Exministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg očekává, že příměří na Ukrajině nebude dřív než za dva měsíce. Věří, že Ukrajinci v odvážném boji vydrží, ale myslí si, že o část území nakonec přijdou.

  Čekal jste, že se ještě dožijete války v Evropě?

  Nečekal. A taky jsem se dost zmýlil. Myslel jsem, že je Putin chladnější a rozumnější. Ale ten jeho proslov těsně před přepadením Ukrajiny, to byl projev velmi emotivního člověka. Tam bylo už naprosto jasné, že to měl dlouho v plánu. Myslel jsem, že bude velké divadlo, že bude vydírat, ale že začne velkou válku, to mě ani ve snu nenapadlo.

  V roce 2014 jste říkal, poté, co Rusko anektovalo Krym, že jestli nepomůžeme Ukrajině dodávkami zbraní, tak ji Putin sežere kus po kuse, a že jestli to neuděláme rychle, tak nás to vyjde ve výsledku mnohem dráž. Vypadá to, že jste to odhadl přesně. Proč myslíte, že to neviděli i ostatní západní politici?

  Nechtěli to vidět, protože je to mnohem pohodlnější. Je to stejné jako v třicátých letech. Leckdo si přečetl Mein Kampf, kde přece Hitler řekl, co chce dělat. Ale oni mu to nevěřili, nechtěli věřit, protože je to mnohem pohodlnější. Už dávno jsme měli Ukrajině mnohem víc pomáhat. A také jednat s Ruskem a vysvětlit mu, kde jsou meze. Ale obojí se zmeškalo. Američané se probudili až v posledních měsících a začali všude říkat, že bude válka. Ale to už bylo pozdě.

  Co dělat teď?

  My musíme teď nějaký čas čekat a ubohá Ukrajina vydržet.

  Nebylo by lepší do toho vojensky vstoupit?

  Nesmíme začít třetí světovou válku. Kdyby NATO zasáhlo otevřeně proti ruským vojskům, tak by z toho byla velká válka. Můžeme posílat zbraně a podobně, ale těžko zasahovat přímo. Teď bude záležet vzhledem k hospodářské situaci na tom, jak dlouho Rusko vydrží.

  Snad Ukrajina?

  Ukrajinci bojují mnohem lépe než ruské vojsko, to se ukazuje jako hodně neobratné. Nikdo neví, na jak dlouho mají Rusové prostředky bojovat. Válka je drahý špás….

  Myslíte, že kdybychom nebyli v NATO a v EU, tak si na nás znovu Rusko brousí zuby?

  No jasně, tak s námi už dávno zatočili. Vzpomínám na bezpečnostní konferenci v Mnichově v roce 2007, kam přijel sám Vladimir Vladimirovič a měl tam projev. Byl jsem tehdy ministr zahraničí a měl jsem proslov hned po něm a dobře jsem ho poslouchal. Ve svém projevu jsem poté řekl, že jsem vděčný panu prezidentovi za jeho projev, protože mi potvrdil všechny důvody, proč bylo nutné, abychom vstoupili do NATO, a že jsme jednali správně. Němci se poté na mě vrhli a vynadali mi, proč Putina zlobím, když je tak vstřícný.

  Celý rozhovor Oldřicha Dandy s bývalým ministrem zahraničí ČR Karlem Schwarzenbergem si můžete přečíst na:

  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/schwarzenberg-ukrajina-musi-vydrzet-rusko-se-riti-do-propasti-40390980