RUBRIKA: odborný článek
K výsledkům dosavadních jednání o hygienicko-zdravotnické problematice táborůAutor:
Aleš Sedláček - předseda ČRDM | zařazeno: 19. 6. 2018 | zařadil/a: -maj- | přečteno 7423
Schůzka, o kterou jsme se nezvykle dlouho snažili, se nakonec uskutečnila.
![]() Obdrželi jsme během ní písemné odpovědi na otázky, které jsme shromáždili, a prostřednictvím senátora Lumíra Kantora doručili na Ministerstvo zdravotnictví České republiky. S paní hlavní hygieničkou Evou Gottvaldovou jsme se pak potkali i ve školském podvýboru. Tam jsme se dohodli, že napíše dopis, který budeme distribuovat vedoucím, kteří jsou stále častěji odmítáni u praktického lékaře s tím, že jejich posudek musí vydat závodní lékař pořadatele tábora. Jedná se sice o naprostý nesmysl, ale zřejmě někdo vypustil tuto informaci, jež se šíří. Dále jsme ve sněmovně jednali o uznání kvalifikace „zdravotník zotavovací akce“, na níž spolupracovaly členské organizace ČRDM, i o problematické definici škol v přírodě. V odpovědích níže ministerstvo zdravotnictví uvádí, že záleží na sebedeklaraci školy, v praxi to ale vždy tak nebývá a školy jsou tlačeny ze strany krajských hygienických stanic do formátu školy v přírodě, který ovšem nemá variantu jiné podobné akce. Což vede k tomu, že se učitelé bojí s dětmi kamkoli jezdit… K tématu škol v přírodě bude ještě jedna schůzka s hlavní hygieničkou, s ministrem školství a se zástupci Poslanecké sněmovny. Paní hlavní hygienička odmítla naši nabídku scházet se pravidelně, účastnit se společných výjezdů po táborech a společně publikovat. Stejně tak ji neoslovila naše nabídka na společné setkávání s pracovníky krajských hygienických stanic (KHS). Tak tomu bylo v minulosti a měli jsme s tím dobré zkušenosti. Domnívám se, že to přispívalo i k dobrému mediálnímu obrazu hlavního hygienika i resortu zdravotnictví obecně. Co hlavní hygienička naopak nabídla, je písemný kontakt. Odpovědi, které jsme obdrželi, byly stručné a přehledné. Doplním je kratičkými komentáři (psanými kurzívou) z jednání, které následovalo.
Pokud jde o definici pojmu „škola v přírodě“, existuje rozdíl v pojetí školském a ve výkladu některých KHS. Školy na výletě či ekopobytu jsou posuzovány jako na škole v přírodě.
Škola musí vysloveně uvést, že se jedná o školu v přírodě; pokud uvedenou akci nazve jinak, vychází se z definice zotavovací akce (ZA) a jiné podobné akce (JPA) pro děti, kdy rozhodující je počet dětí a doba pobytu. Tato odpověď je jasná, nicméně nám přijde divné, že je pro kontrolu rozhodující to, co o sobě řekne kontrolovaný, a ne to, jaké znaky kontrolovaná akce vykazuje. Víme také, že v praxi to takto nefunguje. O definici škol v přírodě budeme dále jednat na MŠMT.
1. Máme problém s dokazováním a posuzováním proočkování dětí na zotavovacích akcích. V současné době má celá řada dětí s imunitními problémy posunuté schéma očkování, stejně jako některým chybí určitý typ z nějakých specifických důvodů. Dlouhodobě upozorňujeme na to, že vedoucí by neměl nést odpovědnost za očkování dítěte. Toto je zcela v odpovědnosti rodičů.
2. Zdravotní dokumentaci (posudky) dětí musí mít provozovatel u sebe v průběhu zotavovací akce a ještě ji uchovat po dobu 6 měsíců po ukončení akce. Protože posudek platí dva roky a je použitelný pro více zotavovacích akcí, znamená to, že ne všichni provozovatelé mohou mít u sebe originál, pokud se dvě akce konají méně než půl roku po sobě. Je možné, aby originál měli u sebe rodiče a provozovatel zotavovací akce obdržel vždy jen kopii?
3. Na straně vedoucích existují pochybnosti ohledně sdílení citlivých dat z kontroly hygienou. Existuje někde zmocnění kontrolora k přístupu k těmto datům?
§ 6 odst. 2 zákon č. 500/2004 Sb. správní řád
§18 odst. 2 zákona č. 500/2004 Sb.
Spis § 17 odst. 1 a 3 zákona č. 500/2004 Sb. (3) Z důvodu ochrany utajovaných informací a z důvodu ochrany jiných informací, na něž se vztahuje zákonem uložená nebo uznaná povinnost mlčenlivosti, se v případech stanovených zákonem část písemností nebo záznamů uchovává odděleně mimo spis. Odděleně mimo spis se uchovávají písemnosti nebo záznamy obsahující utajované informace, které byly správnímu orgánu poskytnuty Policií České republiky nebo zpravodajskými službami. Na písemnosti nebo záznamy uchovávané odděleně mimo spis se ustanovení tohoto nebo jiného zákona o nahlížení do spisu nepoužijí.
4. Existují někde závazné požadavky na provoz klubovny, kde je provozována činnost s předškolními dětmi?
5. Od 1. 11. 2017 má Posudek o zdravotní způsobilosti dítěte platnost 2 roky, oproti 1 roku dříve. Je uznána platnost i u posudků, které byly vystaveny ještě v jednoletém režimu, tedy od 1. 11. 2016? Zde jsme vedli obšírnější diskusi. Asi hlavním argumentem pro výklad MZ je to, že při novelizaci, která prodloužila platnost, nebylo doplněno přechodné ustanovení. Bavili jsme se i o možném rozdílném přístupu lékaře v případě, že posudek vystavuje na jeden či dva roky. Je to smutné a celou věc považujeme spíše za zbytečnou administrativní zátěž. V této věci jsem kontaktoval i autora pozměňovacího návrhu, který na podzim prodloužil platnost posudku poslance Jana Farského, který dal výkladu MZ za pravdu. Pro přechodné ustanovení by při novelizaci nenašel podporu u kolegů ve sněmovně. Každopádně se musím omluvit, ale v naší poradně jsme informovali chybně.
Závěry kontrol na táborech, které jdou mimo legislativní požadavky:
• I přes metodické doporučení SZÚ č.j.: SZU1800/2011-b, které mluví o návodu k bezpečnému zásobování letních táborů pitnou vodou, zakazuje kontrola odebírat vodu z pramene, který splňuje podmínky vyhlášky, a trvá na odběru z certifikovaného zdroje, tedy vodovodu, a následného dovozu v nádobách.
• Na letním táboře 2017 kontrola chtěla převařovat pitnou vodu z vodovodního zdroje nejen na pití, ale i na mytí rukou.
• Neshody ohledně formátu zdravotních záznamů – karty jednotlivých dětí nebyly hygieničkou považovány za dostačující, byť jsou na rozdíl od zdravotního deníku přehlednější, je z nich zřejmý průběh zranění/nemoci u dítěte, lze jít při zápisech do větších detailů a umožňují udělat kopie pro rodiče dítěte, jež mělo zranění/nemoc.
• Táboříme na louce, celý tábor si stavíme sami, děti bydlí v podsadových stanech. Bylo nám řečeno, že pokud si děti chodí hrát do potoka, musíme mít rozbor potoční vody, abychom zajistili, že je vhodná ke koupání.
• KHS požaduje pro nafukovací bazének naplněný potoční vodou prokázat standardy veřejného koupaliště. Je to adekvátní?
• Přístupová cesta na tábořiště vede přes brod (projede ho i Renault Twingo), tábor je hned na louce za ním. Cesta je i v katastrální mapě. Hygieničky s tím měly velký problém, dostali jsme napomenutí, že nemáme přístupovou cestu.
• Máme normální tuhá mýdla, v umývárně visí v síťce. To prý také nesmí být, máme používat dávkovací gelová.
• Hygieničky měly problém se skladováním nenačaté tatarské omáčky v chladu u potoka. Tato tatarská omáčka je v plastu, skladování před otevřením má do 25°C a i v obchodě je v normálním regálu a ne v chladničce. Hygieničky řekly, že bychom si vůbec neměli dovolit dát dětem tatarku.
• Potraviny musí být skladovány za podmínek stanovených výrobcem nebo zvláštním právním předpisem (zákon č. 110/1997 Sb.). Skladované potraviny nebo pokrmy se nesmějí ovlivňovat navzájem a nesmějí být negativně ovlivňovány zevními vlivy. Během zotavovací akce nesmí být podávány ani k přípravě pokrmů používány potraviny stanovené v příloze č. 1 k této vyhlášce; v příloze jsou dále stanoveny podmínky, za kterých lze některé potraviny podávat nebo používat.
• Izolace proti vlhku. Děláme na táboře podlážky (prkna v uličce mezi postelemi v podsadovém stanu, přesah cca 10 cm do stran a pod postelemi mají děti igelit), ale ani to nebylo dostatečné, prý bychom ideálně měli mít čtverce lina na celou plochu stanu.
• Hygieničky byly překvapené, že po týdnu máme na 50 dětí celkem 100 klíšťat. Prý máme uvažovat o změně programu, tábořiště nebo dětem zajistit protiklíšťové náramky. Argumentovaly tím, že byly na táborech, kde byly jen 2–3 klíšťata celkem. Je nějaký „standard“ ohledně počtu klíšťat? Je naší povinností dělat něco víc, než pravidelně dbát na to, aby děti používaly repelent? #tabor #tabory #hygienanatabore
#hygiena #hygienanataboreHygienická kontrola - Každý, kdo pořádá podzimní, zimní, jarní, letní i příměstské tábory musí mj. dodržovat stanovené předpisy, vyhlášky a zákony vztahující se k hygieně. Pořadatel se může dostat do situace, kdy ho navštíví hygienická kontrola. Důležité je znát i případná varování a nařízení příslušné krajské hygienické stanice. Ty najdete na internetových stránkách jednotlivých krajských hygienických stanic - Seznam krajských hygienických stanic.TÉMA HYGIENA na ADAM.cz. #hygienickakontrola #hygiena #tabory #taborovahygiena #jarnitabory #zimnitabory #letnitabory #podzimnitabory Související články:
Česká rada dětí a mládeže se připojila k Síti na ochranu demokracie - 11.12.2020 Ceny Přístav 2020 předáme v lepších časech - 24.11.2020 52. VS ČRDM: Českou radu dětí a mládeže povede i nadále Aleš Sedláček - 20.11.2020 52. Valné shromáždění ČRDM potvrdilo Aleše Sedláčka ve funkci předsedy - 19.11.2020 Školení eso online - 18.10.2020 AKTUALIZOVÁNO! 52. Valné shromáždění České rady dětí a mládeže - 16.10.2020 Online schůzka s premiérem o (ne)lití peněz do betonu - 16.10.2020 Jak se dařilo ČRDM v roce 2019… - 15.08.2020 Sedm platforem ve vzdělávání podepsalo Memorandum o Partnerství pro vzdělávání 2030+ - 22.06.2020 Pět dnů hrazené dovolené navíc pro dobrovolné vedoucí shválil i Senát - 11.06.2020 Sněmovna schválila pět dní placené dovolené pro oddílové vedoucí (AKTUALIZOVÁNO 1. 6.) - 29.05.2020 Pět dní placené dovolené pro oddílové vedoucí? Poslanci rozhodnou v pátek 29. 5. - 28.05.2020 K letním táborům 2020 živě na Facebooku ČRDM - 13.05.2020 Jarní Valné shromáždění ČRDM bylo zrušeno - 08.05.2020 Služba druhým: Co dělají dětské a mládežnické spolky v době koronaviru - 11.04.2020 Co dělají dětské a mládežnické spolky v době koronaviru a co na to svět kolem nás? - 11.04.2020 Jarní Valné shromáždění ČRDM se odkládá - 24.03.2020 Koronavirus: Junák – český skaut pozastavil činnost. A jiné dětské a mládežnické organizace? - 10.03.2020 Píše nám Michal Urban - 13.02.2020 K novele zákona o ochraně veřejného zdraví - 13.01.2020 Kurz pro zdravotníky by měl absolvovat každý vedoucí - 04.01.2020 PF 2020 - 30.12.2019 Prodloužení členství v ČRDM na rok 2020 - 08.12.2019 Ceny Přístav 2019 předány - 29.11.2019 51. Valné shromáždění ČRDM přijalo další členskou organizaci. Nyní jich je 98 - 15.11.2019 51. VS ČRDM: Řady České rady dětí a mládeže se rozšířily o další spolek - 14.11.2019 Aleš Sedláček: Hrdinové uctívaní na Den veteránů nedělili problémy na naše a ty cizí - 12.11.2019 51. Valné shromáždění České rady dětí a mládeže - 06.11.2019 Využijte podzimních prázdnin k objevování Sametek - 25.10.2019 Peníze za práci chtějí i mileniálové – avokádová revoluce se na pracovním trhu nekoná - 17.10.2019 Odešel Miroslav Mikeš, jeden z „otců zakladatelů“ ČRDM - 19.09.2019 Nominujte na Cenu Přístav - 18.09.2019 Otevřený dopis ČRDM ministru zahraničí a školství k záchraně sektoru mládeže v Radě Evropy - 10.05.2019 50. Valné shromáždění České rady dětí a mládeže odsouhlasilo doplnění jejích stanov - 12.04.2019 Blíží se 50. Valné shromáždění ČRDM - 01.03.2019 Co nás nezabije, to nás posílí - 01.02.2019 U ministra školství - 31.01.2019 Česká rada dětí a mládeže napsala premiérovi dopis, jímž podpořila ministra školství Roberta Plagu - 30.01.2019 Jak pracovat s Youthwiki? - 30.12.2018 Vánočně - novoroční - 25.12.2018 Vánoční přání - 24.12.2018 Co je to Youthwiki? - 12.12.2018 Již sedmnácté udílení Ceny Přístav České rady dětí a mládeže vyvrcholilo natáčením němé filmové grotesky - 30.11.2018 Cena Přístav za rok 2018 má své držitele - 28.11.2018 49. Valné shromáždění ČRDM přijalo do svých řad další organizaci. Má jich teď 98 - 16.11.2018 Uskutečnilo se 49. Valné shromáždění České rady dětí a mládeže - 15.11.2018 Lidé z ČRDM a zastupitelstva Prahy 3 v neděli zavzpomínali na válečné veterány - 13.11.2018 Dostanou dětské a mládežnické organizace víc peněz? - 08.11.2018 Cesty vlakem pro oddíly s podzimem nekončí... - 05.11.2018 Sport musí začínat sedmičkou (Aktualizováno 8. 11.) - 02.11.2018 49. Valné shromáždění České rady dětí a mládeže - 20.10.2018 Společné jízdenky vlakem na podzimní prázdniny? Poradíme vám... - 16.10.2018 Cestujete vlakem s oddílem? Jak skloubit současné slevy a navíc si zajistit místenku pro skupinu? - 12.10.2018 Cena Přístav 2018 - 11.09.2018 Archa č. 5 se těší na Vaše prázdninové příspěvky - 03.09.2018 Česká rada dětí a mládeže přijala do svých řad královéhradeckou regionální „střechu“ - 21.04.2018 Proběhlo 48. Valné shromáždění České rady dětí a mládeže i její 9. Kongres - 19.04.2018 Cestujete vlakem s oddílem? Využijte skupinové jízdenky - 11.04.2018 Strach, že rozhodnutí o dotaci vzbudí nevoli, svírá neziskovky i úředníky - 10.04.2018 48. Valné shromáždění ČRDM se bude konat 19. 4. - 03.04.2018 Tři desítky neziskovek včetně ČRDM píší Andreji Babišovi kvůli legislativě přijímané v Maďarsku - 19.03.2018 Asi jsem něco udělal dobře - 11.03.2018 Učitelské noviny: Rozhovor s předsedou ČRDM Alešem Sedláčkem - 01.03.2018 Cestujete vlakem s oddílem? Využijte skupinové jízdenky - 27.02.2018 Dětské organizace nesouhlasí se zněním tiskové zprávy NKÚ - 14.02.2018 Ke zprávě NKÚ ohledně dotací pro dětské organizace se vyjádřily MŠMT i ČRDM - 12.02.2018 ŠKOLENÍ "ESO online" - přihlašte se - 21.01.2018 Láme se chléb, nenechme se rozdrobit - 18.01.2018 Ministr se setkal se zástupci České rady dětí a mládeže - 14.01.2018 Česká televize bude mít Diváckou radu, sešla se poprvé 8. ledna 2018 - 12.01.2018 Zástupci ČRDM u ministra školství - 12.01.2018 Díky za spoustu péefek - 07.01.2018 PF 2018 - 31.12.2017 Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
Aktuální téma: #koronavirus
#20letCRDM
|
![]() • Kluci z Prahy: Tyhle zákony v Praze všichni porušují - 14. 1. 2021
• První „foglarovka“ mě uhranula - 11. 1. 2021
• Ptačí hodinka 2021 - zapojte se a sčítejte s námi! Již dnes! - 8. 1. 2021
Představujeme
Mezinárodní
Pozvánky
Rozhovory
|