Pomoc obětem tsunami

I docela obyčejná pastelka může pomáhat... Bylo to, jako by se voda, která před rokem způsobila v jihovýchodní Asii katastrofu, vylila z Indického oceánu prostřednictvím televizních obrazovek do všech koutů světa. Jediný kratičký okamžik stačil k tomu, aby přišlo o život na 230 000 lidí a dalších 1,77 milionu se ocitlo bez střechy nad hlavou. Snad to bylo tím, že na postižených místech bylo tolik cizinců, snad obdobím, kdy byli lidé ještě plni vánoční nálady. Vlna ničivého vodního živlu v podobě tsunami (cunami) vyvolala vlnu mnohem přívětivější – obrovskou vlnu lidské solidarity, vlnu pomoci.

Byl to jako výjev ze stavby pyramid v Egyptě, čtyřicet lidí, strašně zpocených vláčelo pod rozpalujícím sluncem dvoutunový generátor, který se podobal obrovské žulové kostce. Po tom, co ostrov zasáhla vlna tsunami, nemají zde obyvatelé žádné vybavení pro manipulaci s těžkým nákladem. Generátor byl vyložen z lodi a na pláž se dostal pomocí silných dřevěných fošen vypůjčených od místních truhlářů, dřevěného sochoru a mnoha svalů.

Vážení přátelé, jsem rád, že i stránky ČRDM resp. adama.cz pomáhají v propagaci tolik potřebné pomoci Asii po největší katastrofě za posl. 40 let. Vzhledem k tomu, že se v článku neobjevily informace, co dělá v této věci celosvětové společenství největší humanitární organizace světa hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce a Český červený kříž, jehož nedílnou součástí je i Mládež ČČK, člen ČRDM, dovoluji si Vám zaslat stručnou aktuální zprávičku. Pokud byste chtěli vědět více, najdete to např. na stránkách: www.cck-cr.cz.

skola detem Sri LankyV pátek 4. února 2005 – v den státního svátku Srí Lanky – bude benefičním koncertem v kongresovém sále hotelu Olšanka oficiálně odstartován projekt na obnovu škol zničených v závěru loňského roku na Srí Lance. S myšlenkou sbírky na konkrétní školu přišly děti z 96. PS Veselí medvědi z Prahy 10 s dětmi sdruženými při DDM Cvrček Děčín a oslovily účastníky finále celorepublikové soutěže Dětská Porta. Společně s dospělými organizátory Porty oslovili nadace Adra a Člověk v tísni i honorárního konzula Srí Lanky v ČR Josefa Pěnkavu. Všem se nápad líbil a slíbili podporu. Vstřícně se k celé akci postavili i umělci, které organizátoři požádali o účinkování na benefičním koncertě.

Jistě jste o letošních Vánocích s pohnutím sledovali tragédii, která postihla státy kolem epicentra zemětřesení v Indickém oceánu. A nepochybně jste už také osobně přispěli na některé ze sbírkových kont na zmírnění následků ničivých vln tsunami. Mezi postiženými je mnoho dětí a mladých lidí – mnohdy ztratili celé rodiny či řadu příbuzných! Proto jsme v uplynulých dnech na Adamu informovali především o iniciativě UNICEF.

Zdá se, že „esemeskování“ je jakýmsi novodobým českým národním sportem. Každoročně se děsím statistik, s kterými vyrukují po Štědrém dni a Silvestru mobilní operátoři. Kolik lidí zas stiskne pár čudlíků místo stisku ruky? Opět padl rekord, zas jsme byli lepší než loni. Ale pak to přišlo. Už nešlo o obeslání všech známých, ba ani o to, zda zvítězí Aneta či Sámer. Šlo o životy lidí na velmi vzdáleném konci planety. A přesto rekordy padaly opět. Rekordy lidské solidarity. Navzdory přírodním zákonům osudné tsunami (cunami) 26. prosince 2004 svou zkázonosnou vlnu vystříklo do celého světa. Dokonce i do zemí, kde už dávno žádné moře není. Prostřednictvím televizních obrazovek jsme „v obraze“. A chceme pomáhat. V kancelářích humanitárních organizací drnčí telefony: jak pomoci adresně, konkrétně? K lítosti tazatelů jsou však žádosti o bleskové adopce s poděkováním zamítány. Například pracovníci Českého výboru pro UNICEF trpělivě vysvětlují, že při podobných katastrofách může i dva roky trvat, než se zjistí, že dítě zůstalo opravdu samo. A že – byť je to dlouhá doba – je třeba počkat. A neméně trpělivě opakují (po kolikáté už?), že zajistit pouť vašich peněz na vámi zvolené místo není v silách ani toho nejlepšího logistika. Ale jedno slíbit mohou – že jejich prostřednictvím můžete pomoci tam, kde to bude v danou chvíli nejvíc třeba.

děti v ZOOJihovýchodní Asie právě prožívá peklo v podobě záplav, které si vyžádaly desetitisíce obětí, zničené domovy i infrastrukturu. Lidem chybí základní životní potřeby, voda, potraviny. Rozkládající se těla zvířat a lidí, bahno a nefungující kanalizace navíc hrozí epidemií obrovských rozměrů. Jediné, co se v této chvíli dá dělat, je pomoci. Jakým způsobem? Od nás ze střední Evropy především finančně. Léky, potraviny i voda jsou v okolí postižených oblastí mnohem levnější než u nás, poslat peníze se tedy vyplatí více než zasílání materiálu a proviantu. Peníze mohou být poslány přes účty okamžitě k místu, kde se bude humanitární pomoc zajišťovat. Vždyť za celkem malé peníze se dá zachránit život (150 Kč, teplá přikrývka pro 1 dítě, 600 Kč proočkování jednoho dítěte (kompletní očkovací dávky proti tuberkulóze, černému kašli, spalničkám, tetanu, dětské obrně a záškrtu, jednorázové jehly, chladící box), 2500 Kč ORT (Orální rehydratační terapie) pro záchranu života 625 dětí postižených těžkým průjmem a dehydratací).

UNICEF Srí Lanka, Indonésie, Indie, Thajsko, Malajsie a Bangladéš patří mezi země, postižené na druhý svátek vánoční ráno ničivými záplavami, které byly způsobeny sérií silných otřesů země s následnými tsunami. Počet mrtvých v celé oblasti se podle současných informací odhaduje na 50 000 lidí. Zemětřesení o síle 8,9 Richterovy stupnice je nejsilnějším za posledních 40 let. Obrovské vlny, dosahující místy až 5 metrů, doslova spláchly celé vesnice a osídlené oblasti. Český výbor pro UNICEF vyhlásil sbírku pro pomoc dětem postiženým touto přírodní katastrofou. Finanční dary je možno zasílat na bankovní účet Českého výboru pro UNICEF č. 11771177/0300, var. symbol 800. Sbírka je povolena Magistrátem hlavního města Prahy pod č. 139267/2004.