN koordinuje mezinárodní pomoc, která zahrnuje potraviny, prostředky pro čištění vody, oblečení a provizorní přístřeší. Komunikace s mnoha odlehlými ostrovy je stále obtížná, očekává se potřeba zajištění další humanitární pomoci.
Fakta
Podle předběžných odhadů děti tvoří 1/3 mrtvých a pohřešovaných a očekává se, že se tento podíl může dále zvyšovat.
Nejhůře postiženými jsou rybářské komunity žijící na pobřeží, které již před katastrofou patřily k nejchudší části obyvatelstva.
Základní potřeby zajišťované UNICEF jsou: pitná voda, léky a zdravotnický materiál pro první pomoc, orální rehydratační sůl, sušenky s vysokým obsahem proteinů pro prevenci podvýživy.
Český výbor pro UNICEF vyhlásil sbírku pro pomoc dětem postiženým touto přírodní katastrofou. Finanční dary je možno zasílat na bankovní účet Českého výboru pro UNICEF č. 11771177/0300, var. symbol 800. Sbírka je povolena Magistrátem hlavního města Prahy pod č. 139267/2004.
V Praze 28. prosince 2004
Kontakt:
Český výbor pro UNICEF
Ing. Pavla Gomba, výkonná ředitelka
Tel./fax: 257 320 244
unicef@unicef.cz
Ministerstvo zahraničních věcí
Odbor rozvojové spolupráce
PhDr. Hana Ševčíková, ředitelka
Tel.: 224 182 366
Pro aktuální informace o situaci a pomoci UNICEF na místě:
Srí Lanka: Martin Dawes + 977 985 10 40961
Maledivy: Binita Shah + 977 985 107 4260
Indie: Corrine Woods + 91 981 86 49088
Indonésie: John Budd + 62 811 936 437
Thajsko: Shantha Bloemen + 66 1 906 0813
Ženeva: Damien Personnaz + 41 22 909 5716
New York: Simon Ingram + 1 212 326 7426
Český výbor pro UNICEF – Fotografie: Jeemon Jacob/ UNICEF