„72 hodin – je to skvělý inkubátor dobrovolnictví. Děti do 15 let si v něm mohou ideálně zkusit dobrovolnickou práci.

  Je to pro ně výzva, možnost. Děkujeme za ni,“ řekla paní ředitelka ZŠ Michálková z Prahy 4. Při akci se setkávají malí a mladí dobrovolníci s chutí pomáhat lidem, vylepšit si blízké či vzdálenější okolí nebo pomoci své obci, svému městu.

  72 hodin (logo)Získávají tím šanci zažít neopakovatelné zážitky s dobrými kamarády a oprávněný pocit, že jsou prospěšní. Přesvědčí se, že jsou sami schopni změnit věci, které se jim nelíbí. Děti a mladí lidé se často naučí řešit složité sociální situace, nabývají pocitu zodpovědnosti za životní prostředí a získávají sociální intelekt. Naučí se spolupracovat a víc vnímat svět kolem sebe. Vytvoří si zajímavé podněty pro smysluplné trávení volného času. Získají unikátní zkušenost sociální zodpovědnosti, vícefaktorové pouto ke svému okolí či přírodě, poznání altruismu.

  Nejvíce projektů proběhne v oficiálním termínu akce, tedy od 10. do 13. října. Letos jsme akci ve značné míře „zasvětili“ tématu klimatických změn a mnoho projektů se bude věnovat sázení stromů. Z toho důvodu jsme termín „uvolnili“ a nejedno dobrovolnické sázení se uskuteční pro danou oblast v příhodnějším čase, tedy v průběhu října nebo začátkem listopadu 2019.

  Největší počet dobrovolníků se podle dosavadních informací zapojil v Ústeckém kraji, následovaném krajem Jihomoravským a Moravskoslezským. Pořadí ale nejsou pro nás tak důležitá jako autentický, radostný a smysluplný obsah projektů.


  Malý výběr z projektů, za jednotlivé kraje:

  Praha
  Sběr plodů a suchého pečiva pro zvířátka
  Děti ve školce si tento týden povídají o tom, jak se zvířátka připravují na zimu, a v rámci pobytu venku sbírají plody v nedalekém okolí (žaludy, kaštany). V pondělí 14. října si udělají výlet do Zookoutku v Malé Chuchli, kde nasbírané plody a pečivo odevzdají zvířátkům.
  10. a 11. října

  Když děláte něco pro radost, můžete to dělat věčně
  Pěkný projekt, vlastně hned několik projektů si připravil i letos Domov mládeže při SPŠ Třebešín: „V rámci programu „Nepotřebné věci potřebným“ opět uspořádáme sbírku pro Diakonii Broumov. Pomůžeme mamince, která pečuje o šestnáctiletého chlapce Filipa s mentálním postižením v kombinaci s autismem. Filip verbálně nekomunikuje, v noci trpí neklidem, strhává a rozkousává oblečení. Proto se žáci stejného věku rozhodli, že si uklidí přeplněné skříně a Filipovi věnují trička. V našem ateliéru ručně nová trička pro Filipa i vymalujeme, mamince věnujeme něco z našich výrobků pro radost. Čas věnujeme i květinám při úpravě školního vestibulu. Plnoletí žáci půjdou v pátek darovat krev,“ říká koordinátorka Marta Řičicová.
  10. a 11. října

  Mladší ZHSK huculům
  Tradičně jede skautský oddíl ZHSK v rámci akce 72 hodin na farmu Aster v Řeporyjích pomoci huculským koníkům. Čeká je sbírání jablek, hrabání listí, čištění koní, úklidu dvora, okolí altánku, odbahnění příjezdové cesty apod. „Proč jezdíme pomáhat právě huculům? Protože v dobách, kdy byl skauting zakázán, byl náš oddíl cca od r. 1980 součástí TJ Aster – Hucul-Club jako turistický oddíl mládeže. TJ Aster naši činnost podporovala i kryla, a významně pomohla i při obnově Junáka v listopadu a prosinci 1989,“ doplňuje koordinátorka Marie Fantová z Junáka – českého skauta.
  12. října


  Středočeský kraj
  Na snídani? Do školy!
  Projekt ZŠ Mníšek pod Brdy. Děti budou formou prodeje snídaně sbírat peníze na dobročinný skutek, který si samy napříč třídami vybraly a odhlasovaly. „Děti ve spolupráci s rodiči upečou jeden plech nejlepší rodinné buchty a budou prodávat jeden kus za 10 Kč kolemjdoucím spolužákům, rodičům a učitelům, nejlépe do přinesených nádob. Projekt je v souladu s hodnotami naší školy. Chceme u dětí rozvíjet nadšení a zodpovědnost nejen za svůj život,“ upřesňuje koordinátorka Jana Porschová.
  11. října

  Víkendovka v uměleckém centru na venkově
  Dobrovolníci si pod taktovkou Barbory Noskové z organizace Tamjdem vydají do vesničky Stružinec u Tábora, kde letos vznikl zajímavý projekt Naplaveno. Chalupa se stodolou v prostoru malé vesničky Stružinec na Jistebnicku nabízí možnost tvorby a odpočinku. „Budeme se věnovat činnostem, které pomůžou zvelebit okolí vznikajícího uměleckého centra – budeme tvořit pracovní dílnu, vysadíme několik topolů v zahradě, postavíme oplocení stromků a když zbyde čas, užijeme si i rytí záhonů,“ upřesňuje koordinátorka.
  11.–13. října

  Ruku na Starou Lysou
  Mladí hasiči v letošním roce uklidí mokřady a tůně ve Staré Lysé.
  12. října

  Čistá cyklostezka
  Domov mládeže Jitřenka v Poděbradech se popere se spoustou plevele na cyklostezce s nově vysázeným živým plotem na konci Poděbrad.
  11. října


  Jihomoravský kraj
  Bydlení pro ptáky
  Tábornický klub Špunti z České tábornické unie si vytkl za cíl výrobu „rodinných“ ptačích budek. Ptačí budky budou následně umístěny v katastru obce Prace, aby buď nahradily budky, které již dosloužily, nebo poskytly úplně nové možnosti hnízdění ptáků. Výrobou budek chtějí podpořit nejen možnosti hnízdění ptáků, ale také upevnit komunitní život v obci a vztah k okolí.
  13. října

  Pomáháme a pečujeme
  Základní škola Břeclav – Na Valtické se pustí do mnoha různorodých projektů. Žáci školy budou se svými vyučujícími uklízet v okolí školy a na přilehlém sídlišti. Proběhne čištění chodníků, sbírání odpadků na dětském hřišti, v zahradě a v lese. Uskuteční se charitativní projekt na pomoc nemocné dívce, adopce zvířat v ZOO Hodonín.
  10. a 11. října

  72 hodin ZŠ Zelešice
  Žáci ze základní školy v Želešicích se rozhodli vysadit živý plot. „Naproti škole nám vzniklo nové hřiště a prostor, kde tráví čas družina. Bohužel je od silnice odděleno pouze plotem. Rádi bychom vysázeli živý plot tak, aby se prostor od silnice oddělil,“ říká koordinátor projektu Michal Špirit.
  11. října


  Jihočeský kraj
  Zazimování zookoutku
  Společnost Duhový most České Budějovice pomůže se zazimováním a zabezpečením prostor ZOOkoutku a stanice první pomoci pro opuštěná zvířata. ZOOkoutek je využíván širokou veřejností, organizovanými i neorganizovanými jednotlivci a skupinami dětí a mládeže i dospělými.
  12. října
  Pomoc zvířatům před zimou
  Kolektiv mladých hasičů Zliv vyrobí příbytky pro zvířata a budky pro ptáky na kroužku mladých hasičů. Shromáždí pečivo, které umístí do krmelců. Následně vše rozmístí na předem domluvených místech v okolí Zlivi.
  11. a 13. října

  Úklid studánky – krmítka na zimu pro ptactvo
  Mladí hasiči z SDH Chroboly budou čistit a upravovat okolí studánky nedaleko obce Záhoří. Na dřevěné posezení přichytí dvě krmítka pro ptactvo.
  10. října


  Karlovarský kraj
  Zvelebení dětského dopravního hřiště
  Výsadba keřů mezi dětským dopravním hřištěm a silnicí v Otovicích za účelem snížení hlučnosti a prašnosti. Zvýšení bezpečnosti na dopravním hřišti. Projektu se bude účastnit 18 žáků 7. třídy ZŠ Otovice za odborného vedení pracovníků zahradnictví a obecního úřadu.
  11. října

  Jedeme na Kynžvart, již potřetí
  Sbor dobrovolných hasičů Druztová pod vedením Emílie Mundlové již potřetí jede pomoc na zámek Kynžvart pomáhat s úklidem zámeckého parku a přilehlého okolí.
  12. a 13. října

  Kulisáci v knihovně
  Dobrovolníci ze šestých a sedmých tříd ZŠ ve Františkových Lázních se v pátek 11. 10. 2019 zúčastní projektu 72 hodin v Městské knihovně Františkovy Lázně. Vyrábět kulisy a zdobit stěny budou pod vedením paní učitelky Aleny Šollarové a paní knihovnice. Žáci se již těší, jak se utkají s touto výzvou.
  11. října

  Úklid na zámku Toužim
  Spolek Živý zámek Toužim a Dílna U mnicha organizují pomoc pro Zámek v Toužimi. Ten byl několik let uzavřený a nyní se díky nadšencům pomalu opět otevírá veřejnosti. Přiložit ruku k dílu mohou přijít další dobrovolníci. Projekt bude již počtvrté probíhat na nádvoří zámku, a to 12. října od 11 do 16 hodin.


  Královéhradecký kraj
  Budkaříme
  Děti z přírodovědného kroužku v Jičíně budou vyrábět krmítka, budky a berličky pro ptáky, aby tak zvýšily hnízdní možností pro drobné pěvce a sovy na Zahradě u Jičínské hvězdárny. Odsedové berličky pro dravce umístí na velké lány polí.
  10. října

  Uklízíme a sázíme
  Školní družina Všestary se rozhodla pomoct Archeoparku Všestary. Čeká je výsadba stromů a úklid.
  11. října

  Staráme se o zvířátka
  Žáci ze ZŠ Trutnov-Kryblice budou vypomáhat v útulku pro pejsky.
  11. října


  Pardubický kraj
  Sběr papíru pro trojčata Koláčkova
  Děti z našeho dětského domova se školou v Chrudimi již třetím rokem pomáhají handicapovaným trojčatům Koláčkovým a jejich báječné mámě, která je svým postojem k lidem a životu donutila přemýšlet, jak by mohly pomoci, i když toho samy moc nemají.
  10. října

  Upravení prostoru před školní budovou
  Před školní budovou ZŠ a MŠ Holetín byly skáceny dva vysoké smrky. Vzniklý prostor žáci osadí
  11. října

  Sezemická banda jde popáté do akce
  Koordinátor Tomáš Dohnanský s přáteli ze Sezemic jsou stálicemi naší akce. Tento rok vysadí alej stromů jak ovocných, tak listnatých.
  12. října


  Liberecký kraj
  Pomáháme seniorům
  Obyvatelé Senior centra si rádi chodí posedět na zahradu u domu. ZŠ Nový Bor-Arnultovice jim chtějí tyto chvilky zpříjemnit hezky upravenou zahradou.
  10. října

  Knihovnička na autobusovém nádraží
  „Páťaci ze stejné školy ZŠ Nový Bor-Arnultovice vytvoří na autobusovém nádraží koutek – knihovničku s knihami. Knihy pro všechny. Děti zvelebí starší skřínku, doplní darovanými knihami pro děti i dospělé. O koutek se budou starat.
  10. října

  72 hodin na hradě Grabštejn
  TOM 19197 DAKOTI z Asociace turistických oddílů mládeže se vydají na státní hrad Grabštejn a pomůžou tam se vším, s čím bude potřeba.
  12. října


  Moravskoslezský kraj
  Spolupráce s chráněnou dílnou Santé Havířov
  Žáci ZŠ Žákovská – Havířov budou spolupracovat s klienty chráněné dílny Santé v Havířově.
  11. října

  Oprava zábradlí k Ondřejníku
  Osmáci ze ZŠ Komenského se rozhodli vdechnout život zábradlí, které lemuje cestu od podchodu ve Frýdlantu nad Ostravicí k Ondřejníku.
  10. října

  Studenti pro přírodu
  Eko tým z Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Poruba vysadí symbolických 30 keřů na oslavu 30 let svobodné země. Taky dá PET lahvím druhý život a vytvoří z nich kreativní krmítka pro ptáčky na letošní zimu.
  10., 11. a 12. října


  Olomoucký kraj
  Obnova lesa ZOO Olomouc
  „Zoologickou zahradou v Olomouci na Svatém Kopečku se v březnu prohnala vichřice Eberhard, která za sebou zanechala stovky popadaných stromů a také několik poničených výběhů. V květnu jsme reagovali na žádost o pomoc při úklidu následků této kalamity. Nyní chceme navázat na jarní výpomoc s úklidem lesa v areálu Zoo Olomouc. Tentokrát půjde již o přípravy pro obnovu tohoto lesa,“ upřesňuje koordinátor Jan Baše.
  10. října

  Obnova studánek mezi Pohodlím a Sečí
  Studánkáři ze Základní organizace ČSOP Bělozářka vyčistí a opraví studánky a jejich okolí, především v lokalitách Pod cestou a U Vlčí jámy.
  13. října

  S babičkami a dědečky do přírody nejen na ptáčky…
  Přátelé přírody Soběsuky Plumlov vezmou babičky a dědečky z DPS Soběsuky na vycházku s dalekohledem. Ukážou jim, co létá, běhá a roste v blízkosti jejich domova.
  12. října


  Plzeňský kraj
  Natálka potřebuje pomoc
  Pionýrská skupina Hrádek u Rokycan pomůžeme Natálce a jejím rodičům. Prázdninová aktivita dopadla popálením. Pomoc bude třeba dlouhodobě. Natálka má za sebou několik operací další ji čekají.
  11. října

  uto je Skupovka!
  Plzeňská krajská rada dětí a mládeže půjde pomoci udělat Centrum volného času Skupovka hezčí pro děti, pro dospělé, pro seniory…
  12. října

  Pomoc na hradě Švihov
  Oddíl Poutníci z Prahy pojede pomáhat na hrad Švihov s přípravnými pracemi na výsadbu ovocných stromů – vyměření, vyhloubení jam a další drobnosti.
  12. října


  Vysočina
  Záchrana tvrze Stránecká Zhoř
  „Díky akci 72 hodin náš oddíl na pomáhal na Stránecké Zhoři už v roce 2017. I přes nízký věk účastníků byli ze spolupráce nadšení jak kastelán Zhoře, tak sami účastníci a s velkým nadšením se rozhodli, že letos chtějí pomoci znovu v nekončícím úsilí vtisknout zámku jeho původní vzhled. Rozsah prací nachystaných na náš příjezd je opravdu široký. Od odborných zásahů truhlářů a zedníků až po práce pro naše nejmenší členy, kteří, nosíce jako mravenečci cihličku po cihličce, dokázali v minulém ročníku svou aktivitou překvapit kastelána. Nedílnou součástí bude opět historická krmě připravovaná v místní zrekonstruované černé kuchyni, dobové hry a prohlídka zámku s kastelánem,“ přibližuje pomoc na tvrzi Irena Kratochvílová z TOM 20205 Tam Tam.
  11., 12 a 13. října

  Děti pro klienty Tyflocentra
  Děti 7.B ZŠ Eden darují klientům Tyflocentra Jihlava vyrobené dárky a realizují společné připravené aktivity.
  10. října

  Úklid naučné stezky Čeřínek
  Pionýrská skupina Kamarád Jihlava se chystá uklidit naučnou stezku Čeřínek po letním období.
  12. října


  Zlínský kraj
  Podpora zvířecího útulku
  Žáci ZŠ Nový Hrozenkov podpoří zvířecí útulek ve Vsetíně darováním krmiva a různých chovatelských potřeb.
  11. října

  Uklidíme, roztřídíme, odvezeme
  Ekologická likvidace nepoužívaných vyřazených učebnic se uskuteční na ZŠ a MŠ Nedašov. Žáci 7. ročníku uklidí školní sklad učebnic. Vyřazené učebnice roztřídí, oddělí pevnou vazbu knih a spolu se starým papírem ze školy i ze svých domácností odvezou nepotřebný papír do sběrny druhotných surovin v Brumově- Bylnici.
  11. října

  Výsadba stromů v okolí dětského domova
  Děti z Dětského domova se školou v Bystřici pod Hostýnem by rády obnovily ovocný sad v areálu dětského domova. Sad ustoupil sportovnímu hřišti, ale v jeho okolí zůstala dostatečná plocha, kam by se stromy mohly opět vrátit.
  11. října

  Zalesněme Hostýnky
  Pionýři v Hostýnkách ve spolupráci s Arcibiskupskými lesy a statky Olomouc vysadí na místě zasaženém kůrovcovou kalamitou sazenice budoucího smíšeného lesa.
  12. října


  Ústecký kraj
  Tepličtí salesiáni pomáhají
  Mladí lidé ze Salesiánského střediska Štěpána Trochty se v Teplicích zapojí do projektu „72 hodin“ organizací dobročinné sbírky pro pěstouny.
  11. října

  Pomoc „onkoláčkům“
  Odsouzené ženy z Drahonic v loňském roce přispěly na Předvánoční charitativní jarmark, pořádaný nadačním fondem „Šance onkoláčkům“ několika krabicemi ručně vyrobených hraček. Hračky byly vyráběny původně bez konkrétního cíle, ale ten se pak nalezl a hračky putovaly na dobrou věc. Trestankyně letos v rámci projektu 72 hodin vyrobí pro „Předvánoční charitativní jarmark“ co možná největší množství hraček, které ze srdce věnují na pomoc onkologicky nemocným dětem.
  Věznice Drahonice má připravené další tři projekty pomoci. Vzhledem k danému subjektu je v případě zájmu o reportáž zapotřebí kontaktovat koordinátora všech projektů p. Charváta (MCharvat2@vez.nse.justice.cz), který jako jediný má právo sdělovat další podrobnosti.

  Úklid v Zoo Děčín
  TOM 1018 Magneti Děčín připraví expozice vodního ptactva na zimu – úklid rybníčku, odvoz odpadu, hrabání listí.
  12. října


   

  Autoři