V březnu bylo do vesmíru vysláno několik desítek družic firmy SpaceX, které mohou mít fatální následky nejen pro astronomy. Kosmická loď Crew Dragon, také firmy SpaceX, se před několika dny úspěšně ukotvila k ISS. Jak se na Muskův záměr docílit vstoupení lidské nohy na Mars dívá astronom Jiří Grygar?
  „Dnes se velká část astronomie odehrává v infračerveném oboru. Takže i když ty družice nebudou vidět tak moc očima, pořád budou svítit v infračerveném pásmu, které je důležité pro zkoumání největších hloubek vesmíru,“ říká a dodává: „Když máte opravdu optimální podmínky, vidíte na obloze maximálně 2500 hvězd, což je docela málo. Jestliže přijdou desítky tisíc družic, přibudou tam desítky tisíc dalších světýlek. Jsou asi tak jasné jako hvězdy ve Velkém vozu. Je to opravdu naprostý nesmysl.“ Podle jeho slov bychom se však vědy neměli bát, vidí v ní naopak jednoznačná pozitiva.
  Skeptický je ale ohledně následků pandemie, kdy by se skrz globální strach mohli lidé v různých oblastech poučit a různé věci si uvědomit: „Asi tak čtrnáct dní po tom, co to skončí, si budou lidé myslet, že se poučili a pak na to zapomenou.“

  Celý rozhovor s Jiřím Grygarem najdete na odkaze:
  https://medium.com/cti-si/s-ji%C5%99%C3%ADm-grygarem-o-strachu-z-v%C4%9Bdy-a-z-elona-muska-1a14b9be296a

  Čti SI – Online magazín Skautského institutu https://medium.com/cti-si

  Autoři