pozadi
.
" class="img9" alt="hlavička"> ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: mezinárodní

     QR kód této stránky ->

Dobrovolníci Hnutí Brontosaurus pomáhají v himálajském Ladakhu obětem povodní

Autor: Hnutí Brontosaurus - tisková zpráva | zařazeno: 13. 8. 2010 | zařadil/a: -maj- | přečteno 14489

Leh před povodní: Oblast pod hřištěm byla napůl byla smetena velkou vodou. (Foto Tereza Šrámková)Odjeli do indického Ladakhu učit ve školách, avšak poslání jejich pobytu se od minulého čtvrtka změnilo. Hlavní město Leh bylo zasaženo ničivými povodněmi. Přívalová vlna smetla z příkrých svahů cokoliv jí stálo v cestě a okolní vesnice zaplavila bahnem. Kritická událost si vyžádala 165 mrtvých a 500 lidí se stále pohřešuje. Dobrovolníci Hnutí Brontosaurus se rozhodli, že v situaci, které místní obyvatelé nejsou zvyklí čelit, musejí přiložit ruku k dílu. Zkušenosti nabyté několikaletou spoluprací s ladackými partnery využili pro organizování pomoci.

Od brány do Lehu se ničivý živel začal valit dolů městem. (Foto Tereza Šrámková)Ladakh byl v pátek 6. 8. 2010 zasažen obrovskými povodněmi. V Lehu přívalová vlna naprosto zlikvidovala některé obytné domy, autobusové nádraží, telefonní ústřednu, zaplavila místní nemocnici a letiště. V okolních vesnicích srovnala asi čtvrtinu domů se zemí a polovinu zaplavila bahnem. Většina města zůstala bez elektřiny a kerosinu do generátoru začalo být nedostatek. Město zůstalo odříznuté od okolního světa, protože silnice směrem do Manali i do Srinagaru byla zaplavena, mosty a kusy silnice strženy.

"První dva dny nevypadaly příliš organizovaně. Městem bloudila spousta turistů, kteří se snažili koupit něco k jídlu a pití a zjistit cokoliv o rozsahu živelné pohromy nebo o budoucím vývoji počasí. Městem projížděly automobily rozšiřující potřebné informace, avšak hlášení bylo pouze v ladačtině. Místní obyvatelé nevěděli, co mají v podobné situaci dělat, a před hrozbou dalších povodní utíkali do hor. Rozhodli jsme se, že zkusíme udělat, co bude v našich silách," popisuje situaci v prvních dnech Andrea Bachtíková, koordinátorka projektu La Ngonpo.

 Hlavní trh v Lehu, který byl během povodní Dobrovolníci navázali komunikaci s Moravskou misijní školou, s níž spolupracují v rámci projektu La Ngonpo - Krajní meze již od roku 2006 a zorganizovali materiální sbírku mezi turisty. Pomocí flipchartů rozvěšených po městě informovali turisty o tom, jaký materiál je potřeba a kam ho mají donést. Na sběrném stanovišti zároveň informovali dárce o současné situaci. Za první den vybrali přes 70 triček, 30 přikrývek, 300 svíček, 70 mýdel a další materiál, který distribuovali v záchranných táborech. Někteří turisté darovali i finance, za které se nakoupily lopaty a krumpáče na odstraňování nánosů povodní.

"Ihned po povodni zasáhla armáda, která odvedla skvělý kus práce. Zprovoznila hlavní cesty, zřídila záchranné tábory, odklidila letiště atd. Druhý den po katastrofě začala být aktivní Ladakh Budhist Associasion, která organizovala finanční sbírku. Humanitární pomoc zvenčí Ladakhu byla nemožná kvůli nepřístupnosti daného místa. Řada turistů by ráda odjela, ale neměli jak se dostat z města pryč, a tak měli chuť alespoň být nápomocní. Proto jsme viděli jako nejlepší variantu organizovat pomoc v jejich kruzích," objasňuje motivaci pomoci koordinátorka dobrovolníků Vladimíra Regerová.

O původním autobusovém nádraží všichni říkají, že bylo doslova srovnáno se zemí. (Foto Tereza Šrámková)Kromě materiální pomoci zorganizovali brontosauři dobrovolníky z řad turistů ochotných vydat se do postižených oblastí. Sraz měli každý den v 10 hodin před školou, odkud je rozvážely školní autobusy na místa, kde jsou potřeba. logo Hnutí BrontosaurusNěkteří jedou pracovat manuálně (odklízet bahno, kameny, vynášet věci ze zaplavených domů), jiní jedou do záchranných táborů zabavit děti (hrát s nimi hry, vyučovat). Za první a druhý den se podařilo vypravit více než 100 turistů na pomoc obětem.

"Práce je hrozně vysilující, jak fyzicky, tak psychicky. Dnes jsme celý den odhazovali bahno a vykopali jsme pouze polovinu okna jednoho domu v Choglamsaru. Pod bahnem je celý dům a zahrada. Nedokážu si představit, jak dlouho bude trvat, než se celý dům odklidí," popisuje postup práce Marie Krausová, dobrovolnice projektu La Ngonpo - Krajní meze.

V hlavním městě a jeho okolí panuje pochmurná nálada. "Sezóna skončila," komentuje situaci kašmírský obchodník. Někteří však neztratili pouze tržbu, ale i střechu nad hlavou, příbuzné nebo členy rodiny. V Moravské škole zemřeli dva učitelé a žáci. Škola je uzavřená do odvolání.

Na hlavním trhu v Lehu (Foto Vojta Blažek)"Jsem úplně vysílená. Za těch několik dní jsem předala snad nejvíce informaci v životě," popisuje své pocity Vladimíra Regerová. "V současnosti je zde pomoc z okolního světa čím dál více znatelná. Místní instituce organizují pomoc a obyvatelé pracují, jak jen mohou. Za pár dní mohu Leh s klidem opustit, ale bude ještě dlouho trvat, než se zde život vrátí do normálu."

"Ladakh je velmi suchá oblast s průměrným množstvím srážek čtyřicet milimetrů za rok. To, že v srpnu doputují některé monzunové deště až do Ladakhu, je celkem normální jev. Avšak i ti nejstarší pamětníci si nepamatují, že by srážky byly doprovázené bouřkou. Ladacké hory nejsou zpevněny žádným vegetačním pokryvem a pouze malé množství vody vytvoří masu bahna, která se valí údolím dolů," vysvětluje inženýr stavební hydrologie a organizátor projektu Jiří Sázel.

Čeští dobrovolníci jezdí do Ladakhu v rámci projektu La Ngonpo - Krajní meze učit do ladackých škol a pomáhat při stavbách a opravách ladackých klášterů. Každý rok je vypravena dvacetičlenná skupina, která působí na šesti různých místech. Na průpravu působení v Ladakhu absolvují v Česku tři přípravná setkání.


Více informací o projektu La Ngonpo - Krajní meze lze nalézt na http://lnkm.cz
Související články:
Co darovat na Vánoce? Pomoc překrásnému Jesenicku skrze brontosaury - 25.12.2013
Kam s brontosaury v červenci? Bav se a pomáhej na táborech s volnými místy - 12.07.2013
Hnutí Brontosaurus vyhlašuje výběrové řízení - 18.04.2013
Hnutí Brontosaurus hledá dobrovolníky do Malého Tibetu - 09.01.2013
Tisíc hodin práce na zámku. Brontosauři na podzim pomohli 14 památkám - 25.12.2012
Ekostan přiveze do Telče inspiraci, pohodu i chuť spravedlivé čokolády - 21.07.2012
Brontosauři vyrážejí posedmé pomáhat dětem do Himálaje - 28.06.2012
Brontosauři nabízejí dětským vedoucím "klíče" k ekovýchově - 14.05.2012
S humorem za přírodou - 28.04.2012
Brontosauři vyhlásí v Mikulčicích Brďáka roku - 11.04.2012
iDNES: V opravené Švýcárně to bude vonět - 28.03.2012
Světlana Nálepková vyrazí do Himálaje – jako dobrovolnice - 14.03.2012
Volby: Hnutí Brontosaurus i nadále povede Adéla Kulštrunková - 29.02.2012
Tvořivá soutěž "Máme rádi přírodu" slaví plnoletost - 21.02.2012
Hnutí Brontosaurus shání dobrovolníky pro letní pomoc v Himálaji - 07.02.2012
Václav Havel předal dalajlámovi poděkování od brontosaurů za podporu jejich rozvojového projektu - 12.12.2011
Nabídka kursu pro organizátory akcí pro děti a mládež - 18.09.2011
Brontoasuři reprezentovali naši vlast na mezinárodní výměně mládeže v Portugalsku - 24.08.2011
Připojte se a prožijte trochu jiné prázdniny (s Brontosaurem) - 07.08.2011
Brontosauří letní tábory pro dobrovolníky se letos objeví na více než třiceti místech - 12.07.2011
MRAVENIŠTĚ - pracovně zážitková akce - 14.05.2011
Hnutí Brontosaurus pořádá na zámku Veltrusy u Prahy velikonoční víkendovku s výukou základů irských tanců - 21.04.2011
Den Země na Valech u Mikulčic - 15.04.2011
Muna – městečko neziskových organizací - 06.04.2011
Hnutí Brontosaurus připravilo 17. ročník soutěže Máme rádi přírodu - 22.03.2011
Prázdniny s Brontosaurem - letos ve více než třiceti lokalitách Čech a Moravy - 19.03.2011
Chcete pomoci přírodě? Jeďte na některou z akcí Léta s Brontosaurem 2010 - 17.07.2010
Zážitkové akce pro lidi a krajinu - 21.06.2010
Výsledky soutěže Máme rádi přírodu 2010 - s podtitulem Dech přírody - jsou tu! - 09.06.2010
Hnutí Brontosaurus: Vydej se na prožitkový organizátorský kurz pro vlastní rozvoj, motivaci i vzdělání - 23.05.2010
Prázdniny s Brontosaurem na víc než čtyřicet způsobů - 12.04.2010
Hnutí Brontosaurus si zvolilo nové vedení – v jeho čele stanula Adéla Kulštrunková - 07.03.2010
Brontosaurus zahájil 16. ročník výtvarné literární a fotografické soutěže Máme rádi přírodu - 13.02.2010


vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
ADAM.cz
6. 6. 2020, 873x
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+