Help 98 prověří v terénu i znalost první pomociTakové je motto velké terénní hry Help 98, kterou každoročně pořádají skauti ze Vsetínska. Čtyři stovky hráčů od deseti let mají 16 hodin na to, aby na ploše 40 čtverečních kilometrů našli vrak letadla, zachránili z něj co nejvíce zraněných pasažérů a přemístili do skladů tajný materiál. Smyslem hry je podpořit u zúčastněných týmovou spolupráci, organizační schopnosti, znalosti první pomoci, solidaritu, orientaci v neznámém terénu, improvizaci a vytrvalost.

    Junák - svaz skautů a skautek ČR„V nejmenované zemi došlo k nouzovému přistání letadla, které převáželo materiál s kódovým názvem Beta 2. Prostor pravděpodobné havárie okamžitě obstoupila armáda, která má zájem existenci materiálu utajit…“ To se hráči dozví v úvodu pravidel hry Help 98, kterou skauti z Kateřinic pořádají už popáté. Prvních ročníků se účastnilo několik desítek lidí, letos je přihlášeno tři sta hráčů ve dvaceti týmech.

    Nejprve je třeba objevit vrak letadla...Úkolem hráčů je najít vrak letadla, dostat se až k němu a uniknout přitom vojenským hlídkám a vynést ven z hlídaného území co nejvíc tajného materiálu. Kromě Beta 2 však najdou ve vraku i desítky zraněných lidí. „Jak napovídá motto Zachraň a zvítězíš!, není tajný materiál ve hře to nejdůležitější. Minulé ročníky zpravidla vyhrávaly týmy, které se soustředily na ošetřování raněných a věděly si rady s první pomocí,“ říká Pavel Drábek, vedoucí vsetínského skautského střediska.

    Na Vsetínsko se o druhém zářijovém víkendu chystají 7 – 14členné týmy z celé republiky, jeden dokonce ze slovenského Půchova. Na straně organizátorů se do hry zapojí 50 lidí v rolích zraněných pasažérů letadla a vojáků. Hra začíná za každého počasí pět minut po půlnoci z pátku na sobotu a končí v sobotu odpoledne. Večer se uskuteční vyhlášení výsledků a bude čas na sdílení společných zážitků, promítání filmových záběrů ze hry a oheň.

    Autor