Už posedmnácté pořádá Pionýr spolu s Nadací Dětem 3. tisíciletí tradiční akci konanou v době pololetních prázdnin – Ledovou Prahu.

    Jejím smyslem je nabídnout v době od 3. do 5. 2. 2017 dětem možnost zdarma nebo s velkou slevou navštívit různá muzea, historické památky a další zajímavá místa v našem hlavním městě. Jde kupříkladu o Národní muzeum, Náprstkovo muzeum, České muzeum hudby, Muzeum Bedřicha Smetany, Národní památník na Vítkově, Vojenský historický ústav Praha – Armádní muzeum Žižkov aj. Míst, kam se mohou účastníci Ledové Prahy letos podívat, je přes 40; jejich seznam lze nalézt na www.ledovapraha.cz

    Pionýr, z. s.Ledová Praha je otevřenou akcí určenou především dětem (foto Jiří Majer)Na tiskové konferenci o tom 26. ledna 2017 informovali zástupci Pionýra (www.pionyr.cz) Jakub Kořínek a Martin Bělohlávek, předseda spolku. Oba přitom zdůraznili, že Ledová Praha s jejími výhodami je určena především dětem – respektive dětem s potřebným doprovodem – nikoli ovšem samotným dospělým nebo jejich početným skupinkám doprovázejícím dítě.

    Předseda Pionýra Martin Bělohlávek na setkání s novináři věnovaném akci Ledová Praha 2017 (foto Jiří Majer)„Akce je i pro organizované skupiny, pro oddíly, pro školní třídy; často jezdí i děti z dětských domovů. Tyto skupiny mají možnost se i ubytovat na celý víkend v pražských základních školách, protože často jezdí z velké dálky,“ podotkl k organizačním záležitostem Jakub Kořínek. Jedinou nezbytnou formalitou je tzv. Ledová karta – obdrží ji zdarma každý účastník akce (dítě nebo jeho doprovod) do ruky.Jakub Kořínek přibližuje podstatu akce Ledová Praha (foto Jiří Majer) Stačí si ji/je dojít osobně vyzvednout na Ústředí Pionýra (Senovážné náměstí 24 v Praze 1), a to od pondělí 30. ledna do pátku 3. února mezi 09.00 a 17.00, eventuálně – v případě organizovaných skupin – nechat zaslat.
    Ledová Praha 2017 se koná pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny PČR Jana Hamáčka, ministryně školství Kateřiny Valachové a náměstka pražské primátorky Petra Dolínka.

    Třešťské betlémy na výstavě v Jindřišské věži (foto Jiří Majer)„Díky pochopení našeho partnera – Jindřišské věže – byla prodloužena výstava, která měla končit se začátkem Ledové Prahy. Podívat se na betlémy z Třešti mohou účastníci ´Ledovky´až do samého konce, děkujeme za to,“ upozornil Martin Bělohlávek na jeden z magnetů letošního ročníku zmíněné akce.

    Tisková konference k Ledové Praze 2017 se konala v podkroví strarobylé Jindřišské věže (foto Jiří Majer)Doprovodným programem Ledové Prahy je geocachingová hra, letos zaměřená na stará řemesla. Provede účastníky ulicemi a dalšími místy, jež s nimi nějak – třeba svými názvy – souvisejí… Obdobnou akcí je Velká ledová soutěž. Jde o vědomostní klání, do něhož se mohou zapojit všichni, tedy nejen účastníci Ledové Prahy; vylosováno bude sto lidí, kteří dostanou ceny od firmy Albi a od Pionýra.

    Jakub Kořínek: Na Ledovou Prahu často jezdí i děti z dětských domovů (foto Jiří Majer)„Všichni naši partneři osvědčují, že ta akce má smysl i v jiném ohledu: děti vedou rodiče k tomu, aby se tam s nimi vraceli… Třeba lidé z Národního muzea, které je partnerem Ledové Prahy od samého začátku, říkají, že návštěvnost i v dalších expozicích, jako je Náprstkovo muzeum a jiná, řekněme méně tradiční a známá muzea, se jim výrazně navyšuje. Což je, myslím si, dobré vlastně úplně pro všechny,“ zobecnil Martin Bělohlávek.

    Předseda Pionýra Martin Bělohlávek na setkání s novináři věnovaném akci Ledová Praha 2017 (foto Jiří Majer)Otevřenými akcemi, zmíněnými spolu s Ledovou Prahou, je Pionýrský Sedmikvítek a koncert Děti dětem. Tu prvou označili zástupci Pionýra za unikátní soubor otevřených kulturních soutěží v devíti oblastech (soutěž se časem rozrostla, proto odchylka od číslovky v názvu). Jako příklad uvedli třeba folk a country, rockovou hudbu, literaturu, výtvarné činnosti apod. Loni se od oblastních kol až po republiková finále zapojilo do Sedmikvítku celkem 3000 dětí.

    Martin Bělohlávek: Koncert Děti Dětem je příkladem toho, že i ten nejobyčejnější klučina nebo děvče odkudkoliv si může vyzkoušet Z tiskové konference Pionýra k sedmnáctému ročníku Ledové Prahy (foto Jiří Majer)Souběžně s Ledovou Prahou se koná také 20. ročník koncertu Děti dětem (vznikl jako benefiční akce po povodních v r. 1997). „Je trochu stranou zájmu médií. Nám je to vždycky líto, protože těch zhruba tři sta účinkujících z celé České republiky tam předvede průřez nejrůznějšími kulturními žánry, od sólového zpěvu po taneční vystoupení. Na pódiu jsou děti – v hledišti jsou děti; je to pro ně inspirací a příkladem toho, že i ten nejobyčejnější klučina nebo děvče odkudkoliv si může vyzkoušet prkna, která znamenají svět,“ poznamenal předseda Pionýra.


    #Ledovapraha #SdruženíPionýr


     

    Autor