V adventním čase máte jedinečnou možnost si prohlédnout hrady, zámky a kláštery v zimě i s interiéry. Nahlédnout můžete i do zámecké kuchyně.

  Letošní bohatý doprovodný program je tradičně určený pro rodiny s dětmi, ale na své si přijdou i ostatní návštěvníci. Během adventu nebudou chybět tradiční dílničky, mikulášské oslavy, koncerty, výstavy a řemeslné jarmarky. Památky jsou s adventní výzdobou připomínají oslavy z období první republiky. Děti z chudých rodin se radovaly z dárku v podobě trochy perníku, o který se často dělily ještě s dalšími dětmi. Štědrý den v zámožných panských rodinách se však mnoho nelišil od současnosti. Vše se skvělo díky sloužícím čistotou, jikrová polévka, na stole nechyběl smažený kapr nebo kapr na černo, štrůdl, vánočka a vánoční cukroví. Nádherně ozdobený stromeček a pod ním spousta dárků. Překrásně zrekonstruované a vyzdobené interiéry zámků vám chtějí připomenout staré tradice a zvyky, a vy přitom můžete načerpat kouzelnou atmosféru Vánoc.

  Tipy na adventní zážitky:
  Státní zámek Žleby (Národní památkový ústav) Provoněná kuchyně se zámeckými anděly vám učaruje na zámku Žleby. V Mníšku pod Brdy se můžete těšit na nebe i peklo a nebudou chybět ani vánoční prohlídky. Atmosféru knížecích svátků zažijete do 30.12. na zámku v Třeboni. Jak se slavily Vánoce u Clam-Gallasů? Tak to nám prozradí na zámku ve Frýdlantě, o adventních víkendech na Grabštejně a na Lemberku. Zákupy nachystaly tradiční prohlídku pod názvem Vánoce pana nadlesního. Na Silvestra v brněnské vile Stiassni ožijí slavné obrazy. K vidění bude speciální prohlídková trasa s oživlými výjevy, které připomínají slavné obrazy minulosti. Těšit se tak můžete na slavnou noční hlídku, dámu s tajuplným úsměvem, dívku s perlou, vázu s dvanácti slunečnicemi a na manžele Arnolfiniovy. Čekání na Nový rok vám zkrátí také na hradě Bouzov speciálními silvestrovskými prohlídkami a ve Velkých Losinách se na vás osobně těší paní kastelánka.

  Tip na malý dárek:
  Třeboň (Národní památkový ústav) Ještě nemáte vybraný dárek pro své blízké? Máme tip na malý vánoční dárek – Zápisník návštěvníka památek. Naleznete zde příběhy z dávno zapomenutých časů. Průvodcem zápisníku je udatný král Václav, syn Přemysla Otakara I., který patřil k významným českým panovníkům. Za jeho vlády byla upevněna česká státnost a založeno velké množství českých hradů, rozvíjela se města a kláštery. Je k dostání na pokladnách státních památek, které jsou ve správě NPÚ, ve vybraných turistických centrech nebo v e-shopu NPÚ: www.npu.cz/e-shop.cz, můžete si do něho vlepit zakoupenou vstupenku. Podrobný přehled akcí naleznete na webových stránkách www.hradozameckyadvent.cz

  Autor