Některé charitativní a humanitární nestátní neziskové organizace (NNO) vyhlásily veřejné sbírky na pomoc lidem z jižní Moravy, kudy se 24. června 2021 přehnalo pustošivé tornádo. Podle dostupných informací tak činí například Český červený kříž, Nadace Via, Diecézní charita Brno, Nadační fond pomoci, Diakonie Českobratrské církve evangelické, ADRA či Člověk v tísni. Ničivý živel si podle dosavadních informací vyžádal na Břeclavsku a Hodonínsku tři lidské životy, desítky zraněných a zanechal po sobě omračující spoušť, již někteří reportéři referující o situaci přímo z místa přirovnávají k následkům zemětřesení nebo válečného konfliktu.

  „Do pomoci postiženým se v součinnosti s krizovým štábem Jihomoravského kraje zapojuje i Český červený kříž (ČČK). Kromě okamžité pomoci se zaměří také na psychosociální pomoc. V závislosti na výtěžku sbírky nabídne i na následnou pomoc při obnově,“ uvádí tisková zpráva ČČK.

  Na konto sbírky Nadace Via, která pomůže bouří zasaženým jihomoravským obcím, poslali lidé do pátečních (25. 6.) 08.00 zhruba deset milionů korun, přispělo již přes 10 000 lidí.

  Na pomoc lidem zasaženým tornádem na Hodonínsku a Břeclavsku vyhlásila sbírku také Diecézní charita Brno.

  „Jihomoravským krajem se v podvečer 24. 6. prohnalo tornádo. Nejničivěji zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko, kde jsou stovky zraněných a obce vypadají jako po válce. Lidé bez střechy nad hlavou, poničené domy, neprůjezdné silnice, převrácená a hořící auta…,“ stojí psáno na webu Nadačního fondu pomoci, jenž organizuje sbírku prostřednictvím platformy znesnaze21, přispět lze on-line platbou.

  Před čtvrteční půlnocí (24. 6.) se mimořádně sešlo vedení Českobratrské církve evangelické a Diakonie ČCE. Na pomoc v postiženém regionu uvolňuje ČCE 500 000 Kč. Zároveň otvíráme humanitární sbírku a mobilizujeme dobrovolníky, píše na svém webu Diakonie Českobratrské církve evangelické.

  „Stačilo pár minut a lidé přišli téměř o vše. Situace v obcích zasažených tornádem si žádá rychlé řešení, i proto ADRA vypsala veřejnou sbírku. Děkujeme, že pomáháte s námi,“ uvádí na svých stránkách obecně prospěšná společnost ADRA.

  Rovněž organizace Člověk v tísni (ČvT) vyhlásila sbírku na pomoc obětem a řešení pustošivých následků tornáda. „Organizace se chce zaměřit na dlouhodobou pomoc a řešení dlouhodobých následků tak, aby doplnila pomoc od státu a pomáhala individuálně ve složitějších případech. Člověk v tísni vyslal na místo svého koordinátora, který zjišťuje rozsah škod a možnosti pomoci. Pomoc na místě koordinujeme s dalšími organizacemi i složkami IZS. Během necelých dvou hodin od vyhlášení sbírky lidé poslali přes tři miliony korun (ve 12:30 dne 25. 6.). Jeden milion korun organizace uvolnila z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni. Lidé mohou přispívat na dárcovské konto SOS Morava,“ stojí psáno v tiskové zprávě ČvT.

  Mimořádnou kostelní sbírku vyhlásil na neděli také brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

  Moderátor České televize, který informoval o zkáze na jihu Moravy ve čtvrtečním mimořádném vysílání na zpravodajském kanálu ČT24, se nechal slyšet, že si nejprve ověřoval, že v relaci použitý obrazový materiál nebyl omylem zaměněn za sice tematicky shodný, avšak odkudsi z USA…

  Redakce portálu ADAM.cz se tímto obrací na své čtenáře s prosbou, aby po zvážení svých finančních možností na některou ze sbírek, které lze nalézt pod shora uváděnými odkazy, alespoň symbolickou částkou přispěli.

  Zařadil: -maj-

  Jak řádilo tornádo na jižní Moravě 24. června 2021:

  https://www.seznamzpravy.cz/tag/tornado-v-cesku-2021-58069