Rozhovor s předsedou Poslaneckého klubu STAN Janem Farským, mj. o prodloužení platnosti zdravotního posudku pro děti jedoucí na zotavovací akce

  Mohl bys, prosím, popsat, co novela zákona o veřejném zdraví přináší pořadatelům zotavovacích akcí, resp. rodičům a jak toho bylo technicky dosaženo?
  Po dlouhých debatách se podařilo prodloužit platnost Posouzení o zdravotní způsobilosti z jednoho na dva roky. Prakticky to znamená, že na preventivní prohlídce, která je v době věku účastí dětí na letních táborech v dvouleté periodě, vydá lékař i toto potvrzení – a rodiče s dětmi pro ně nebudou muset chodit extra a každý rok. A odpadne tak i platba za vydání tohoto posudku. Původně jsem se snažil ho tam, kde ho nevyžaduje vedení tábora ani rodiče, zrušit, resp. ponechat zprávu o zdravotním stavu jen na rodičích, ale to neprošlo.

  Organizacemi dětí a mládeže jsi byl nominován na Cenu Přístav, mj. za to, že ses jako poslanec dlouhodobě věnoval právě podmínkám pro činnost s dětmi a mladými lidmi. Sám jsi v minulosti deklaroval, že stále existují zákonné požadavky pro naši práci, které ti vadí, chtěl bys je změnit. Které to konkrétně jsou?
  Neúspěšně jsem se snažil zrušit sankci za přijetí plně neočkovaného dítěte na zotavovací akci. Nejsem proti očkování, ale sankcionovat děti tím, že jim znemožním účastnit se táborů, mi přijde nesmyslné. Celý rok chodí do kolektivu, hrají si, sportují, učí se, a když mají odjet na tábor, je jim to znemožněno. Zatím jsem tohle neprosadil, ale nevzdávám to. Pak mi hodně vadí, že stát nenese objektivní odpovědnost za negativní důsledky očkování. To je něco, co v našem právním řádu chybí a je nutné doplnit. V Evropě jsme v tom zcela výjimeční.

  Zatímco doposud bylo tvoje jméno mediálně známé díky registru smluv, a to tak maximálně ze zpravodajství, tak v poslední době ses stal známou tváří předvolebních diskusí. Jaký jsi měl z těchto debat pocit?
  Někdy marnost, někdy únava, postupně mě to začalo i bavit, čehož jsem se až lekl.

  Hnutí Starostové a nezávislí, zastoupené předsedou Petrem Gazdíkem, podepsalo memorandum o spolupráci s ČRDM. Věříte, že budete mít – coby Starostové, a to vzhledem ke složení sněmovny – reálnou šanci něco z memoranda prosadit?
  Samozřejmě! A začneme hned nad rozpočtem, už připravujeme pozměňovací návrh, který dostojí těm finančním závazkům.

  Najdeš si letos čas, a zavítáš na předávání Ceny Přístav do Pražské křižovatky? My můžeme nabídnout setkání s příjemnými lidmi, pohodový program i kouzlo důstojného prostoru…
  Je mi to moc líto, moc rád bych dorazil, ale jsem vázán povinnostmi vyplývajícími z členství ve správní radě Aspen Insitute. Ve stejný čas pořádáme největší událost roku, konferenci Česko: Jak jsi na tom?, kde mám nejen reprezentativní, ale i pracovní povinnosti. Tedy je mi to líto, ale letos budu vzpomínat na dálku.

  Děkuji za rozhovor.

  Autor