Hosté pozvaní Danou Moree (zcela vpravo) na tematickou diskusi (zleva): Vojtěch Lavička, Lucie Horvátová a Jana HejgrlíkováV září a říjnu 2008 uspořádala Česká rada dětí a mládeže sérii tří seminářů se společným tématem interkulturní konflikty a jejich řešení. Vedla ji Mgr. Dana Moree, která se na poli multikulturní výchovy pohybuje již dlouhou dobu a kromě bezpočtu článků a mnoha publikací vznikl díky ní i mediálně velmi známý projekt Czechkid (www.czechkid.cz). Seminář o řešení interkulturních konfliktů byl financován z prostředků United Nations High Commissioner for Refugees, Praha.

    Hlavní lektorka kurzu Mgr. Dana Moree vysvětluje roviny kulturního konfliktu.Seminář byl nabídnut sdružením jako možnost pro vzdělávání jejich zaměstnanců a dobrovolníků. Kdo nabídky nevyužil, udělal chybu, účastníci odcházeli spokojeni. „Nejlepší byla diskuze s romskými hosty, uvědomila jsem si, jak málo do osobního kontaktu s Romy přijdu a teď jsem měla možnost dozvědět se přímo od nich zajímavé informace a zeptat se na otázky, které jsem měla nevyjasněné,“ řekla po skončení semináře účastnice z Duhy – sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi.

    Kromě zmíněné diskuze byli účastníci seznámeni s řadou teoretických modelů, jak je možné kulturu chápat, a příklady, jak se dívat na interkulturní konflikty a jak je konstruktivně řešit. Účastníci si ze závěrečného semináře odnesli nejen certifikáty potvrzujících absolvování kurzů, ale i cenné poznání, že lidé jsou různí a ke každému z nich je zapotřebí přistupovat jako k originálu.

    Autor