Den stromů na Chaloupkách měl pestrý program Tradiční Den stromů na Chaloupkách ve spolupráci s nádherným podzimním počasím přilákal na středisko Chaloupky v neděli 7. října necelé dvě stovky návštěvníků, z toho polovinu dětí. Ochránci přírody z Kněžic chtěli opět ukázat, že víkendy nemusí nutně patřit nákupům a návštěvám gigamarketů, ale že příroda nabízí mnohem zajímavější a nápaditější způsob trávení volného času.

  Den stromů na Chaloupkách měl pestrý program - projížďka v sulce A co na malé a velké návštěvníky čekalo? Mohli se stejně jako loni vypravit do koruny stromu a pak sjet lanovkou zpět na zem, projet se na koni či ve vozíku, proběhnout si orientační závod s pomocí přístroje GPS nebo se vyfotit v obří budce i se zobáčkem na nose. Nejatraktivnější ale byla expozice dravců a sov s komentovaným vystoupením, kroužkování pěvců a výstava hub s mykologickou poradnou. „Na letošní výstavu jsme společně nasbírali a s RNDr. Jaroslavem Kocmanem určili 110 druhů hub,“ řekla Mgr. Marie Rajnošková, kurátorka nevšední výstavy.

  Den stromů na Chaloupkách měl pestrý program - ukázky dravců (sova pálená) „Nejen děti, ale i dospělí si pak mohli zhotovit ptáčka z pedigu, lapač snů nebo si vyrobit z prkének ptačí budku. Premiéru pro veřejnost měla také pec, která za celý den vyprodukovala desítky voňavých dalamánků. Na dvorku se nad hlavami návštěvníků vznášely siluety dravců, v lesíku jste se mohli dozvědět, který strom je ten váš v rámci keltského horoskopu a kdo měl hlad, mohl zajít do jídelny na nějakou bramborovou specialitu nebo houbový guláš,“ doplnila šéfka akce Mgr. Dana Starková.

  Den stromů na Chaloupkách měl pestrý program - ukázka kroužkování ptáků Opravdoví labužníci chaloupeckých akcí přijeli až z Brna nebo Prahy, ti místí pak z Jihlavy, Třebíče, Okříšek nebo Brtnice. „Kdo by chtěl nasát atmosféru našich akcí, ať zamíří na web www.chaloupky.cz a přijede třeba v dubnu na Den Země, už dnes je srdečně zván,“ připomněl Ing. Martin Kříž, programový vedoucí střediska Chaloupky.

  foto Václav Křivan a Martin Kříž


  Chaloupky o.p.s.
  školská zařízení pro zájmové a další vzdělávání
  Kněžice 109, 675 21 Okříšky
  www.chaloupky.cz

  Autor