Korea

Se členy skupiny JUMP, která předvádí při svých zábavně-uměleckých představeních svéráznou syntézu prvků bojových umění a akrobacieNa přelomu srpna a září letošního roku jsem se zúčastnila výměnného pobytu mezi Jižní Koreou a Českou republikou. Korejská delegace navštívila ČR již minulý rok a jejich program jsme měli na starost převážně my, členové České delegace. Při jeho sestavování jsme chtěli představit naši zem ze všech pohledů, dopřát Korejcům poznat od všeho kousek. Dovědět se něco o historii, navštívit nejznámější památky a poznat českou kulturu. V neposlední řadě také trochu z naší dobrovolnické činnosti a života v přírodě.

Vchod do tradiční korejské restaurace (Foto Jan Hykš)Na konci letošního léta jsem se zúčastnila výměnného programu České rady dětí a mládeže mezi Českou republikou a Jižní Koreou. Nejsilnějším zážitkem bylo pro mne mimo jiné stravování a tamní stolování. Na následujících řádcích se vám pokusím přiblížit několik tradičních pokrmů a hlavní rozdíly mezi českou a korejskou kuchyní, které jsou více než zřejmé. Korejského stolování – a způsobů stravování – jsme si užili ažaž. Alespoň jednou denně jsme jedli v tradiční korejské restauraci, a poznávali tak z plna hrdla korejské speciality…

Účastníci delegace do KorejePo necelém roce i nás, českou delegaci, čekal odjezd do Korejské republiky. Všichni jsme byli nedočkaví, vzrušení, ale měli jsme i jisté obavy. Mezi ty hlavní patřilo, zda vůbec máme sbaleno vše, co budeme potřebovat, ale především, zda naše zavazadla nebudou vážit víc, než je povoleno. Na letišti jsme se ještě občerstvili u McDonalda a čekali na odbavení. Nakonec vše dobře dopadlo, a nikdo tudíž nemusel za nadváhu svého zavazadla platit.

Účastníci delegace do Korejské republikyVe dnech 29. 8. -10. 9. 2009, na základě bilaterální dohody České republiky a Korejské republiky, pobývala v Koreji již potřetí skupina mladých lidí z ČR, zastupujících dobrovolné pracovníky ze sdružení dětí a mládeže. Tento výměnný program organizuje na naší straně Česká rada dětí a mládeže, na straně korejské pak Ministerstvo pro rodinu, zdravotnictví a sociální věci.

Vstupni brána do královského paláce v SouluLetos v srpnu jsem měla možnost jako členka Youth Exchange Programu mezi Koreou a Českou republikou, zúčastnit se cesty do Jižní Koreje. „Mladická delegace z České republiky na pozvání Korejské vlády“ – jak hlásal nápis na našem autobuse, krásně sestavený naší průvodkyní, česky mluvící Korejkou Čong, se skládala z deseti zástupců organizací zastřešených Českou radou dětí a mládeže (ČRDM).

Krátce před letními prázdninami jsme zveřejnili v aktualitách na serveru Adam informaci, že „šest členů sdružení dětí a mládeže ve věku 18-26 let má možnost podívat se na konci října 2005 na deset dnů do Koreje na studijní návštěvu v oblasti práce s dětmi a mládeží. Podmínkou je, že se účastníci budou posledních deset srpnových dní věnovat obdobné šestičlenné skupině mladých lidí z korejských sdružení dětí a mládeže při jejich návštěvě České republiky.“ Dva z účastníků poskytli serveru Adam své postřehy ve formě Korejského deníku (odkazy najdete na konci článku). Markéta Rattayová své korejské dojmy sestavila do jakési číselné skládačky. Hezké čtení i přemýšlení!

Večerní čajový obřad v klášteře (tea ceremony). Na přelomu října a listopadu (24. 10. – 3. 11. 2005) proběhla návštěva české delegace v Korejské republice v rámci výměnného programu mezi Českou a Korejskou republikou. Účastníky byli čtyři zaměstnanci MŠMT a šest mladých lidí, mezi kterými jsem byl za Junáka i já. Složení naší delegace bylo podle mého názoru velmi dobré. Náš program byl z podstatné části zaměřen na poznávání korejského školství (především středního a vysokého), na korejské mládežnické organizace, mezi kterými nechyběli ani korejští skauti a v obecnější rovině i na systém práce s mládeží.

Czech Youth Delegation – aneb návštěva Jižní Koreje
Naše milé průvodkyně - Zlatka a So-Yeon.V pondělí 24. října 2005 navečer skupina šesti zástupců české mládeže (neziskové organizace byly nejsilněji zastoupeny Skautem – v počtu dvou osob, dále potom byla každá organizace zastoupena jedním člověkem – AVZO TSĆ ČR, Duha, Mladí křesťanští demokraté, Liga lesní moudrosti) a čtyř delegátů z MŠMT (přesněji pana náměstka Hrdého a tří zástupců odboru pro mládež) usedala do obrovského letadla, které nás během deseti hodin nepřetržitého letu mělo přenést přibližně 8 500 kilometrů na východ, přesněji řečeno na mezinárodní letiště Incheon v Jižní Koreji. V předtuše sedmi hodinového posunu a v důsledku napjatého očekávání a nedočkavosti většina z nás usnula a probudila se krátce po úterním poledni, kdy jsme přistávali na korejském poloostrově.