Chaloupky - logoV sobotu 17. listopadu 2007 se středisko Chaloupky stalo součástí největší vzdělávací akce pro vedoucí dětských kolektivů z celé ČR. Akce pro 1400 lidí zahrnovala obrovské množství seminářů, diskusí a workshopů. Ekovýchovná problematika směřovala právě na Chaloupky, vzdálené od Třeště necelých 20 km. Přes 150 účastníků sem přijelo čtyřmi autobusy. A byli to lidé, které zajímala právě ekologická výchova, výroba potravin, tradice a práce s přírodními materiály.

    Nadšení účastníci si na Chaloupkách zkusili vyrobit nějaký ten zázrak z mléka (máslo, sýr nebo třeba podmáslí, jogurt a kefír); viděli také, jak se vyrábělo máslo dřív – v máselnicích. Na umělém vemenu jsme se dokonce naučili podojit si svoji ovci, kozu či krávu. „Vytopili jsme si chlebovou pec, uhnětli bochánky a upekli si je,“ vysvětlila ve zkratce činnost druhé sekce její lektorka Iva Suchá. V rámci programu Upeč třeba chleba se účastníci dozvěděli, jak děti naučit mít úctu k chlebu. Jak je naučit rozeznávat jednotlivé druhy obilí. A jaké pokrmy lze z obilných zrn připravit.

    CVVZ 2007 v Třešti u Jihlavy - logo akceDvě sekce byly zaměřeny na přírodu a výuku vztahu k ní. Nešlo jen o teorii, ale účastníci si vyzkoušeli řadu hříček a aktivit z nabídky našeho ekocentra. Především ty, které si mohou zopakovat na své oddílové schůzce.
    Celý dopolední blok strávilo dvanáct účastnic krátkou exkurzí do tajemství vlny. Vlnu barvily, česaly, předly a z nití pak tkaly. „Nejvíc se ale věnovaly suchému a mokrému filcování, vyrobily si postavičky i tzv. podprdelníky na židle. To jsou činnosti, které lze snadno přenést na oddílovou schůzku bez toho, že byste potřebovali kolovrátek nebo stav,“ odpověděla lektorka programu Klára Křížová na otázku, proč vybrala právě tuto techniku.
    Další účastníci se věnovali lesní pedagogice, měřili stromy a běhali v závějích. Jiní si mohli vyzkoušet některé z tradičních staročeských her: káču, špačka, chůzi na chůdách, štípánky a další.

    Středisko Chaloupky je připraveno zorganizovat ekovýchovný program na míru pro děti i dospělé, nebo alespoň nabídnout své prostory se specifickým zázemím (rybníček pro lov bezobratlých, farma se zvířátky, včelín, chlebová pec, venkovní učebny apod.). Více se o naší činnosti dozvíte na www.chaloupky.cz.