K vytvoření a stmelení týmů sloužily na semináři „Připoj se“ nejrůznější aktivityTeenageři budou pomáhat v celém kraji. Už vědí, jak na to.

  Mladí lidé nejsou jen darmošlapové, kuřáci či feťáci. O tom se přesvědčili lektoři a pořadatelé víkendového semináře z Občanského sdružení Altus, které v letošním roce zabezpečuje chod dobrovolnického programu Make a Connection – Připoj se v Pardubickém kraji. Ten dvanácti týmům mladých lidí minulý týden navíc nadělil téměř půl milionu korun na realizaci jejich projektů. Projekty vytvořili sami mladí, protože cítili potřebu změny ve svém okolí.

  Program Make a Connection - Připoj se„Kromě finančních prostředků se mladí teenageři také vzdělávají. O víkendu se sjeli do hotelu Kapitán na Seči u Chrudimi, aby se dozvěděli základy komunikace, propagace, fundraisingu či informace o fungování mediálního trhu,“ přibližuje program předsedkyně Občanského sdružení Altus Naděžda Gutzerová.

  Část témat přibližoval mladým lidem také dnešní místostarosta města Chrudim Roman Málek, který v minulosti pořádal v neziskovém sektoru desítky akcí a realizoval řadu projektů. „Byla by škoda si nechat velké množství zkušeností a poznatků pro sebe. Chceme-li, aby následující generace byly lepší než my, musíme jim předat informace, ale zároveň jim nechat volnou ruku a podporovat je i v nemožném,“ netají se radostí nad mladými nadšenými lidmi Málek.

  Účastníci semináře „Připoj se“ z Pardubického krajeDobrovolníci již dnes připravují vše pro svoje projekty, které začnou v brzké době realizovat. Jedním z nich je i kamenosochařské symposium „Kámen pro všechny“, které proběhne ve dnech 4.-7. července jako doprovodný program hudebního festivalu Yanderov nedaleko Chrudimi.

  Na říjen je pro dobrovolníky připraven další seminář, kde se dozvědí více informací o neziskovém sektoru, státní správě, ale také o principech a podstatě dobrovolnictví. Během realizace projektů navíc mohou dobrovolníci kdykoliv konzultovat svoje problémy.

  Program Make a Connection – Připoj se je společným programem Nadace rozvoje občanské společnosti a společnosti Nokia.


  O programu „Make a Connection – Připoj se“
  Make a Connection – Připoj se je součástí globální iniciativy společnosti Nokia a nadace International Youth Foundation (IYF). Jeho cílem je podpora pozitivního rozvoje mladých lidí tím, že jim nabízí příležitost navázat užší kontakt s jejich rodinami, vrstevníky a okolím obecně. Program rozšiřuje možnosti vzdělání mladých lidí, pomáhá jim získávat životní zkušenosti a podílet se na životě jejich okolí. V dubnu 2002 byl program „Make a Connection – Připoj se“ zahájen v České republice jako společná iniciativa Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) a společnosti Nokia. Program v tuto chvíli probíhá v pěti krajích ČR. Za celkové vedení a koordinaci programu zodpovídá Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS), na krajské úrovni byla role realizátorů svěřena pěti regionálním neziskovým organizacím. Šestým partnerem je Nadace Terezy Maxové, která program realizuje v rámci dětských domovů po celé republice. Další informace o programu „Make a Connection – Připoj se“ jsou k dispozici na www.pripojse.cz.

  O Nadaci rozvoje občanské společnosti (NROS)
  Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) usiluje o posílení neziskového sektoru v České republice prostřednictvím filantropie a dobrovolnické práce i prostřednictvím projektů, které přispívají k rozvoji občanské společnosti a evropské integraci. Nadace podporuje neziskové organizace, jež pracují s ohroženými nebo znevýhodněnými skupinami, brání lidská práva, demokratické hodnoty, toleranci a respektování práv menšin nebo jiným způsobem zvyšují povědomí o těchto otázkách mezi občany. Jednou z cílových skupin nadace jsou děti a mladí lidé. Další informace o NROS jsou k dispozici na www.nros.cz.

  O společnosti Nokia
  Nokia má pozitivní vliv na společnost, který přesahuje oblast vyspělých technologií, produktů a služeb, vytvářených touto firmou. Prostřednictvím spolupráce s neziskovými a vládními organizacemi společnost připravuje mladé lidi k tomu, aby se chopili příležitostí, vytvářených v rámci globální ekonomie a nových technologických objevů. Společnost je aktivním regionálním přispěvatelem v oblasti mládeže a vzdělávání již mnoho let a její zaměstnanci přispívají jako dobrovolníci v řadě programů po celém světě. Od roku 2000 společnost Nokia investovala 25 milionů amerických dolarů do programů rozvoje mladých, jejichž výsledkem je přímý přínos pro více než 280 000 mladých lidí ve 24 zemích. O společnosti Nokia se můžete dozvědět více na stránkách www.nokia.cz.

  O nadaci International Youth Foundation
  Cílem nadace International Youth Foundation (IYF), která v současné době působí v 70 státech a regionech, je výchova mladých lidí k tomu, aby se stali zdravými, produktivními a uvědomělými občany. Nadace, založená v roce 1990, spolupracuje se společnostmi, nadacemi, vládami a občanskými společnostmi na posílení a rozšíření osvědčených programů, které pozitivním směrem ovlivňují životy a budoucnost mladých lidí. Společně s partnery z celého světa se IYF soustřeďuje na čtyři klíčové oblasti: vzdělání, zaměstnatelnost, zdraví a občanská uvědomělost. Pro další informace prosím navštivte webové stránky www.iyfnet.org.

  O Občanském sdružení Altus (koordinátor programu v Pardubickém kraji)
  Občanské sdružení Altus je společenstvím mladých lidí, kteří investují svůj čas do rozvoje občanské společnosti a aktivně působí ve svém městě a regionu. Občanské sdružení Altus profesionálním způsobem organizuje veřejné aktivity dětí a mládeže, provozuje internetové zpravodajství a propaguje neziskový sektor. Občanské sdružení Altus je členem České rady dětí a mládeže a Koalice nevládek Pardubicka.
  Informace najdete na www.altus.chrudimka.cz
  logo AltusObčanské sdružení Altus umí :
  • profesionálně připravit veřejnou akci
  • podpořit místní partnerství a podílet se na rozvoji regionu
  • bavit a spojovat své členy, příznivce a sympatizanty
  • seriózně i odlehčeně prezentovat a vzdělávat
  • dodat „na klíč“ Váš seminář, konferenci, zábavné odpoledne a téměř všechno, na co si vzpomenete
  • diskusními fóry a pracovními skupinami napomáhat rozvoji neziskového sektoru
  • přispívat k udržitelnému rozvoji ekologickou výchovou a osvětou