Bambiriáda 2005

U tomíků na Vítkově. Horko, hic, vedro. Bambiriáda v Pra­ze obsadila památný vrch Vítkov. „Le­tištní hangáry“ zúčastněných organizací milosrdně zakrývaly koruny stromů, což umožnilo přežít i tropické teploty.

Spolupráce mezi Českou radou dětí a mládeže se datuje již od konce roku 1999. První smlouva úrazového pojištění pro členská sdružení České rady dětí a mládeže byla uzavřena 1. 1. 2000. Poprvé však v letošním roce byla smlouva uzavřena na dva roky. Generali Pojišťovna a. s. je také generálním partnerem jednoho z nejvýznamnějších projektů České rady dětí a mládeže – Bambiriády. Na to, jak hodnotí spolupráci Generali a České rady dětí a mládeže a Bambiriádu samotnou, jsme se zeptali ředitele odboru pojištění osob Ing. Petra Hájka.

bobová dráhaMilým zpestřením Bambiriády se už tradičně stala nabídka návštěv muzeí, galerií, ale i dalších atrakcí. Přehled možností kam se v době Bambiriády můžete zdarma či za velmi symbolický poplatek vypravit, najdete na www.bambiriada.cz. Navíc ho má každý návštěvník na své vstupence. A zdaleka to nejsou výpravy jen do muzeí. Součástí nabídky v hlavním městě je i bobová dráha na Proseku. Jenže.

Před bambiriádním pódiem v ChrudimiJe pátek 27. května ráno a já nasedám do autobusu směr Liberec. Mám před sebou tři dny návštěv po bambiriádních městech po celé republice. Letos se mi podařilo „utrhnout“ z Prahy na delší dobu, abych zjistil, jak Bambiriáda vypadá ve dvanácti jiných místech. Opustil jsem tak atmosféru pražského „bambiriádní letiště“ na Vítkově, kde jsme Bambiriádu zahájili ve čtvrtek dopoledne, a vydal se na cestu klasičtějšími dopravními prostředky – autobusem a autem.

V Praze byla Bambiriáda i na Vltavě... Sedmička je mnohými považována za šťastné číslo a co se letošní již sedmé Bambiriády týče, řekla bych, že oprávněně. Bambiriáda, jejíž motto znělo: „Na křídlech dětské fantazie“, je akce, na které představují svou činnost organizace zabývající se výplní volného času dětí a mládeže. Dříve se v Praze konala na vltavských ostrovech, později na Letenské pláni a letos propukla dokonce na dvou místech: v parku na Vítkově a v loděnici Bošán v Podolí.

Dan Mrázek a Mohamad Abbas Během pražské Bambiriády zasedal v Národním památníku na Vítkově Sněm dětí, který pořádal kulaté stoly se zajímavými lidmi. V sobotu 28. května 2005 před dětský sněm předstoupil představitel muslimů v ČR Mohamad Abbas. Diskuse byla rozdělena do tří částí. V první části pan Abbás přítomné seznámil se svým názorem na vstup Turecka do EU, ve druhé části vysvětloval důvod konfliktu mezi Izraelem a Palestinou a třetí část věnoval dění v Iráku. V následujícím článku se o názorech pana Abbase dozvíte víc.

Balonková pošta na pražské Bambiriádě 2005. Ten, kdo nebyl líný, mohl si z expozice Pionýra z Bambiriády v Praze poslat balónkovou poštu. Stačilo projít několik disciplín, a tak získat balónek s pohlednicí. Kdo to zkusil a napsal vzkaz mohl se kochat pohledem na to, jak se ta jeho pošta vznáší vzduchem do téměř bezmračného nebe.

Bambiriáda Olomouc Pracovně jsem byl v pátek 27. 5. 2005 v Olomouci, v krásném sídelním městě tohoto kraje. O Bambiriádě jsem se „dozvěděl“ již z plakátu na Hlavním nádraží. Takže jen co jsem zakončil pracovní jednání, vypravil jsem se kolem 14.30 hodiny do areálu Flóry Olomouc, příjemného komplexu parků, pavilonů a jezírek s vodním ptactvem. Vydal jsem se ze strany od Pavilonu „A“, ze stanice tramvaje a první maminky s kočárkem a třemi dalšími dětmi kolem ní jsem se otázal, jestli neví kde najdu Bambiriádu: „Já ji také hledám, ale už tu chvíli bloudím, takže sama nevím…“